19 – Meksika GP

Tren şeklinde geçmemesini umduğumuz yarışta seçimler şu şekilde oldu:

1 2 3 total
çağrı magnussen 0 vettel 0 kvyat 0 0
tunç ricciardo 0 grosjean 0 ocon 0 0
hakan bottas 0 wehrlein 0 rosberg 0 0
oltan alonso 0 ericsson 0 raikkonen 0 0
hatice hamilton 0 verstappen 0 gutierrez 0 0
doğan sainz 0 palmer 0 button 0 0
flavio briatore massa 0 nasr 0 force india 7 7
7

Neredeyse Hakkari kadar, 2.2 kilometre denizden yüksekliğiyle Formula 1 dünyasının irtifası en yüksek pisti Autódromo Hermanos Rodríguez’de düzenlenen 2016 Meksika Grand Prix’inin seçim yazısından selamlar. Sıralama turlarına 7 saat kala normalde geçtiğimiz Amerika GP’sinin galibi Doğan arkadaşımızın işi olduğundan dolayı nöbetçi yazar olarak sizinleyim.

Force India’nın demirbaşı Nico Hülkenberg’in 2017’de Renault takımında yarışacağını duyurmasıyla Fransız takım büyük gerginliğe sahne oluyorken; Çağrı arkadaşımız buradan Kevin Magnussen’i seçerek başlangıcımızı yaptı. Danimarkalı pilot Japonya’da hiç puan kazandıramazken, Amerika’da 5 puan kazandırarak dengesiz bir performans seyrettiriyor ancak Meksika cuma antrenmanlarında takım arkadaşı Jolyon Palmer’in araç dengesinden memnun olmaması Kevin’e bir avantaj getirebilir ancak Çağrı’nın buradan puanı garanti değil. Serbest antrenmanların ikincisinde Mercedes’leri de geçmeyi başaran Sebastian Vettel ekstrem durumlar haricinde Çağrı’ya puanlar getirebilir ancak Alman pilotun üzerinde baskı olduğunu ona buna telsizden bağırmasıyla anlıyoruz ve takım arkadaşı Kimi Raikkönen sezon sıralamasında kendisinden sadece 7 puan geride. Red Bull’zede pilotlar arasına girmekten son anda kurtulan ve 2017’de Toro Rosso ile yarışacağı kesinleşen Daniil Kvyat’ın kafası Meksika GP’sinde daha rahat olacak. Serbest antrenmanlarda pilotlar birbirine yakın ve bu takdirde takımın yıldızı Carlos Sainz Junior olsa da, Kvyat’ın arkadaşımıza puan kazandırma ihtimali var.

Pilot seçimlerinin benim için bir hayli komik olduğunu belirtmeliyim çünkü Flavio Briatore’ye Force India’yı gönderen Doğan’ın mesajını farketmeden Nico Hülkenberg dedim ve seçimler tam orada bir gün kitlendi. Hatamı farkettikten sonra ünlü ayakkabı tadıcısı Daniel Ricciardo ile garanti puanları kovalamaya karar verdim. Max Verstappen’in ilk antrenman turlarında frenlerini yakıp zamanını çöpe atması da beni sevindirdi. Romain Grosjean Haas takımının yıldızı olarak gözükse de arşivimize göre her 2 pilot da 63 puan kazanmış günümüze kadar. Fransız pilot serbest antrenmanın ikincisinde motor yazılım sorunuyla zaman kaybederken, takım arkadaşı ev sahibi Esteban Gutierrez de tutunma sorunu yaşamıştı aynı anlarda. İkili sorunlarını cumartesi çözmeye çalışacak ve İlla Grosjean puan getirir. diyemem. Üçüncü tercihim de kafamdan ilk geçen ve bir sebebi olmayan Esteban Ocon’du. Manor takımına yeni takılan ve Renault için ismi geçen genç Fransız, aracın sürüş zorluğundan şikayetçiydi ve 2. serbest antrenmanlarda takım arkadaşı Pascal Wehrlein’den 0.5 saniye gerideydi. Sorunlar çözülemezse Ocon’dan da bana puan çıkmaz.

Seçimimize Eylül ayından beri Hollanda’dan katılan Hakan’ın, hemşerisi Max Verstappen’i seçerecek macera almaması dikkat çekici. Onun yerine takım arkadaşı Felipe Massa’nın kazandırdığı 46 puana karşın, 80 puan kazandıran Williams pilotu Valtteri Bottas’ı seçmiş Hakan. Erken bir mekanik sorun dışında Bottas’tan puan kazanacaktır. Wehrlein’den de puan alacağının ipucunu yukarıda kendi tercihimi anlatırken vermiştim. Son tercihinde Rosberg ile Hakan aynı zamanda şampiyonluk mücadelesini yakından takip edecek. Rosberg’in şampiyonluğunu ilan etme şansı var Hamilton yarış dışı kalır ve kendisi yarışı kazanırsa. O yüzden sonuna kadar savaşacaklarını düşünüyorum ve kesin puan getirir diyemem 2’sine de.

Akşam ödevlerimle uğraşırken twitter’da dolandığımda Fernando Alonso’nun serbest antrenmanlarda en yüksek hıza çıkmış pilotlar arasında olduğunu gördüm. McLaren pilotu Amerika’daki araç performansından epey zevk alırken, kendisinin en iyi sezon sonucunu egale etti. Alonso aynı zamanda 82’ye 44 oranla takım arkadaşı Jenson Button’dan daha fazla puan kazandırmış. Bu yüzden İspanyol pilotu seçerek Oltan haftasonu puan koparabilir. Sezonu takım arkadaşı Felipe Nasr ile beraber puansız geçirse de Marcus Ericsson sezon genelinde daha iyi bir performansa sahipti ve Meksika antrenman sonuçları ve pilotların açıklamaları, Oltan’ın Marcus’tan da puan kazanacağını işaret ediyor. Ancak arkadaşımızın tam puan almasını Kimi Raikkönen engelleyebilir.

Hatice şampiyonluk mücadelesinin diğer tarafını temsil ediyor Lewis Hamilton ile. İngiliz pilot Meksika antrenmanlarında halinden daha memnun gözüküyordu ve ibre Hamilton yönüne kayabilir bu yarışta. Ancak daha önce bahsettiğim üzere Rosberg’in şampiyonluğu garantileme şansı bulunuyor ve İngiliz rakibini zorlayacaktır. Arkadaşımızın Verstappen’den puan kazanması için Ricciardo’nun felaket bir sıralama geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ev sahibi Gutierrez ise Grosjean’a karşı kazanabilir de, kaybedebilir de. İkilinin cuma antrenmanlarındaki sorunlarını çözmelerine bağlı bu durum.

Ve geçtiğimiz yarışın galibi Doğan ile yorumumuzu sonlandıracağız. Birbirini takiben Sainz, Palmer ve Button seçen arkadaşımızın puan kazanma olasılığı pilot sayısına ters orantılı. Sainz’den puan kazanacağını düşünüyorum ancak Button için mucize beklemesi gerekecek.

 

Tunç ARAS

Grosjean’ın illa 1 puan getirdiği yarışta puanlar şöyle oldu:

 

1 2 3 total
çağrı magnussen 3 vettel 5 kvyat 1 9
tunç ricciardo 5 grosjean 1 ocon 5 11
hakan bottas 7 wehrlein 2 rosberg 0 9
oltan alonso 3 ericsson 6 raikkonen 2 11
hatice hamilton 7 verstappen 2 gutierrez 6 15
doğan sainz 6 palmer 4 button 4 14
flavio briatore massa 0 nasr 1 force india 7 8
77