05 – İspanya GP

Klasik Avrupa sezonunu açtığımız ilk yarışta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
çağrı hulkenberg 0 hamilton 0 alonso 0 0
doğan magnussen 0 sainz 0 button 0 0
hatice bottas 0 rosberg 0 kvyat 0 0
tunç wehrlein 0 raikkonen 0 perez 0 0
oltan vettel 0 verstappen 0 massa 0 0
hakan ricciardo 0 ericsson 0 palmer 0 0
flavio briatore nasr 0 haryanto 0 haas 7 7
7

 

2016 yılının ilk seçiminde umduğunu bulamayan Çağrı bu kez ilk sıradan seçti. İspanya’daki ikinci tur seçimi olan Hulkenberg’i birini sıraya terfi ettirdi. İknici sıradan Hamilton seçimi yapan Çağrı’nın yarışı “hadi be oğluuuum, yaparsın sen!” diye izleyeceğini tahmin ediyorum. Bir noktada Hamilton’ın geri döneceğini tahmin ediyor ve o nokta da İspanya olabilir demiş. Son turda ise kontenjanını yerel kahraman’a ayırdı. Çağrı’nın ilk tur seçimleri risk barındırsa da, yüksek puanlar alma ihtimali bence daha fazla.

Yıllarca buz adam taraftarlığı yaptıktan sonra 2016 itibariyle muz adam taraftarlığına geçiş yapan Doğan, bu kez istediği pilotu tutturdu. İlk sıradan formda bir pilot seçtikten sonra tercihini yerel kahraman Sainz’den yana kullandı ki burada Sainz’in rakibinin artık Kvyat olacağını da iyi değerlendirmişe benziyor. Son turadan alacağı puan da Alonso’nun başına bir şeyler gelip gelmemesine bağlı bence.

Geçtiğimiz yarışlardan birinde küçük bir İskandinavya kuran Hatice bu kez etki alanını genişletti. Massa’dan daha güvenilir itibarı olan Bottas ilk tur seçimi oldu. Rosberg’in formunu devam ettirmesini umarken eminim aklına geçen seneki İspanya performansı gelmiştir. Son turdaki Kvyat ise risk, ancak Sainz’in karşısında yeni motor ve yeni vites kutusu kullanacak olması kendisine avantaj getirebilir.

Tunç’un ilk tur seçimi tüm yarışın en güvenilir seçimi bence. DTM’nin en genç şampiyonunun karşısında Haryanto var. Sanırım ikisi de pisti iyi biliyor. Yine de ben olsam ben de Wehrlein’i seçerdim. İkinci tur seçimi Raikkonen geçen yılın en duygusal adamıydı, ama bu yıl beladan uzak durarak şu ana dek iyi getirisi oldu. Son turdaki Perez ise bu yarışın en underrated adamı olabilir. Rakibi 1. sıradan seçilse de, fena bir son tur seçimi değil.

Oltan’ın seçimleri kendisine galibiyet getirebilir. Hatta galibiyete en yakın kişi olarak onu görüyorum diyebilirim. Son yarışta hayattaki varlığını sorgulayan parmak çocuk, bu yarışta artık kokpiti muskayla mı doldurur, hamamdan direkt yarışa mı gelir bilmem ama geri dönecektir. Verstappen risk barındırsa da, puan getirse şaşırmam. Son turdaki Massa seçimi de güzel bir son tur seçimi. Oradan 3 puan gelse de fena değil.

Son sıraya itelelen mağrur şampiyon olarak ben de İlk turdan daha önce Vettel’i duman etmiş Ricciardo’yu aldım. Verstappen’e de güzel bir hoşgeldin diyeceğini umuyorum. Kvyat mücadelesinde galip gelemese de, rakibini bu sefer beğenip ona göre motive olacaktır. İkinci turda da Doğan yanlışlıkla seçmediğinden Ericsson A1018’i aldım. Defolu maldan daha önce ağzım yandığından, bir de böyle denedik. Son turda da elimde Haryanto ve Palmer vardı. Haryantonun tipini beğenmediğimden Palmer aldım. Böylece iki yıldır kurduğum en dandik kadroyu kurmuş oldum.

Flavio’ya da hayatının kıyağını yaparak Haas’ı verdik. Ama defolu mal ve Haryanto’yu da itelemeyi ihmal etmedik.

Hakan

Cumartesi sonrası sıralama şu şekilde oldu:

1 2 3 total
çağrı hulkenberg 0 hamilton 2 alonso 2 4
doğan magnussen 2 sainz 2 button 0 4
hatice bottas 2 rosberg 0 kvyat 0 2
tunç wehrlein 2 raikkonen 2 perez 2 6
oltan vettel 0 verstappen 0 massa 0 0
hakan ricciardo 2 ericsson 2 palmer 0 4
flavio briatore nasr 0 haryanto 0 haas 7 7
27

 

Hatice’nin “çok kötü olur, çok sıkıcı olur inşallah” bedduasının tutmadığı yarışta puanlar şu şekilde dağıldı:

 

1 2 3 total
çağrı hulkenberg 0 hamilton 6 alonso 3 9
doğan magnussen 3 sainz 6 button 4 13
hatice bottas 7 rosberg 0 kvyat 1 8
tunç wehrlein 6 raikkonen 6 perez 7 19
oltan vettel 1 verstappen 4 massa 0 5
hakan ricciardo 3 ericsson 7 palmer 4 14
flavio briatore nasr 0 haryanto 1 haas 7 8
76

 

Mercedes’te yarış puanlarını FIA’nın yayınladığı sıralamaya göre belirledik. İkisi de herhangi bir sektör tamamlayamadığından hızlı tur kategorisinden puan veremedik.