20 – Brezilya GP

Sondan bir önceki yarışta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
hakan vettel 0 perez 0 rosberg 0 0
çağrı bottas 0 alonso 0 hamilton 0 0
oltan ricciardo 0 ocon 0 hulkenberg 0 0
tunç wehrlein 0 grosjean 0 palmer 0 0
doğan sainz 0 magnussen 0 massa 0 0
hatice raikkonen 0 verstappen 0 button 0 0
flavio briatore kvyat 0 gutierrez 0 sauber 7 7
7

 

Meksika GP’de yaşanan podyum karmaşasına blog olarak kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Bu nedenle kendimizce bir cevap verdik ve draft yorumunu BİRİNCİ SIRADAN SEÇEN olarak ben yazıyorum: Hakan.

 

Kendi seçimlerimi yorumlayarak başlayacak kadar egosantrik olmadığımı biliyorsunuz ama mevcut durum bunu gerektiriyor. Mavi bayrak kurallarının sıkı sıkıya takip edildiği bir günde Vettel’den puan beklediğimi söyleyebilirim. Sezon boyunca Perez Hulkenberg’i epey fark atarak geçtiği için ondan da puan umuyorum. Bu konuda çekincelerimi Oltan’ın seçimlerini yorumlarken belirteceğim. Son sıra seçimim olan Rosberg de eğer şampiyonluğu kaybederse benim kendisine olan inancım yüzünden kaybedecek.

Çağrı’nın Bottas seçimi sezon geneline bakarsak harika görünse de rakibi evindeki son yarışa çıkıyor. Massa’yı strateji seçiminde kayırırsalar Çağrı’ya patlayabilir. Alonso efendi de pist kenarında değil de pist içine takılmayı seçerse Çağrı’nın lokomotifi olacaktır. Hamilton seçimi de kendisinin formu göz önüne alındığında fena değil. Zaten Mercedes’in son tura kalması kimsenin emin olamadığını ve bulaşmak istemediğini gösteriyor. Ama Hamilton’ın Brezilya geçmişi pek parlak değil, bu yüzden ibreyi hafif bana dönün görüyorum.

Ricciardo seçimi ile başlayan Oltan ilk turda güzel puanlar alacaktır, ama ben bu pistin biraz daha Verstappen’e uygun olduğunu düşünmüştüm. Ocon seçimi ile de sürpriz kovalıyor gibi geldi. Manor’dan kurtulanın Wehrlein değil de Ocon olması Oltan’ın içeriden istihbarat aldığı şüphesini uyandırıyor, zira içeriden istihbarat alabilecek konumdaki tek kişi kendisi. Hulkenberg ise 3. turun yıldızı olabilir çünkü kendisi Brezilya’da hep iyi yarıştı. Burada bir pole pozisyonu var, hatta 2012’de yarışı bile kazanabilirdi. Bu bakımdan Oltan’ı kutluyorum.

Wehrlein seçimi ile Tunç garanti puan kovalıyor, ama bunun için pilotun beladan biraz uzak durması gerek. Ocon’un aksine yarışın ilk turlarında biraz daha orta sıralardaki karmaşalara yakın olması ona bazen kaza olarak dönebiliyor. İkinci tur seçimi ile de resmen kelepir bir Grosjean’a sahip oldu. Grosjean bu sıralara düşecek adam mıydı? Tabii ki hayır. 7 puanın şimdiden hayırlı olsun Tunç. Renault’un esas oğlanı konumuna geçen Palmer ise bir ihtimal stratejik avantaja sahip olabilir. Oradan pek bir şey beklemezdim ben olsam.

Sainz, Magnussen ve Massa seçimleriyle Doğan sinsi sinsi yine süper bir takım kurmuş. Sainz’in “aloo Helmut ben de buradayım” yarışları devam ederse buradan bir 7 puan gelecektir. Magnussen seçimi de kendisinin takımı bırakacak olması motivasyonu ile biraz riskli gibi, ama istatistiksel olarak puan vaat ediyor. Ev sahibi yaşlı kurt Massa’da son tur seçimi olarak Doğan’ı üzmeyecektir diye tahmin ediyorum.

Hatice’nin son sıra seçimleri kendisi her tur son sıradan değil de sanki tüm draftın son 3 sırasından seçmiş gibi görünüyor. Üç pilot da genel olarak takım arkadaşlarının gerisindeki isimler. Raikkonen’in sıralamalarda Vettel’i geçme şansı yüksek aslında, oradan puan gelecektir. Pistin Verstappen’e daha uygun olduğunu daha önce söylemiştim. Button seçimi ise kaos ortamına yapılmış bir yatırıma benziyor.

 

Hem ilk sıradan seçip hem de draft yorumu yazmak ilginç bir hismiş.

Hakan