2017-02 Çin GP

Yağmur yüzünden ne olacağı belli olmayan Çin GP’de seçimler şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
doğan hamilton 0 ricciardo 0 magnussen 0 no 0 no 0 0
oltan vettel 0 hulkenberg 0 ericsson 0 no 0 no 0 0
tunç perez 0 giovinazzi 0 kvyat 0 no 0 no 0 0
çağrı verstappen 0 alonso 0 bottas 0 no 0 no 0 0
hakan grosjean 0 sainz 0 raikkonen 0 ocon 0 no 0 0
ron dennis vandoorne 0 palmer 0 no 0 no 0 williams 7 7

 

İlk sıradan seçim yapan Doğan sezonun ilk hamilton seçimini yapmak için pusuda bekliyordu. Öyle ki “evet gençler draft” dememden sonra saniyeler içinde hamilton seçimini yaptı. İkinci tur 1. sıra seçimi olan ricciardo da kendisi için güzel bir seçim. Son turda daha iyi alternatifleri olabilecekken magnussen seçmesi bana biraz sürpriz kovalıyor havası verdi. Kendisinden çift haneli puanlar bekliyorum.

Almanlıktan aldığı tadı giç bir şeyden alamayan Oltan son turda alman kalmayınca mecburen ericsson seçimini yaptı. Şampiyona lideri ve ne olursa olsun takım arkadaşının önünde kalmak isteyecek olan vettel kendisinin ilk tur seçimi olurken, yeni takımına hızlı bir giriş yapmış hulkenberg ve takım arkadaşının kim olacağından bir türlü emin olamayan ericsson bence Oltan’ı yarışın favorisi yapıyor.

Perez seçimi Tunç için çok sağlam olsa da giovinazzi ve kvyat risk barındırıyor. Giovinazzinin sürpriz faktörü kendisine güzel puanlar getirevilir. Kvyat içinse geçtiğimiz yılda Çin’de podyuma çıktığını hatırlarsak fena bir seçim gibi görünmüyor. Yalnız bu kez toro rosso ile şansını deneyecek.

Verstappen seçimi Çağrı için riskli görünse de bir bildiği vardır deyip alonso seçiminden dolayı kutluyorum. Geçtiğimiz yıl olsa asla 3. tura kalmayacak olan bottas seçimi de kendisine sürpriz puanlar getirebilir. Yağmurlu bir yarış durumunda ilk iki tur seçimini avantajlı görüyorum.

Grosjean ise seçimlerine Hakan ile başladı ve eski ortaklığı tekrar kurdular. İkinci turdaki sainz seçimi kvyatın geçen yılki performansı nedeniyle riskli olsa da sainz ona cevap verecektir diye umuyorum. Ön tarafı kuvvetli arabalarla rakip tanımayan raikkonen ve ekstra olan ocon seçimleri de biraz sürpriz puan peşinde koşturuyor.

Ron Dennis ise vandoorne seçiminden memnun görünse de palmeri getir götür işlerinde kullanacaktır. Bu arada Williams garajına da şöyle bir göz atabilir.