2017-04 Rusya GP

Bahreyn’de hem yarışı hem testi takip ettikten sonra vardığımız Rusya’da seçimler şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
tunç vettel 0 sainz 0 magnussen 0 no 0 no 0 0
oltan massa 0 grosjean 0 ericsson 0 no 0 no 0 0
çağrı hamilton 0 hulkenberg 0 raikkonen 0 no 0 no 0 0
doğan ricciardo 0 kvyat 0 bottas 0 no 0 no 0 0
hakan alonso 0 wehrlein 0 verstappen 0 palmer 0 no 0 0
ron dennis stroll 0 no 0 vandoorne 0 no 0 force india 7 7

İlk sıradan seçim yapan Tunç şampiyonluk mücadelesinde takım arkadaşı tarafından da desteklenen Vettel ile başladı. 2. turdan seçtiği Sainz seçiminin rakibi ise kaskına torpido motifi yerleştirerek gereken mesajı verdi. En kötü senaryoda Tunç bu ikiliden 7 puan alacaktır. Magnussen seçimi ise bu yıl zorlanan Grosjean’dan puan kopartabilir.

Gridin en bariz paydriveri Stroll’un ekmeğini yemek bu yarış Oltan’a düşecek gibi duruyor. İkinci sıradan seçilen Grosjean eski günlerdeki gibi saadet getirmese de en az 2 puan alacağını düşünüyorum. Ericsson seçimi de bana ortada görünüyor.

Çağrı da Tunç gibi şampiyonluk adayı pilotun takım arkadaşı tarafından zorlanmayacağı olasılığına yatırım yapmış. Bu noktada kendini kanıtlama çabası içinde olan Bottas geçen seferki gibi sıralamalarda puan çalabilir, ama hiç puan alamasa da sürpriz olmaz. Hulkenberg seçimi de son derece sağlam bir seçim olarak puan getirecektir. Son sıradaki seçim Raikkonen seçiminden ziyade Kvyat’ın torpido yeteneklerine yatırım gibi duruyor.

Doğan’ın seçimlerinden en sağlamı, ki kendine geçen yıl şampiyonluğu getiren seçimlerden, Ricciardo. Kvyat seçimi daha önce dediğim nedenlerden ötürü tehlikeli görünürken, Bottas seçimi Raikkonen seçiminden daha mantıklı görünüyor.

Son sıradan seçerken sahip olduğum “bana adam kalmadı hissi” devam ediyor ve bu kez Alonso ile başladım. Diğerlerinin aksine Sochi’ye Amerika’dan gelen pilot biraz daha yorgun olabilir, ancak önemli olan araba dinlenik mi. 2. tur seçimim Wehrlein’e de Ericsson karşısında güveniyorum. Verstappen seçimi çok acayip, bazen ilk turda giderken bazen böyle son sıraya kalıyor. Neden benden başka kimsenin kullanmadığını anlayamadığım 4. turda ise Palmer’a yatırım yaptım.

Bu sırada Ron Dennis’e de takım olarak sahibi tutuklanmış Force India, oluk oluk parayı akıtacak Stroll ve öz evladı Vandoorne kaldı.