04 – Rusya GP

Çağrı’nın 2016’nın ilk gerçek draftını gerçekleştirdiği yarışta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
hakan grosjean 0 wehrlein 0 bottas 0 0
doğan ericsson 0 hamilton 0 alonso 0 0
hatice massa 0 perez 0 nasr 0 0
çağrı vettel 0 hulkenberg 0 button 0 0
tunç rosberg 0 sainz 0 palmer 0 0
oltan verstappen 0 magnussen 0 raikkonen 0 0
flavio briatore haryanto 0 gutierrez 0 red bull 7 7
7

 

 

magnussen ve ericsson’ı ayırt etmek için etkili bir yöntem

 

Bir ayağı da Azerbaycan’da koşulacak 2016 Formula 1 sezonunun Avrupa bölümünün ilk yarışı olan Rusya’nın draft yazısına hepiniz hoş geldiniz. Yine bir vekil yazıcı olarak sezonun 4. yarışında kim neden neyi seçti ve acaba nelerle karşılaşacak kaleme alacağım. Ancak milleti yazmadan önce terhis olan ve sanırım instagram’da gördüğüme göre yarış esnasında Londra’da gezip tozacak olan Çağrı Erkoç’a hoşgeldin diyorum.

Geçen sezonun lideri Mehmet Hakan Kandemir beklenmedik bir şekilde Çin Grand Prix’inde sonuncu bitirerek ilk adam seçen olmaya da hak kazandı. Rusya’da aynı hezimeti tekrar yaşamak istemediği için de hemen kendisine büyük aşkı Romain Grosjean’ı uygun gördü. İlk 2 yarışta şahane puanlar alan Fransız pilotun Çin’de de benzer bir sonuç ile karşılaşacağını düşünüyorduk ancak takım arkadaşı (Haas’tan) Esteban Gutierrez bu sefer DRS’si çalışmamasına rağmen yarışı 14. bitirirken (ki ilk 2 yarışta Meksikalı yarış dışı kalmıştı) o gün 30. yaşına giren Fransız pilot ilk viraja da Marcus Ericsson ile çarpışarak girmişti. Böylece “Grosjean seçen %100 puan alır” önermesi de patlamış oldu. Hakan’ın diğer seçimi benim favorim Pascal Wehrlein. Ancak Alman pilot Çin’de, Avustralya’da olduğu gibi sıralamada (kaza yaptı Çin’de) puanlarını takım arkadaşı Rio Haryanto’ya kaptırdı ancak normal şartlarda Hakan’ın seçiminden puan alması gerekir. Her ne kadar üç yarış ardı ardına puan alsa da takım arkadaşı Felipe Massa’ya bu 3 yarışta geçilen ve “Hakkinen’leşmek yerine Kovalainen’leşiyor” yorumu yapacağımız Valtteri Bottas Hakan’ın diğer bir tercihi oldu ki sezon gidişatına göre buradan puan alması zor, her ne kadar FP2’de Massa’dan hızlı olsa da.

Doğan arkadaşımız ilk pilotu olarak Marcus Ericsson’u seçerek hepimize sürpriz yapsa da son seçim bölümünde kararının nedenini “Ya ben bu Magnussen ile Ericsson’u karıştırıyorum.” sözleriyle açıkladı. Her ne kadar İsveçli pilot 2016’nın ilk 3 yarışında takım arkadaşı Felipe Nasr’dan daha iyi sonuç elde etse, serbest antrenman turlarında lastiklerini çalıştıramaması; haliyle Doğan’a puan kaybedeceği haberini vermekte. Lewis Hamilton’u ikinci alımında seçerek Doğan, hem şampiyonluk yolunda Nico Rosberg’den; hem de benden puan çalmak istiyor. Son üç yarışında takım arkadaşının galibiyetlerini seyretmek zorunda kalan İngiliz pilot FP2’de en hızlı zamanı elde etse de spinler ve bir kaç yoldan çıkmanın sonucunda “Rusya’da kullanmak buzda kullanmak gibi.” cümlesini sarfetmiş. Şu durumda Mercedes 2’lisi için kesin bir tahminde bulunamayıp; “hak eden kazansın” modundayım. McLaren pilotu Fernando Alonso’yu son tercihi olarak kullanan arkadaşımızın; her ne kadar takım arkadaşı Jenson Button serbest antrenmanların 2’sinde de daha hızlı olsa da matador etkisiyle puan kapacağını tahmin ediyorum.

