Takım Emri Olmayan Paralel Evren

Ferrari, henüz sezonun başında olmamıza rağmen yine bildik Ferrari. Irvine, Barrichello, Massa, Raikkonen. Bu isimleri duyunca hepimizin aklına kuşkusuz tek şey geliyor, takım emirleri. 2019 sezonu başlar başlamaz Ferrari yine şaşırtmadı. Daha henüz sezon başlamadan bile Vettel’in şampiyonluk yarışında takımın favorisi olacağı söylendi takım yönetimi tarafından. Ilk iki yarıştaki emirlerden sonra üçüncü yarışa geldiğimizde belki deyıllarr sonra konuşacağımız olaylar zincirinin fitili yakıldı.

Eğer Ferrari ilk üç yarışta pilotlarını serbest bırakıp yarışmalarına izin verseydi ne olurdu kısaca göz atalım.

Melbourne

Leclerc net bir şekilde takım arkadaşıi Vettel’den daha hızlıydı. Ferrari Vettel’i pite erken çağırmış, yarışın sonlarına doğru daha iyi lastiklere sahip Leclerc hızla takım arkadaşına yaklaşmıştı. Peki ne oldu? “Pozisyonunu koru Charles”. Charles pozisyonunu korumasaydı 4. olup 12 puan alacaktı, Vettel ise 10 puan.

Bahreyn

Tüm haftasonu boyu takım arkadaşından net bir şekilde daha hızlı olan Leclerc, pol pozisyonundan başladığı yarışta kötü start alınca Vettel’in gerisine düştü. Sonra toparlayıp yine net bir şekilde Vettel’den hızlı olan Leclerc’e takımdan gelen emir: 2 tur boyunca pozisyonunu koru. Hız farkı o kadar netti ki Leclerc takım arkadaşını çok rahat geçti. Bu yarışta takım emirlerinin sonuca bir etkisi olmasa da Ferrari’nin tavrını bir kez daha net bir şekilde görmüş olduk. Leclerc 16 puan, Vettel 10 puan.

Çin

Ferrari pilotlarini serbest bırakıp yarışmalarına izin verdi, Vettel Leclerc’i geçemedi. Leclerc pite ilk gelen isim oldu, ardından Vettel geldi. Pozisyon değiştirirken zaman kaybedilmediği icin Verstappen’in undercut stratejisi işe yaramadı ve Vettel’i geçemedi. Undercut işe yarasaydiıbile Vettel net bir şekilde Verstappen’den daha hızlıydı ve onu pist üzerinde geçebilirdi. Yarışı Leclerc 3, Vettel 4. bitirdi. Leclerc 15 puan, Vettel 12 puan.

Şu anki puan durumu;

  1. HAM 68
  2. BOT  62
  3. VER  39
  4. VET  37
  5. LEC  36

TakIm emri olmayan paralel evrenimizde puan durumu

  1. HAM 68
  2. BOT  62
  3. LEC  43
  4. VER  37
  5. VET 32

3. sırada bir Red Bull sürücüsü degil Charles Leclerc var.

Bu haftasonu da gördüğümüz gibi Mercedes net bir şekilde Ferrari’den hızlı. Takim emri tartışmaları Italyan takımın aracı geliştirmesini de olumsuz etkileyecektir diye düşünüyoruz. Takımın ne olursa olsun Vettel’i desteklemek yerine pilotları sezonun henüz çok başındayken serbest bırakması ve enerjisini tamamen aracı geliştirmeye harcaması bizce daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor.

BONUS: Ferrari ve yakın tarihteki bir kaç hatırası

2002 Avusturya GP

Fernando is faster than you

Yine Avusturya, sene 2001, bu sefer ikincilik için, “Let Michael pass for the championship”

2018 Almanya, bu sefer “Sebastian is faster than you”

“Charles, temponu arttırmazsan Sebastian’a yol vermen gerekecek”

10 saniye sonra,

“Charles, Sebastian’a yol ver.”

Leave a Reply