7 – Belçika GP

Su uyur piranalar uyumaz, tatil dönüşü yarışında seçim şöyle oluyor:

1 2 3 total
doğan hamilton 0 ricciardo 0 sainz 0 0
oltan raikkonen 0 button 0 merhi 0 0
hatice bottas 0 perez 0 rosberg 0 0
hakan grosjean 0 nasr 0 kvyat 0 0
çağrı vettel 0 alonso 0 massa 0 0
tunç hulkenberg 0 verstappen 0 ericsson 0 0
gene haas  maldonado 0  stevens 0 0 0

 

Buraların az biraz (!) karışık olmasından dolayı yapılan pazar mesaisi esnasında (düşünün ki 3g bağlantısı komple kesilmişti Hakkari cumhuriyetinde) izlediğimiz Macaristan Grand Prix’inin ardından başlayan “Formula 1 tatili” nihayet sona erdi ve efsanevi Spa Francorchamps’te düzenlenen Belçika ile sezona kaldığımız yerden devam ediyoruz; hem sezona, hem de piranalar klübüne.

Macaristan Grand Prix’i sonucunda en düşük puanı alan ve böylece ekibimiz içinde ilk seçme hakkını kazanan Doğan’ın 17 Ağustos 2015 Pazartesi günü şak diye “Lewis Hamilton” yazmasıyla başlayan şimdiki listemizde hakkında ilk yorum yapacağımız da kendisi olacak. Geçtiğimiz sene Les Combes’ta birbirlerine giren Mercedes ikilisinden, kazadan zarar gören ve intikam duygusu ile şampiyonluğu yakalayanı seçmiş arkadaşımız. Hem geçen seneki kazanın tekrar yaşanmaması, hem de takım patronu Toto Wolff’un bu hafta yaptığı Hatasız bir ikinci yarı istiyoruz. açıklamasının ışığında; Doğan’ın kazanacağı puanların ilk virajı kimin daha önce döneceğine bağlı olduğunu söyleyebilirim. Christian Horner’ın hafta başında Şu an ki ekibimiz, sahip olduğumuz en iyi takım. olarak tanımladığı Ricciardo – Kvyat’tan ise pilotlar sıralamasında bir ön sırada, Macaristan podyumunda ise bir geri sırada olan Ricciardo seçilmiş. Sezon boyunca beraber bitirdikleri yarışta aralarında en fazla 4 sıra (Kanada’da Kvyat 9, Ricciardo 13.’ydü) olan boğaların mücadelesi Doğan’ı epey heyecanlandıracaktır. Doğan, son seçimini ise yavru kırmızı boğaların Carlos Sainz’inden kullanarak doğrudan rakibim olmakta. Takım patronunun İkisi de muhteşem iş çıkarıyor. diye bahsettiği ikiliden hangisinin önünde olacağı kesin değil ve mücadelemiz dehşet eğlenceli olacak… Derken Max Verstappen’in cuma antrenmanlarından sonra motor değiştirerek 10 sıra ceza alacak olması hem kendisi, hem benim için hiç de iyi haber değil.

Doğan’ın ardından seçimlerini yapan Oltan’ın seçimlerini yorumlamadan önce kimsenin seçmediği pilotları adı altında topladığımız Gene Haas ile ancak yarışacağını söylediğini belirtelim. Oyunumuzun başlarında takım arkadaşından daha az seçilen ancak an itibariyle pilotlar sıralamasında bir sıra önde yer alan Roberto Merhi’yi, Will Stevens yerine seçerek; Haas’a gerçekten rakip oluyor. Oltan’ın en çok dikkat çeken tercihi ise toplamda 55 sıra grid cezası alacak olan McLaren Honda ekibinden bir pilot, Jenson Button. Sıralamalarda Button, Oltan’a puan kazandırabilir olsa da karmaşanın içinde olası puanlar gidebilir. Bir de Honda’nın geliştirilmiş olmasına rağmen dayanıksızlığı korkutan motoru söz konusu. Acaba sezon geneline oranla takım arkadaşı Sebastian Vettel’in gerisinde kalan Kimi Raikkönen’in performansının, Ferrari pilotluğunu garanti almasıyla ne kadar yükseleceğini ve Oltan’a yararı olup olmayacağını Spa’da göreceğiz.

Böyle denk gelmiş olması tesadüf ancak Williams – Force India – Mercedes fabrika takımından birer pilot seçerek Mercedes motorları combosu yapmakta Hatice (benden duymuş olmayın ama Mercedes’le bağlantısı olduğu haberlerini aldık :D). Eğer Ferrari belirsizliği performansımı etkiledi. açıklamasıyla son günlerde takım arkadaşının geride kalma nedenini anlatan Valtteri Bottas, kafa rahatlığına erişirse; Hatice’ye puan gelebilir. Rakibim olmasını sağlayan Sergio Perez seçiminde hanesine puan yazması için, Nico Hülkenberg’in ön kanadının yine kırılması gerekiyor Macaristan’da olduğu gibi. Doğan’a karşı olarak geçen seneki Belçika GP’si kazasının diğer tarafını, Nico Rosberg’i destekliyor Hatice 2015 yılında. Alman pilotun aracındaki sorunlar nedeniyle ilk antrenmanda piste geç çıkmasına rağmen günün en hızlı zamanı elde etmesi, ikinci antrenmanlarda en hızlı zamanı elinde tutarken (hemen hemen 306 km/h ile gidiyordu) lastiğinin patlamasıyla duvarlara girme tehlikesi yaşaması; Mercedes fabrika takımından gelecek puanların Hatice – Doğan arasında gidip gelmesine neden olabilir. Kesinlikle şampiyonluk mücadelesinde de etkili olacak alınabilecek iki pilotlar arasında farklı sonuçlar.

