2017-07 Kanada GP

Yerel kahraman Stroll’un harikalar yaratması beklenen yarışta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
hakan hulkenberg 0 sainz 0 magnussen 0 no 0 no 0 0
tunç perez 0 grosjean 0 verstappen 0 no 0 no 0 0
oltan massa 0 alonso 0 ocon 0 no 0 no 0 0
doğan ricciardo 0 bottas 0 kvyat 0 no 0 no 0 0
çağrı hamilton 0 wehrlein 0 stroll 0 no 0 no 0 0
ron dennis vandoorne 0 palmer 0 ericsson 0 no 0 ferrari 7 7

Şampiyonlar duvarına ilk kimin gireceği sorusunun her sezon gibi aklımıza geldiği bir Kanada Gp’si hafta sonundan herkese merhabalar. Salut Gilles diyerek draft yorumuna başlıyorum efenim.

Öncelikle Hakan’ın bu hafta sonu için yaptığı tercihlerle başlayalım.  Geçtiğimiz yarış gelen düşük puanlarla birlikte haftanın en avantajlı tercihini Hülkenberg ile gerçekleştirdi. İkinci tercihi ise bana kalırsa iyi puanlar getireceğine neredeyse emin olduğum Sainz. Açıkcası Hakan son tercihi olan Magnussen ile benim favori takımımı oluşturmuş durumda (Vettel hariç).

Oltan’ın ise garanti puanlarını Massa ile alma tercihinde bulundu. Tabi bu tercihte Massa’nın hızı değil de Stroll’un vasat halinin de etkisini görmek çok da zor değil. Ama ne diyelim güzel tercih. İkinci tercih ise Indy500 gazisi olan Alonso. Bakalım Honda motoru kaç km yarış çıkarabilecek.  Aslında Alonso yetenek ve performans olarak en iyi tercih ama arıza konusunda istikrar abidesi olan Honda motoru hep bir soru işareti bırakıyor. Son olarak ise “-> 10” tercihiyle takımını tamamlamış oluyor. Açıkcası Oltan’ın tercihleri; yerel kahraman Stoll Massa’ya karşı ne yapar? Honda motoru ne kadar gider? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? Gibi cevaplarını merakla beklediğimiz soruları içermekte.

Tunç ise bence haftanın lideri olabilecek seçimlerde bulundu. Öncelikle Force India’nın 1. Pilotu Perezi seçti. Ocon ile klasmandaki farka bakıldığında doğru tercih gibi gözüküyor. İkinci tercihi ise sezon boyunca bana güzel puanlar getiren Grosjean. Son tercihi ise (bence) Ricciardo’dan daha yetenekli olan Verstappen.  Draft yorumunda da olsa Verstappen’in (yakın gelecekte) daha rekabetçi bir araçla şampiyonluğa oynayacağını düşünmekteyim.

Doğanın tercihleri ise tam bir alternatif 3lü. Öyle ki Canada kırıcı bir pist ve uzun düzlükleri de olsa güvenlik aracını bolca gördüğümüz, kazaların ve kırımların çok olduğu bir yer. Dolayısı ile yapılan tercihleri antrenmanlara bakarak yapmak çok gerçekçi olmuyor. Doğan’ın tercihleri olan Ricciardo, Kvyat ve Bottas üst sıralarda gerçekleşecek herhangi bir olay ya da bir strateji hatasında çok güzel puanlar getirecek bir üçlü.

Son olarak kendi tercihlerime gelecek olursa Hamilton ile garanti puan aramaktayım (Her ne kadar aracından memnun olmasa da). Wehrlein’dan pek ümitli olmasamda son ve en bomba tercihim olan, yerel kahraman Stroll’ü tercih ettim. Sanırım iki ucu tehlikeli tercihlerde bulundum. Umarım hepimizi için keyifli bir hafta sonu olur.

 

Çağrı