Genel kurallar

Şeçim kuralları şöyle:

Katılımcılar yarıştan önce belirtilen seçim sırasında tur bazında seçim yaparlar. Seçimler üç tur olur ve bir katılımcı aynı takımdan iki pilot seçemez. Hiç bir katılımcı tarafından seçilmeyen pilotların puanları kimseye eklenmez. Seçim sırası şöyle belirlenir: N. yarışta oluşan yarışa ait puan sıralaması ters çevrilerek N+1. yarış için seçim sırasını oluşturur. Eşitlik durumunda genel klasmanda önde olan önce seçer.

 

 

Puanlama kuralları takım içi rekabet kuralları ile aynı, bir pilot:

– sıralamalarda takım arkadaşını geçti ise 2

– yarıştaki en hızlı turu takım arkadaşınınkinden hızlı ise 1

– yarışı takım arkadaşının önünde bitirdiyse 4 puan alır.

Pilotun sıralamalarda alacağı puan cumartesi günkü derecesi ile hesaplanır. Yani Button 14, Alonso 16. olduktan sonra Button 5 sıra cezası alıp yarışa Alonso’nun gerisinde başlasa dahi, 2 puan Button’ın hanesine yazılır. Yarış için alınacak puanda ise FIA’nın resmi yarış sonucu esas alınır. Yani yarış bittikten sonra 10 saniye cezası alan Sainz, Verstappen’in gerisine düşerse puanları da Verstappen alır. İki pilotun birden diskalifiye edilmesi durumunda, ikisinin de puanı diskalifiye edilmemişler gibi hesaplanır.

 

Ödül:

Sene sonunda en çok puanı toplayan katılımcıya pilotlar şampiyonasını kazanan aracın diecast modeli hediye edilir. Hediye bedeli diğer katılımcılar tarafından karşılanır.

 

Katılımcılar:

2015 sezonu için kesinleştirdiğimiz listemiz şu şekilde:

Tunç A.

Oltan İ.

Doğan A.

Hakan K.

Çağrı E.

Hatice K.