2017-01 Avustralya GP

Uzun bekleyişten sonra nihayet 2017’nin ilk drafti şu şekilde gerçekleşti:

1 2 3 4 5 total
tunç perez 0 wehrlein 0 massa 0 #N/A #N/A 0
çağrı vettel 0 verstappen 0 alonso 0 #N/A #N/A 0
doğan raikkonen 0 ricciardo 0 kvyat 0 #N/A #N/A 0
hakan sainz 0 hulkenberg 0 magnussen 0 #N/A #N/A 0
oltan grosjean 0 ocon 0 ericsson 0 #N/A #N/A 0
ron dennis vandoorne 0 stroll 0 palmer 0 #N/A mercedes 7 0
0

 

3. sezonuna başladığımız Backmarkers serimizde ilk draftımızı da bitirdik. Bu sene bir kişi eksik,Hatice olmadan yolumuza devam ediyoruz. Flavio Briatore, yeni Formula 1 yönetiminin görevine son vermesiyle çok mutsuz olan Bernie Ecclestone’ı teselli etmek için bizden izin istedi. Şu an onun adına bol bol süpriz parti düzenliyormuş. Biz de McLaren’deki görevinden ayrılan ve şu an bolca vakti olan Ron Dennis’le yolumuza devam ediyoruz ve hoşgeldin Ron diyoruz.

Geçen senenin son yarışının beklenmedik bir şekilde lider tamamladığım için bu sene ilk seçim hakkı benim oldu. Ron Dennis’e Mercedes’i vererek Hamilton’dan gelecek kolay puanları hemen engellemek istedim. Sezonun ilk yarışlarında Bottas’ın Hamilton’a karşı pek şansı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Draft haklarımda da Grojean, Ocon ve Ericsson seçimlerini yaptım. Ocon riskli bir seçim olsa da Ericsson ve Gro beni utandırmayacak umarım.

Tunç Perez ve Massa seçimleriyle benden 10 üzerinden 8 puan alıyor. Stroll Formula 1’e ve yeni araçlara alışma süresini tam olarak atlatana kadar Massa çok güzel bir seçim olacak diye düşünüyorum. Perez seçimini, Ocon seçmeme rağmen mantıklı bulsam da Wehlerin konusundaki duygusallığını hala geride bırakamadığını ilk haftadan tekrar görmüş olduk. Mercedes Bottas’la anlaştığında kesinlikle Wehrlein’dan daha çok üzüldü.

Çağrı ise Vettel, Verstappen ve Alonso seçimleriyle üç pilottan da iyi puanlar alacak gibi. Normal şartlar altında sıralama turlarında çaylak takım arkadaşına karşı tecrübeli Alonso üstün olacaktır. Ama Pazar gününün üstün pilotu, Honda motoru daha fazla dayanan kimse o olacak gibi duruyor. O yüzden kesin bir yargıya varamıyorum. Vettel aracın dengesinden şikayet etse de Pazar gününe kadar bu sorunları halledecektir diye düşünüyorum. Yeni araçlarla görmek için sabırsızlandığım pilotların başında gelen Verstappen, şu ana kadar araçla tam uyum sağlayabilmiş değil, antremanlarda takım arkadaşının gerisinde kaldı.

Bu seneki hedefi ünvanını korumak olan ve sezon öncesi çok sıkı bir hazırlık dönemi geçiren Doğan ise Raikkonen, Ricciardo ve Kvyat seçimleriyle karşımıza çıktı. 10 sene önce Ferrari ile ilk birinciliğini burada alan Raikkonen, Doğan’a puan kazandırmaya çalışacak. Buz adamın pist hakkındaki görüşleri ise basın toplantısında çok netti “Güzel bir pist ama dünyanın öbür ucunda ve her şeye çok uzak”. Geçen yıllarda Grojean-Hakan ikilisine rakip olan Ricciardo-Doğan ikilisi burada da karşımızda. Son şampiyon, yerel kahramana yine güveniyor. Kvyat’ın testlerde ve bugünkü antreman turlarında takım arkadaşından geride kaldığını düşününce, ondan fazla bir puan gelmeyecek diye düşünüyorum.

Hakan ise Sainz, Hulkenberg ve Magnussen ile ilk hafta puan kovalayacak. Barcelona testlerini ve bugünkü antremanları düşününce normal şartlar altında Sainz’dan tam puan alması süpriz olmayacak. Takım arkadaşı antremanlarda kaza yapan Hulkenberg bunun avantajını kullanacaktır çünkü Palmer henüz tam bir uzun sürüş denemesi yapamadan son virajda bariyerlere girdi. Magnussen ise Grojean’ın başına gelebilecek muhtemel bir fren problemiyle belki kendisine puan getirebilir diyoruz.

Sıradaki yarış haftasonunda görüşmek üzere

Oltan

İlk yarış sonrasında puanlar şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
tunç perez 7 palmer 0 massa 7 no 0 no 0 14
çağrı vettel 6 verstappen 7 alonso 2 no 0 no 0 15
doğan raikkonen 1 ricciardo 0 kvyat 1 no 0 no 0 2
hakan sainz 6 hulkenberg 7 magnussen 5 no 0 no 0 18
oltan grosjean 2 ocon 0 ericsson 2 no 0 no 0 4
ron dennis vandoorne 5 stroll 0 giovinazzi 5 no 0 mercedes 7 17