Sauber-Honda-Yeni Kamikaze Pilot?

Sezon başından beri en popüler tartışma konulardan biri McLaren ve Honda birlikteliği. McLaren ne yapacak, Mercedes motoruna geçecek mi, sezon ortasında bir motor değişikliği mümkün mü derken McLaren-Honda birlikteliği her haftasonunun en çok tartışılan konusu olmayı sürdürüyor.

Yine Bahreyn haftasonu internete düşen haberlere göre McLaren, Mercedes’in motor bölümü (Mercedes AMG HPP) ile bir görüşme yapmış. Ne tartışıldğını tam olarak bilmesek de bazı teoriler ortaya atıldı. Birincisi McLaren’in Mercedes AMG HPP’ten bazı isimleri danışman olarak transfer etmesi ve bu isimlerin Honda’ya Ar-Ge’de yardımcı olması, ikincisi ve yine duyduğumuz McLaren’in önümüzdeki seneden itibaren Mercedes motoruna geçişi, üçüncüsü ve en iddialısı McLaren’in Kanada’dan itibaren Mercedes motoruna geçisi. Peki bu durumda Honda ne yapabilir?

Geçen sezon Sauber, 2017 sezonunda 2016 Ferrari güç ünitesini kullanacağını açıklamıştı. 2016’da önceki senenin Ferrari güç ünitesini kullanan Toro Rosso’nun sezon ilerledikçe ne kadar geride kaldığını hep birlikte izledik. Sauber’in umudu ise tamamen şasiye odaklanarak sezon başında alınabilecek süpriz puanları kovalamaktı bir nevi. Fakat Hinwill merkezli takımın hesaplayamadığı şey, Ferrari’nin 2017 güç ünitesinde gerçekten çok iyi bir iş çıkaracak olmasıydı.

Sauber üzerine de spekülasyonlar hemen başladı. Honda ve Sauber’in geçen sene bir görüşme yaptığı konuşuldu ve Sauber patronu Monisha Kaltenborn bunu açıkça doğrulamıştı. Eski bir Sauber çalışanı mekanikerle konuştuğumda da Sauber-Honda birlikteliğinin yüksek bir olasılık olduğunu, aslında kendilerinin Ferrari ile çalışmaktan çok da memnun olmadıklarını dile getirmişti. (Eto bitmiş)

Peki bu durumda neler olabilir? Japon-İngiliz ortaklığının pek iyi çalışmadığı ortada. Özellikle McLaren cephesinden duyduğumuz “kültürel farklılıklardan ötürü” kaynaklanan iletişim problemleri de ayrı bir mevzu. Honda, Köln merkezli Toyota Motorsport’un yaptığı Almanya-Japonya ortaklığına benzer bir İsviçre-Japonya ortaklığını denemek istiyor olabilir.

2018 yılında da Marcus Ericsson’un takımda kalacağını varsayıyoruz. Massa bu sefer gerçekten emekliye ayrılır. Pascal Wehrlein er ya da geç Mercedes destekli bir takımda ya da Mercedes’te yarışacak. Bu takım muhtemelen Williams olabilir. Toto Wollf ile eski hissedarı olduğu Williams ilişkileri göz önüne alındığında bu olasılığa neden olmasın diyoruz. Her şey tamamen Pascal Wehrlein’in kendi ellerinde.

Honda büyük ihtimal Japon bir pilotu Sauber koltuğunda görmek isteyecektir, bu bir süpriz olmayacak. Griddeki yeni kamikaze kim olur diye düşünürken, biraz araştırınca gözlerimizi hemen, şu an Formula 2’de yarışan Nobuharu Matsushita’a çeviriyoruz. Matsushita 2015’ten beri, eski adıyla GP2’de yarışıyor. Geçen sezon ise Honda’nın desteğiyle McLaren’in geliştirme sürücüsü olmuştu. 2014 yılında All-Japan Formula Three Championship‘i kazanarak dikkatleri üzerine çekmiş ve GP2’ye transfer olmuştu. GP2’de şimdilik iki birinciliği bulunsa da şimdiye kadar pek istikrarlı sonuçlar elde edemedi.

Diğer bir olasılık ise 19 yaşındaki Tadasuke Makino. 2015’te Japonya F4 serisinde ikinci olmayı başaran Makino, bu sene Avrupa Formula 3 şampiyonasında Hitech GP takımıyla yarışıyor. Red Bull Ring ve Hungaroring’deki testlerde Japon pilot fena performanslar sergilemedi.

Honda’nın gridde şu anda bozulan imajını düzeltmek adına çalışacağı aşikar. Bunun için de Sauber iyi bir seçenek olabilir. Sonuçta  Hinwill merkezli takım, BMW desteğiyle yarıştığı yıllarda yarış birinciliği ve podyumlar görebilmişti. Honda’dan gelebilecek para desteği ve sağlam bir güç ünitesi Sauber’i 2000li yılların başında gördüğümüz pozisyonuna tekrar döndürebilir.

Oltan İzmirli