Hakan favori pilotu (!) Romain Grosjean’ı seçerek Lotus Formula 1 takımından puan kovalayan tek kişi oluyor ama seçim sırasına baktığımızda seçimlerinin çok da yanlış olmadığını söylemek gerek, genel klasmanda da liderliğini hesaba kattığımızda. Sauber ikilisinden ise daha önce Formula 1 arabasıyla Spa’da tur atmamış olan Felipe Nasr’ı seçerek risk aldığını söylemek gerekir arkadaşımızın. Ferrari motoru gelişimlerini kullanan İsviçreli takımın pilotlarınndan son serbest antrenmanlarda kendi seçtiğim pilot Marcus Ericsson’un 9, Felipe Nasr’ın ise 12. olması bunun kanıtı. Kvyat ile ilgili Doğan’ın paragrafına ekstra bir şey ekleyecek olursak da Rus pilotun 3 kınama cezasının sonucu olan 10 sıra geriye düşme durumuna sadece 1 yarışının kaldığını söyleyebiliriz.

Ardı ardına 3 yarıştır Kimi Raikkönen’in önünde yarışı tamamlayan, Macaristan fatihi Sebastian Vettel’i seçerek garantici davransa da Çağrı; Alonso tercihi ile durumunu nötrlüyor aslında. Ne mutlu ki 25 sıra ceza alan Button’a karşılık, Alonso’nun 30 sıra ceza alması; matadoru Button’un 5 değil de sadece 1 sıra arkasına atıyor ve Çağrı’nın puan umutlarını hemencecik yok etmiyor. Bottas’ın olması gereken performansından uzak olma nedeni olarak Ferrari koltuğu belirsizliğini göstermiştik ve Massa’yı seçmesinin Çağrının lehine olacağını düşünüyorum.

Hülkenberg – Verstappen – Ericsson… 17 puan alarak Macaristan’da en çok puan toplayan ve dolayısıyla sizin için arkadaşlarımızın seçimlerini yorumlamamı sağlayan üçlü ile hiç oynamadan Belçika’ya katılıyorum. Daha önce İngiltere’de Hülkenberg – Ericsson ile aldığım 14, Avusturya’da Verstappen’in kazandırdığı 7 (toplamda 11 puan) puan ile de seçimimi temellendiriyorum. En kötü ihtimal ile yaz arasının hemen ardından serbest antrenmanların ilk dakikalarında duvara giren Pastor Maldonado’lu ve Merhi karşısında üstünlüğü azalmış olan Will Stevens’li Gene Haas ile yarışırım. Umarım Macaristan gibi haftasonu mesaisine denk gelmem de.

 

Tunç ARAS

Topçu Tğm.

 

Cumartesi sonrası sıralama şöyle oldu:

1 2 3 total
doğan hamilton 2 ricciardo 2 sainz 2 6
oltan raikkonen 0 button 2 merhi 0 2
hatice bottas 2 perez 2 rosberg 0 4
hakan grosjean 2 nasr 0 kvyat 0 2
çağrı vettel 2 alonso 0 massa 0 2
tunç hulkenberg 0 verstappen 0 ericsson 2 2
gene haas maldonado 0 stevens 2 0 2

Yarış sonunda puan durumu şöyle oldu:

 

1 2 3 total
doğan hamilton 6 ricciardo 2 sainz 2 10
oltan raikkonen 5 button 2 merhi 4 11
hatice bottas 2 perez 7 rosberg 1 10
hakan grosjean 7 nasr 1 kvyat 5 13
çağrı vettel 2 alonso 5 massa 5 12
tunç hulkenberg 0 verstappen 5 ericsson 6 11
gene haas maldonado 0 stevens 3 0 3

 

takım pilotlar Q FL R TOTAL
merc hamilton 1 0 1 6
rosberg 0 1 0 1
ferrari vettel 1 0 0 2
raikkonen 0 1 1 5
williams bottas 1 0 0 2
massa 0 1 1 5
red bull ricciardo 1 0 0 2
kvyat 0 1 1 5
mclaren button 1 0 0 2
alonso 0 1 1 5
f.india perez 1 1 1 7
hulkenberg 0 0 0 0
sauber nasr 0 1 0 1
ericsson 1 0 1 6
rosso sainz 1 0 0 2
verstappen 0 1 1 5
lotus grosjean 1 1 1 7
maldonado 0 0 0 0
manor merhi 0 0 1 4
stevens 1 1 0 3