2019 Kehanetleri

Evet, 110 günlük hasret bitiyor ve 2019 sezonu bu haftasonu artık bir sezon açılış klasiği olan Melbourne’de başlıyor. Biz de sezon başlamadan önce küremize baktık ve kehanetlerimizi sıraladık.

Yazıyı okurken arka planda dinlemeniz için müzik tavsiyemizle başlıyoruz.

Not: Bu gönderi sezon sonunda kendi kendini güncelleyecektir

1) Ferrari

Neden Ferrari ile başlıyoruz derseniz, en büyük kehaneti burada gördük çünkü. 2019 Vettel’in Ferrari’deki son sezonu olacak. Charles Leclerc Vettel’i adeta ezip geçecek ve “4” kez dünya şampiyonu olan Alman pilotun Ferrari’deki kariyerini bitirecek. Vettel’in yerine gelecek isim için yazının sonlarındaki Sauber , pardon Alfa Romeo tahminlerimizi okuyun.

Leclerc ismini cok duyacagimiz icin, adının nasıl okudugunu da tekrardan hatırlatalım istedik,

2) Mercedes

Bottas ne yazık ki F1’in son yıllardaki en formda pilotunun takım arkadaşı. Onun seviyesine yine çıkamıyor. 2019’da takıma en büyük katkısını yine iyi bir wingman olarak yapacak (Valtteri, it’s James) ve 2020 için yerini Esteban Ocon’a bırakacak. Lewis ise, Ferrari şu an için testlerde daha hızlı görünmesine rağmen, büyük ihtimal, 6. şampiyonluğunu alacak.

3) Red Bull

GP2’de şampiyonluk yasamis bir isim Pierre Gasly,  ve bu sene Mad Max’in yanında Ricciardo’dan boşalan koltuğu dolduruyor. GP2’de şampiyon olan, daha sonra Japonya’da Super Formula serisinde iyi bir sezon geçiren Fransiz pilot, geçen sene Toro Rosso’da da iyi performans sergilemişti. Fakat Verstappen’in karşısında şansı neredeyse sıfır. Sezonun kaybedenlerinden biri olmaya aday. Red Bull ile iyi bir birliktelik yakalayan Honda, performans anlamında gelişecek ve Verstappen en az 5 yarış galibiyetiyle sezonu kapatacak. Bunlardan üçü Monaco, Singapur ve Meksika. Diger ikisi küremizde bulanık çıktı.

4) Renault

Rekorların adamı Hulkenberg (tarihte podyumsuz en çook yarışa çıkan pilot) gülen adam Ricciardo’ya karşı. Gridin en yakın takım içi savaşı Renault’da olacak. Ric Hulk’i patates gibi ezer ya da Ric ancak Hulk’ın arka kanadini görür gibi güzellemeler yapamıyoruz. Ama takım için kehanette bulunursak, Renault bu seneyi Haas ve McLaren’in gerisinde bitirecek diyoruz. Bu sonuç üzerine de Renault yönetimi Cyril Abiteboul’ü görevden alacak.

5) Haas

Grojean psikolojik olarak nasıl bir kış sezonu geçirdi bilmiyoruz. Geçen sene çok kötü başlamasına rağmen daha sonra performansını toparlamıştı. Muz adam Magnussen ise çok iyi bir yıl geçirdi. Grojean’ın psikolojik olarak iniş çıkışlarını düşününce Magnussen Haas takımının favorisi olarak duruyor. Günther Steiner ise 2020 pilot kadrosuna Grojean’ın yapacagi kaza sayısına göre karar verecektir. Tahminimiz, Grojean için o sene bu sene,  yani Haas ve F1’deki son senesi. Onu artık gridde olmayan Marcus Ericsson bile kurtaramayacak.

6) McLaren

Woking’de favori matador Carlos Sainz. Norris gecen sene F2’ye çok iyi başlasa da formunun devamını getiremedi. McLaren’le olan kişisel bağlantıları sonucu, takimin içinde bulunduğu durumdan da faydalandı ve F1’e adım atıyor. Fakat Sainz karşısında çok başarılı olamayacak. Fakat umuyoruz ki Norris’in McLaren’deki sonu Perez, Magnussen ve Vandoorne gibi olmaz. McLaren ise sezonu 4. bitirecek, yani best of the rest.

7)Toro Rosso

Kehanet küremizde Toro Rosso için Kvyat öne çıkıyor. En büyük hobilerinden biri Kvyat’ı kovmak olan Dr. Helmut Marko, onu tekrar kovabilmek için takima tekrar dahil etti, yanına da çaylak Albon’u koydu. Ama Helmut Marko en az bir sene beklemek zorunda. Hali hazırda F1 tecrübesi olan Kvyat, çaylak takım arkadaşına karşı sezonu önde bitirecektir.

Kovuldun

8) Alfa Romeo

Raikkonen Lotus yıllarına benzer bir yıl geçirecek. Buz Adam çok sevdiği medya ordusuyla daha az haşır neşir olacak ve neredeye hiç baskı altında olmayacak. Bol aksiyonlu 2018 Bakü benzeri bir yarışta Kimi’yi podyumda görebiliriz. Takım arkadaşı Giovinazzi ise ondan çok şey öğrenerek kendini sezon boyunca geliştirip istikrarli sonuçlar alacak. 2020’de ise Vettel’den boşalan Ferrari koltuğuna geçecek. Italyan takımında Italyan bir pilot, hem de güney Italya’dan. Tam bir Italyan rüyasi.

9) Racing Point

Küremizde sadece Meksika bayragi dalgalanıyor. Esteban Ocon’un gidişiyle Perez çok daha rahat bir şekilde yarışlara çıkacak, çünkü Ocon’un yerine gelen kişi onun kalibresinde değil. Stroll belki bir kaç yarışta sürpriz performanslar sergileyebilir ama genel olarak Perez’in gerisinde bitirecek. Baba parası da bir yere kadar.

10)Williams

Renault’dan sonra en yakın mücadele burada geçecek. Formula 2 şampiyonu Russell, Ingiltere’nin belki Lewis’ten sonraki altin çocuğu olacak. Bunu ilk senesinden itibaren gösterecektir şüphesiz. Kubica için bir kehanette bulunamıyoruz. 1.5 saatlik bir yarışta elinin durumu nasıl olacaktır, onu hep beraber göreceğiz.

 

Leave a Reply