Dergimizin kraliçesi Hatice Kurnaz bu Hakan’a doğal yollarla rakip oldu diyebiliriz. Bottas hakkında yorum yaptığımız için Hatice’nin Massa’yı kullanmasını ayağı yere basan bir tercih olarak görüyorum. Sergio Perez Çin’de bana puan kazandırmıştı ancak Force India’daki pilotların yerleri her an değişebilir. Felipe Nasr kraliçemizin ayağı yere basan ikinci tercihi çünkü grid’in ikinci Brezilya’lısı hem serbest antrenmanların sonucundan daha memnundu, hem de Nasr 2015 Rusya GP’sini 6. olarak bitirmişti.

Başını kışladan yeni çıkaran Çağrı’nın hepsini kendi seçtiği pilotlardan ilk puanı kaybetmesi için de yarışın sonunu beklemeyecek galiba çünkü ilk seçeneği Sebastian Vettel olan kısa dönem askerimizin adamı; vites kutusu değiştirdiği için 5 sıra geriye düşecek (Kimi Raikkönen ile ilk tur çarpışmasında hasar almış denmekte). Alman pilotun “Neler döndüğünü anlamamız gerekiyor.” şeklinde ilginç bir açıklamaya sahip olmasınn da keyifsizlik göstergesi olduğunu belirtelim. Force India pilotları birbirine çok yakındı serbest antrenman turlarında ancak Sergio Perez’in “Hedefimiz ilk 10” demesi gridin diğer bir Meksika’lısının kendisine daha çok güvendiğini belirtiyor. Bu yüzden Çağrı’nın Hülkenberg’den puan alması düşük bir ihtimal. Doğan’ın Alonso seçeğinde matador hakkında yorum yapmıştım ve Çağrı’nın Button tercihiyle bu yoruma ek getireceğim; Bahreyn’de Vandoorne’a, Çin’de Alonso’ya geçilen İngiliz pilot kendisini toparlayamadıysa geçilme füryasına devam edecek.

Kendi terciherimi yorumlarken seçtiğim adamlardan hiç de memnun olmadığımı itiraf edeceğim sizlere, Rosberg hariç. Sezonun ilk 3 yarışını kazanan Alman pilot hakkında “Bu adam şampiyon olur.” düşüncem vardı ve Rusya’da bu düşünceyi pekiştirmek için gönlümden Rosberg’i seçtim. Tercih ettiğim son iki pilot konusunda içimi ferahlatmak için haberlere Carlos Sainz’in serbest antrenmanlar sonucunda Verstappen’den daha mutlu olduğunu okudum ve azıcık umudum arttı. Avustralya’da bana puan veren çaylak Jolyon Palmer ise hem ilk antrenmanlarda kendi evinde teste çıkan Sergei Sirotkin’den, hem de Kevin Magnussen’den yavaş kaldı. İngiliz pilot Danimarka’lıdan hem yavaş, hem mutsuz, hem de arkadan kayma sorunundan müzdarip olduğu için; Palmer’den puan gelmesinin mucizeler olduğunun altını çizerim.

Oltan’ın Raikkönen’den puan almasının muhtemel olduğunu düşünüyorum eğer Fin pilot WRC günlerini hatırlayıp da yarış dışı kalmazsa. Max Verstappen gün sonunda virajlara doğru girişi bulamadığını, arkadan kayma sorununu hala çözemediğini belirtirken; Sainz’i seçen ben umutlanmıştım. Son olarak Muz Magnussen, takım arkadaşını geçip; Oltan’a haftasonunun son puanlarını kazandıracaktır.

Umarım çok güzel yerlerde, çok güzel bir yarış seyrederiz.

Tunç ARAS

Cumartesi sonrası puanlar şu şekilde:

1 2 3 total
hakan grosjean 2 wehrlein 2 bottas 2 6
doğan ericsson 0 hamilton 0 alonso 0 0
hatice massa 0 perez 2 nasr 2 4
çağrı vettel 2 hulkenberg 0 button 2 4
tunç rosberg 2 sainz 0 palmer 0 2
oltan verstappen 2 magnussen 2 raikkonen 0 4
flavio briatore haryanto 0 gutierrez 0 red bull 7 7
27

 

 

Pazar günü pecking order’ı restore etmemiz sonucunda puanlar şöyle oldu:

 

1 2 3 total
hakan grosjean 7 wehrlein 7 bottas 6 20
doğan ericsson 5 hamilton 0 alonso 5 10
hatice massa 1 perez 7 nasr 2 10
çağrı vettel 2 hulkenberg 0 button 2 4
tunç rosberg 7 sainz 4 palmer 0 11
oltan verstappen 3 magnussen 7 raikkonen 5 15
flavio briatore haryanto 0 gutierrez 0 red bull 7 7
77