2017-17 ABD GP

Ron Dennis’e şahane adamların kaldığı yarışta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
tunç hamilton 0 perez 0 stroll 0 no #N/A no #N/A #N/A
hakan vettel 0 kvyat 0 magnussen 0 no #N/A no #N/A #N/A
oltan hulkenberg 0 verstappen 0 ocon 0 no #N/A no #N/A #N/A
çağrı wehrlein 0 ricciardo 0 hartley 0 no #N/A no #N/A #N/A
doğan massa 0 grosjean 0 ericsson 0 no #N/A no #N/A #N/A
ron dennis sainz 0 bottas 0 raikkonen 0 no #N/A mclaren 7 #N/A

Bu yılki Amerika Gp’si hafta sonundan merhabalar. Gönlümüz gözümüz hala Indianapolis’i ararken Austin’e razı olduğumuz bu hafta sonunda da sürücü seçimlerimizi tamamladık efendim. Nöbetçi yazıcı olarak bu haftanın draft yazısını yazma görevi bana düştü.

Öncelikle Tunç’un seçimleriyle başlayalım. Bu hafta ilk seçimini bu yılki şampiyonluğun en büyük adayı olan Hamilton ile başlatan Tunç, yarış dışı kalmadığı sürece kötü senaryoda bile Bottas’ın pist üzerinde yer vereceğine dayanarak garanti puan alacaktır. İkinci tercihi olan Perez ise Ocon üzerindeki mutlak üstünlüğüyle favori konumda. Son tercihi ise sezon boyunca çok seçilmeyen Stroll.

Hakan’ın seçimleri ise taktiksel açıdan en iyi tercihler gibi gözüküyor. İlk tercihi Vettel şampiyonluk umutlarını kaybetmemek için %110 ile saldıracaktır. İkinci tercihi olan Kvyat ise tecrübesi ile Hartley’i alt edebilir. Son olarak Magnussen seçimi en düşük puan getirebilecek seçenek gibi gözüküyor.

Oltan ise ilk iki seçiminden en az 8 puan çıkarabilecek gibi gözüküyor. Hülkenberg yarış performansında takıma yeni katılan Sainz’dan daha iyi olacaktır. İkinci tercihi olan ve benim şu an griddeki en beğendiğim pilot olan Verstappen ise sezon boyunca kendini ispatladı. Ricciardo ile arasında ciddi bir fark olsa da her zaman sürpriz yapabilecek bir pilot Verstappen. Oltan’ın son tercihi ise Ocon.

Gelelim benim tercihlerime. Normalde çok az seçtiğim ama sezon boyu seçene iyi puanlar getiren Wehrlein’ı ilk tercihim olarak görüyoruz. İkinci olarak ise Verstappen ile arasındaki puan farkına da güvenerek Ricciardo’yu seçtim. Haftanın flaş seçimini ise son tercihimde Hartley ile gerçekleştirdim. Hartley’in yıllardır bu koltuğu beklediğini ve çok farklı serilerdeki tecrübelerine dayanarak böyle bir seçim yaptım.

Son olarak geçtiğimiz haftanın lideri Doğan’ın tercihlerine göz gezdirelim. İlk tercihi Massa klasmanda Stroll’un önünde olsa da bu fark sadece iki puan. Sezon başında garanti puan getirecek pilot olarak gözüken Massa artık o kadar gözde değil. İkinci olarak Grosjean tercihi Doğan’a puan getirecek gibi gözüküyor. Son tercihi ise bir arka sıra karmaşasından puan çıkarması muhtemel olan Ericsson.

 

                                                                                                                                             Çağrı ERKOÇ