01 – Avustralya GP

Uzun süren bekleyişten sonra sezonun ilk draftini aşağıdaki gibi gerçekleştirdik:

 

1 2 3 total
tunç wehrlein 0 verstappen 0 palmer 0 0
çağrı ricciardo 0 ericsson 0 button 0 0
hatice raikkonen 0 magnussen 0 massa 0 0
hakan vettel 0 hulkenberg 0 sainz 0 0
doğan bottas 0 grosjean 0 nasr 0 0
oltan alonso 0 perez 0 haryanto 0 0
flavio briatore kvyat 0 gutierrez 0 7 7
7
notlar ve cezalar
1 mercedes briato
2 çağrı 3. turda kendisine button’ı verdik
3
4

 

Draft yorumuma başlamadan önce 2016 Formula 1 sezonuna ilginç bir şekilde başlayadığımın altını çizmeliyim. Susurluk Yörsan tesislerinde twitter’a az biraz baktığımda Avustralya GP’si serbest antrenmanlarının yağmur altında geçildiğini öğrenebildim sadece çünkü Bursa’ya doğru ilerlemekteydim. Şu an da tekrar orijinal konumum olarak İzmir’e dönmüş halde sezonun ilk draft yorumunu geçtiğimiz Abu Dhabi GP’sinin seçim sonucu lideri olan Oltan’ın yoğunluğu nedeniyle kaleme almaktayım. Geçmiş draft yorumlarımda serbest antrenman turlarına göre bir yazı kaleme alırdım ancak bu sefer direkman olaya dalıyorum.

Kendi seçimimi yorumlayacak olursam eğer askerde yazdıklarıma konulardan biri olan (ki yazma işleminde nizamiye nöbetçi subayıydım) Pascal Wehrlein, ilk tercihim olacak kadar değerliydi ve Oltan 3. tercihinde rakibim oldu tarihin ilk Endonezya’lı (ve muhtemelen ilk Müslüman) pilotu olan takım arkadaşı Rio Haryanto’yu. Geçen sezon takım arkadaşı Carlos Sainz Junior’a karşı mücadele etmiş, sezonun gözde isimlerinden biri ve bana da çok puan kazandırmış Max Verstappen, ikinci seçim turunda düşündüğüm isimdi. Hakan ise 2015 liderliğini korumak adına rakibim olarak Sainz’i seçti. Son tercihim ise taksi sarısı eski/yeni takım Renault ile ilk yarışına çıkacak, bir zamanların GP2 şampiyonu Jolyon Palmer’di ve tamamen kendisini merak ettiğimden; takip etme isteğinden dolayı seçtim. Dergimizin kraliçesi Hatice’nin en azından bir sene boyunca Alonso ile girdiği mücadeleler ile (2014 sezonu) tecrübelenen Kevin Magnussen tercihi mantıklı olsa da; Palmer gerçekten takip edilmeye ve seçilmeye değer.

Yarış saatlerinde MEBS okulunun nöbet kulelerinden birinde nöbet tutması (veya çarşı iznine çıkması) muhtemelen olan askerimiz Çağrı drafta anlık olarak “evci izni”ne çıktığında katıldı ve 2 adamını kendi özgürlüğüyle seçti. İlk tercihi 2015’te birbirlerine çok yakın performans sunan (aralarında 2 veya 3 puan gibi bir fark vardı sezon sonunda) Red Bull ikilisinden ev sahibi Daniel Ricciardo olurken, arkadaşımız Sauber pilotlarından tecrübeli isim Marcus Ericsson’da ikinci kararını kıldı ancak Felipe Nasr’ın sezonu Ericsson’un önünde bitirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Tercihlerin sonuncusu Button ise kalanların en iyisi olduğu için otomatikman Çağrı’ya atandı ve karar verilirken belki Çağrı karavanasını kaşıklıyordu.

Koyu bir Raikkönen fanı olan kraliçemizin sezona Raikkönen ile başlamasına şaşmamak gerekiyor ancak sorulmalı acaba Kimi gerçekten döndü mü diyerekten… Hatice’nin Magnussen ile tecrübeye yatırım yaptığını zaten belirtmiştik ve Massa seçiminde de benzer bir iz söz konusu ama dikkat edilmeli ki Brezilyalı pilot 2015’i Bottas’ın bir sıra gerisinde tamamlamıştı.

Geçen senenin şampiyonu Hakan “belki de Kimi hiç geri dönmemiştir” mottosuyla ve “Ya şu Vettel Hamilton’u şampiyonada zorlasa da sezona renk gelse” temennisiyle Sebastian Vettel’i seçmiş görünüyor. 2016 sezon içi testlerinde temposu en yüksek olan takımlardan Force India’dan Nico Hülkenberg ise Vettel’in ikinci tercihi ve şampiyonumuz, Alman pilotun takım arkadaşı Perez’den intikam almasını dileyecek ki bu yüzden Avustralya’da Oltan’a karşı yarışacak bu konuda.

Doğan’ın seçtiği isimlerden 2’si olan Bottas ve Nasr, kadrolar sabitken takım arkadaşını yenenlerden seçilmesi konusunda bir hayli ilginç ve tam bir garanticilik kokuyor. Gridin en yeni takım Haas ile kariyerine devam eden ve Pastor Maldonado faktörü sayesinde Hakan’a bol bol puan kazandırmış Grosjean de Doğan’ın son tercihi.

Draft yazısını teslim aldığım Oltan, Alonso’yu ilk tercihinde kapmış bulunuyor ancak geçen sene gördük ki “Ora McLaren her şey olabilir.”. Perez ve Haryanto tercihlerini ise yorumlamıştık önceki arkadaşlarımızın seçimleri sayesinde. Burada belirtilmesi gereken nokta, Avusturya’dan yarışmamıza katılan arkadaşımızın “Son draft sonuç birincisi istediği takımı kitleyerek, oradaki pilotların seçilmesini engeller” kuralı sayesinde Mercedes pilotlarından bizi mahrum bırakmasıdır.

Son olarak yazımı bu sezon seçilmeyen pilotları artık kendi gerçek takımıyla pistlerde yarışmaya başlamış Gene Haas yerine Flavio Briatore amcamıza pasladığımızı hatırlatarak; kendimi uyku moduna alıyorum.

Tunç ARAS

Cumartesi sonucunda gördük ki 2015 formunu Rosberg ne kadar koruyamamışsa, Oltan o kadar koruyabilmiş:

 

1 2 3 total
tunç wehrlein 0 verstappen 2 palmer 2 4
çağrı ricciardo 2 ericsson 2 button 0 4
hatice raikkonen 0 magnussen 0 massa 2 2
hakan vettel 2 hulkenberg 0 sainz 0 2
doğan bottas 0 grosjean 2 nasr 0 2
oltan alonso 2 perez 2 haryanto 2 6
flavio briatore kvyat 0 gutierrez 0 7 7

 

Sezonun ilk yarışını büyük bir heyecanla takip edip Pazar günü puanlarını da eklediğimizde görüyoruz ki Oltan ve Rosberg’in Cumertesi performanslarını tamamen yanlış değerlendirmişiz:

 

1 2 3 total
2 tunç wehrlein 5 verstappen 3 palmer 6 14
2 çağrı ricciardo 7 ericsson 2 button 5 14
5 hatice raikkonen 0 magnussen 1 massa 7 8
1 hakan vettel 7 hulkenberg 4 sainz 4 15
4 doğan bottas 0 grosjean 7 nasr 5 12
6 oltan alonso 2 perez 3 haryanto 2 7
flavio briatore kvyat 0 gutierrez 0 mercedes 7 7
77