09 – Avusturya GP

Takvimimizdeki ev sahibine sahip tek yarış olma özelliğini taşıyan Avusturya’da seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
tunç rosberg 0 wehrlein 0 massa 0 0
hatice hamilton 0 ericsson 0 palmer 0 0
çağrı vettel 0 perez 0 alonso 0 0
doğan ricciardo 0 bottas 0 button 0 0
oltan grosjean 0 verstappen 0 haryanto 0 0
hakan magnussen 0 hulkenberg 0 gutierrez 0 0
flavio briatore raikkonen 0 nasr 0 toro rosso 7 7
7

 

Sezonun 9. yarışı ve Oltan’ın ev sahipliği yapacağı yarış. Bu bakımdan takvimde bir eşi benzeri yok. Geçen yıl Oltan ev sahibi avantajını sonuna kadar kullanmış, kulislerden aldığı tüyolarla yarışı kazanmıştı. Bu yıl ise yarış öncesi draft yorumumuz aşağıdadır.

Rosberg’in bu yılki formu onu gözde bir draft seçimi haline getirdi. Tunç’un ilk sıradan onu seçmesi bunu onaylıyor. İkinci turda da ilk sıraya sahip olmanın avantajını Wehrlein ile kullandı Tunç. Bu ikiliden >8 puan geleceğini tahmin ediyorum. Son sıradan gelen Massa seçiminde de gözüm kaldı. Oradan alacağı puanlar Tunç’u zirveye taşıyabilir.

Her ne kadar Rosberg gözde bir seçim olsa da Hamilton da Rosberg’i süpürse şaşırmayız. Bu bakımdan ilk iki sıradan bu takım arkadaşlarının seçilmesi ikisine de duyulan güveni gösteriyor. Konseptimizin güzelliği de burada zaten, beraberlik diye bir şey yok, ikisinden biri kazanacak. Ben burada Rosberg’i favori görsem de aradaki farkın büyük olacağını düşünmüyorum. İkinci turdaki Ericsson seçimi Hatice’ye sağlam puanlar getirecektir. Son sıradaki Palmer seçimi bana ölü yatırım gibi geliyor, öyle olmasını da umuyorum.

Çağrı son derece sinsi bir biçimde son dönemin formda isimlerini 3. sıradan kapmayı başardı. Zirveden o kadar da uzak olmayan Vettel, Vettel’in potansiyel takım arkadaşı Perez ve yaşlı kurt Alonso en azından sıfır çekmeyecektir. Raikkonen’in düşük formunu yükseltmesi gerektiği söylentileri biraz risk getirse de, en azından yarış puanlarının Vettel’e gideceğini tahmin ediyorum. Perez de formunu sürdürmek isteyecektir. Alonso ise son dönemde sessiz sedasız formunu (genel formunu) yükseltiyor. Bu bakımdan yarışın favorisi olarak Çağrı’yı görüyorum. (yazıyı gönderdikten sonra Vettel’in 5 sıra grid cezası aldığını okudum. Bu da favorimi Tunç ya da Doğan olarak değiştirmeme yol açtı.)

Bir klasik olarak Bottas’ı seçen doğan bu kez kendisini 2. turdan aldı. İlk tur seçimi de bu yıl Cumartesi puanlarını kimseye kaptırmayan Ricciardo oldu. Takım çok saçma bir iş yapmazsa Ricciardo, kendi çok saçma bir iş yapmazsa da Bottas iyi işler yapacaktır. Button’ınsa motivasyonunun o kadar yüksek olmayabileceğini düşünüyorum. Bu bakımdan McLaren performansına bağlı olarak Doğan’ı 1-3 arası bir derece yapabilir.

Oltan 5. sıradan seçse de gönüllerin 1. sırası Grosjean’ı bana yar etmedi. Bu konuda yapabilecek fazla yorumum yok, bunları hep bir kenara yazıyorum. Elbet bir gün Grosjean’ı geri alacağım (facebook kapak fotoğrafıma bile koydum herifi, paint sağolsun). İlk tur seçimi dışında Oltan’ın seçimleri sürprize yatırım gibi geldi bana. Verstappen ilk antrenmanda kaza yaptı, Haryanto ise bayram namazına yetişecekmiş gibi sürmezse pek ümitli değilim. Oltan ile sıradaki yarışın ilk sırası için kapışırız gibi geliyor.

Son sıranın lanetiyle ilk turda Muz adamı seçmek zorunda kaldım. O kadar da kötü değil baktığımızda. İkinci turda Çağrı’nın vazgeçtiği Hulkenberg’e kucak açtım, son turda da her türlü sevineyim diye Gutierrez’i seçtim. Pek umutlu değilim.

M. Hakan Kandemir

26/09/2020’ye kadar tecilli

Pazar sonrası puanlar şöyle dağıldı:

1 2 3 total
tunç rosberg 0 wehrlein 7 massa 1 8
hatice hamilton 7 ericsson 2 palmer 5 14
çağrı vettel 2 perez 5 alonso 0 7
doğan ricciardo 3 bottas 6 button 7 16
oltan grosjean 4 verstappen 4 haryanto 0 8
hakan magnussen 2 hulkenberg 2 gutierrez 3 7
flavio briatore raikkonen 5 nasr 5 toro rosso 7 17
77