07 – Kanada GP

Sıkıcı geçmesine pek ihtimal vermediğim Kanada GP’da seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
doğan ricciardo 0 hamilton 0 raikkonen 0 0
çağrı vettel 0 alonso 0 verstappen 0 0
tunç wehrlein 0 rosberg 0 massa 0 0
hatice bottas 0 button 0 kvyat 0 0
oltan grosjean 0 ericsson 0 haryanto 0 0
hakan sainz 0 perez 0 nasr 0 0
flavio briatore gutierrez 0 hulkenberg 0 renault 7 7
7

Seçimleri verdikten sonra draft yorumuna gelelim:

 

İlk sıradan seçen Doğan geçen yarış Grosjean’a sulanıp dili yanınca bu kez ilk tercihini 2016’nın en formda ismi Ricciardo’dan kullandı. Daha önce burada yarış kazanan pilot güzel bir seçim. Kanada’da en çok kazanan pilot olan Hamilton da ikinci tur seçimi oldu. Bu bakımdan Doğan ilk sırayı güzel değerlendirmiş diyebiliriz. Son turdaki seçimi Raikkonen ise kendisine pekala puan getirebilir.

İki yıldır şampiyonadaki Almanperverliği ile dikkat çeken Çağrı’nın ilk tur seçimi bu bağlamda bir Alman, şampiyonluk mücadelesine kıyıdan köşeden girmeye çalışan Vettel oldu. Raikkonen’in bu yılki formu ile beladan uzak durması koşuluyla pekala zorladığı Bieber yine de benim de favorim. Alonso seçimi için net bir şey diyemesem de, Verstappen de kendisine sürpriz puanlar getirebilir.

Tunç’un ilk tur seçimi Haryanto olmayan Manor oldu. Bu Alman da Mercedes ve kontrat dedikoduları sürerken kendini göstermek isteyecektir. Zaten Haryanto’ya onun karşısında şans verecek kimse yoktur sanıyorum blogda. Belki Hatice. İkinci turdaki Rosberg seçimi de güzel denebilir, ancak Hamilton’ın buradaki tarihsel üstünlüğü ve nispeten düzelen morali Rosberg için ciddi bir test olacak. Burada eğer Hamilton’a cevap veremezse sene başındaki formunu kaybetmek bir yana, puan alamaması ve Hamilton’ın kazanması durumunda şampiyona liderliğini de kaybedebilir. Son turdaki Massa seçimi de fena görünmüyor. Bu yarışın favorisi olarak Tunç’u görüyorum.

Hatice Bottas’ın Kovalainen olmaktansa Hakkinen olması (yazarken duygulandım ya) için dua ederken bir yandan da ilk tur seçimini ona harcadı. Williams’ta form durumunu ortada gördüğümden sağlam bir ilk tur seçimi diyemeyeceğim. İkinci turdaki Button, 2011’deki mucizenin sahibi, de umarım bir mucize daha gerçekleştirir. Aslında bu pistte onu avantajlı görüyorum. Son turdaki Kvyat’ın ise grid cezasına rağmen bir şeyler yapma ihtimali var. O da kendini göstermek zorunda.

İlk tur seçimine yuva yıkanın yuvası olmaz demek istediğim Oltan da bu yarışın sürpriz kazananı olabilir. Grosjean için yorum yapmama gerek yok zaten, ikinci turdaki Ericsson’ın grid cezası olsa da bu yıl takım içinde üstün olan adam. Daha önce Haryanto’yu kim ne yapsın demiştim ama Oltan’ın tüyosu var galiba. Zaten onu seçerken ilginç bir durum oluşmuştu, ileride son sıradaki adamın seçimde kitlenebileceği ihtimalini gördük. Yine de orada Hulkenberg dururken Haryanto’yu seçmesine anlam veremedim.

Son sıra mutsuzluğu ile bu yazıyı kaleme alırken, seçimlerimde resmen grid cezalarına yatırım yaptım. Araba kullanmayı muhtemelen babasından öğrenen Sainz, frenleri zorlayan bu pistte yarışı bitiremeyebilir. Bu bakımdan kendisine güvenmiyorum. Ama rakibi de Kvyat, üstelik grid cezası var. İkinci turda çaldığım Perez ise Tunç’un geçenlerde dediğine göre Ferrari yolunda olabilir. Bu bakımdan artık ne kadar koyabilirse Monako performansının üzerine koymasını umuyorum. Son turda yine grid cezasına yatırım yaparak Nasr’ı seçtim. İşler yolunda giderse podyum görmeyi umuyorum.

Flavio Amca’ya da özlemiş olduğu Renault’yu verirken yanına da Gutierrez ve Hulkenberg’i iliştirdik. Hulkenberg’in zamanında bir 1. tur adamı olduğunu düşünürsek, sevinmiş olmalı.

Hakan

Çağrı’nın ikinciye 10 puan fark attığı haftasonunda puanlar şöyle oldu:

1 2 3 total
doğan ricciardo 2 hamilton 6 raikkonen 0 8
çağrı vettel 7 alonso 7 verstappen 5 19
tunç wehrlein 7 rosberg 1 massa 0 8
hatice bottas 7 button 0 kvyat 2 9
oltan grosjean 1 ericsson 6 haryanto 0 7
hakan sainz 5 perez 1 nasr 1 7
flavio briatore gutierrez 6 hulkenberg 6 renault 7 19
77