13 – Belçika GP

Bizim de kafa tatiline çıktığımız 2016 Formula 1 yaz sezonu sonrası ilk yarışı, mabedimiz Spa-Francorchamps’taki 2016 Belçika GP’si draftları aşağıdaki gibi oldu;

1 2 3 total
hakan grosjean 0 magnussen 0 massa 0 0
çağrı bottas 0 vettel 0 verstappen 0 0
tunç raikkönen 0 perez 0 nasr 0 0
hatice wehrlein 0 ericsson 0 button 0 0
doğan ricciardo 0 alonso 0 hülkenberg 0 0
oltan sainz 0 gutierrez 0 ocon 0 0
flavio briatore palmer 0 kvyat 0 mercedes 7 7
7

 

Sıralama turlarından yaklaşı olarak 1 saat 15 dakika önce uykudan kalkmış halde devam edelim o zaman hızlıca draft yazımıza. Seçimlerimiz ilk önce geçen yarışın lideri Oltan’ın kimi “seçemeyeceğimizi” belirtmesiyle başladı ve karar Mercedes’ti. Ancak keşke Mercedes seçebilseydik Hamilton motor bileşenlerini değiştirdiği için yarışa taaa Brüksel’den başlayacak grid cezası ile ve birimize denk gelirdi.

1 aylık aradan sonra ise adam seçmece Hakan’ın favori pilotu Romain Grosjean tercihiyle başladı. Cuma gün kapanırken günün genelinden memnun kalmamış olsa da Grosjean antrenman sonrası açıklamalarında farkedildiği gibi, takım arkadaşı Esteban Gutierrez’den daha hızlıydı ve Hakan’a garanti puanlar verecekmiş gibi duruyor. Renault’ların FP2 değerleri birbirine 0.3 saniye yakın ancak sezon genelinde Kevin Magnussen’in seçicilerine daha çok puan kazandırmış olması, Hakan’a kazandırmamasının ancak bir sürprizle gerçekleşebileceğini çıkarır bize. Hakan’ın son tercihi ise Williams cephesinden Felipe Massa oldu. Sezona takım arkadaşı Valtteri Bottas’dan daha iyi başlayan Brezilya’lı sezonun devamında geri kalmaya başlayınca 2 pilottan Bottas Massa’nın 10 puan önüne geçti ve bu durum Hakan’ın Massa’dan puan alıp alamayacağını sorgulatıyor.

Biz Massa’dan Hakan puan alabilir mi diye sorgularken Çağrı arkadaşımız ilk tercihinde şak diye Valtteri Bottas’ı tercih etmiş. Çağrının ikinci tercihi aracın dengelelerinden memnun olmasa da takım Kimi Raikkönen’den hızlı bir şekide cuma gününü kapatan Sebastian Vettel olmuş. Ancak üçüncü serbest antrenmanların en hızlı turunu atan, 4 kere de Belçika’da yarış kazanmış Kimi Raikkönen kanımca Vettel’den daha iyi bir sonuç alıp, Çağrı’yı puansız burakabilir. Çağrı’nın son tercihi Red Bull’un genç yıldızı Max Verstappen olurken; Hollanda’lı pilotun cuma günü en hızlı pilot olduktan sonra üçüncü serbest antrenmanlarda sıralama turlarına az kala aracındaki sorun nedeniyle garajda çakılı kalıp tur atamaması bir “hmmmm” detirtiyor. Red Bull cephesinden puanlar Ricciardo ve onu seçen Doğan’a gelecek gibi.

1 ay Formula 1’den uzak kalmak size tüm Formula 1 pilotlarının ismini unutturabiliyor ve bir 30 saniye durup kalıyorsunuz aralarından seçmeniz gerektiğinde. Kaleme aldığım durumu yaşadıktan sonra Kimi Raikkönen’e bastım parmağımı ve Belçika’da bana şahane bir yarış seyrettireceğini düşünüyorum Fin pilotun. Force India pilotları Sergio Perez ve Nico Hülkenberg tüm antrenmanlarında birbirine çok yakın alıştığımız gibi. Ancak ikilinin puansız ayrıldığı Avusturya GP’sinden sonraki 3 yarışta Hülkenberg daha çok puan kazanmış takım arkadaşından. Belçika’da durumun değişebileceği umuduyla Perez’i ikinci tercihim olarak seçmiş bulundum. Son tercihimde ise batmaktan son anda kurtulan Sauber’den Felipe Nasr’ı tercih ettim ve bunda hiç bir nedenim yok, sadece tablo doldurmak için.

Pascal Wehrlein grubumuzda takım arkadaşı Rio Haryanto’nun da düşük performansının etkisiyle her zaman ilk sıralarda seçiliyordu. Her ne kadar durum devam etse de artık Alman pilotun rakibinin Haryanto değil, geçmişinde Formula Renault 3.5 ve GP3 şampiyonlukları bulunan Esteban Ocon olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Hatice Ocon’un aracı ve takımı yeni tanımasından istifade ederek Wehrlein’den mis gibi puanlar kazanacaktır Belçika’da ancak önümüzdeki yarışlarda “Wehrlein garanti puan getirir” düşüncesinde olmayacağımızı hissediyorum. Hatice’nin ikinci tercihi Marcus Ericsson’du ve Sauber’ler sayesinde onun mu benim mi puan kazanacağım belirsiz. Fernando Alonso’nun da motor değişikliği ve sonrasında aldığı cezalar nedeniyle Fransa sınırından başlayacağına ise en çok Jenson Button’u seçen Hatice sevinmiştir ki puana bu tercihiyle yakın olduğunu düşünüyorum.

Doğan Daniel Ricciardo’yu ilk tercihi olarak kullandı ve özellikle cumartesi antrenmanlarında tur atamamış Verstappen’in etkisiyle puanlarına kavuşacak ancak McLaren pilotları arasında ibrenin Alonso’dan değil de Button’dan yana olduğunu belirtmiştim. Force India pilotlarının birbirine yakın performansı ise yarışın son turuna kadar Doğan’la benim puan mücadelesi yapacağımı gösteriyor.

Oltan aramızdan son tercih yapandı geçen yarışın lideri olarak ve kendisi seçtiği pilotardan Esteban Gutierrez’in cumartesi antrenman turlarında Wehrlein’i engellemesi nedeniyle 5 sıra cezası almış olmasına “Olayı görseniz tam bir mal” olarak yaklaştı ve Wehrlein’in Meksikalı pilota telsizden “Fucking idiot” demesini ise haklı buldu ki böylece arkadaşımızın Gutierrez’den puan umudu olmadığını anlamış olduk. Ancak Oltan’a takım arkadaşı Daniil Kvyat’tan hem moral hem de performans olarak daha önde olan Carlos Sainz kesin puan getirecek. Oltan son tercihi olan Ocon ile muhtemelen puan alamayacak olsa da Fransız pilotu aramızda ilk detaylı olarak seyretmiş kişi olacak.

Tunç ARAS

Pazar günü sonrası puan durumu şöyle oldu:

1 2 3 total
hakan grosjean 3 magnussen 2 massa 0 5
çağrı bottas 7 vettel 5 verstappen 3 15
tunç raikkonen 2 perez 3 nasr 7 12
hatice wehrlein 2 ericsson 0 button 2 4
doğan ricciardo 4 alonso 5 hulkenberg 4 13
oltan sainz 2 gutierrez 4 ocon 5 11
flavio briatore palmer 5 kvyat 5 mercedes 7 17
77