14 – Brezilya GP

İlk sezonumuzun penultimate yarışı olan Brezilya’da seçim sırası şöyle:

 

1 2 3 total
hatice # # # ####
oltan # # # ####
doğan # # # ####
tunç # # # ####
hakan # # # ####
çağrı # # # ####
gene haas # # 0 ####

ilk kez otodraftı denediğimiz haftada seçim şöyle oldu:

1 2 3 total
hatice massa 0 button 0 nasr 0 0
oltan grosjean 0 ricciardo 0 alonso 0 0
doğan bottas 0 hulkenberg 0 rossi 0 0
tunç verstappen 0 perez 0 ericsson 0 0
hakan vettel 0 kvyat 0 rosberg 0 0
çağrı hamilton 0 raikkonen 0 maldonado 0 0
gene haas sainz 0 stevens 0 0 0

 

Son yarış galibimizin inzibatlar tarafından götürülmesi üzerine bu yarışın draft yorumu bana kaldı.

 

Bir süredir “saldım çayıra” modunda takıldığını itiraf eden Hatice ilk tur ilk sıradan Maldonado’yu seçmeyerek hayatının hatasını yaptı. Massa gibi mantıklı bir seçimini Button ve defolu mal Nasr izledi. Daha önce Brezilya’da kazanmış iki ismi seçti yani çaktırmadan. Defolu malı da ucuzluktan aldığını düşünüyoruz, ama o paraya Rossi de alabilirdi…

 

Oltan ise Hakan trollemesine devam ediyor. Sezonun en uyumlu çiftini ilk tur ikinci sıradan Grosjean diyerek ayırdı, daha sonra yeni Renault motoru kullanacak Ricciardo ve GP2 motoru kullanacak Alonso’yu seçti. Grosjean konusunda kendisine güvenimiz sonsuz, ancak Ricciardo’nun motor değişikliği nedeniyle 10 sıra ceza alacağı kesin. Alonso için ise her şey olabilir.

 

Hakan-Grosjean ikilisinin zaman zaman double date yaptığı Doğan-Bottas ikilisi bu yarışta da karşımızda. Takım arkadaşı karşısında deplasmanda yarışacak olan Bottas’a belli ki Doğan’ın güveni sonsuz. Hulkenberg ve Rossi seçimleri de kanımca Doğan’ı yarışın favorisi yapıyor.

 

Kısa bir ayrılıktan sonra Verstappen’ine kavuşan Tunç son turda da eski gözdelerinden Ericsson A1018’i seçti. Perez’i de yabana atmazsak, yarışın galibini Force India eşleşmesi belirleyecek gibi.

 

Grosjean yerine bağrına taş basan Hakan ilk turda seçimini parmak çocuktan yana kullandı. Yine Grosjean kadar sağlam bir seçim aslında. İkinci turdaki Kvyat seçimi de eğer o da Ricciardo gibi ceza almazsa işini görecektir. Rosberg ise kendini partiden partiye atan Hamilton karşısında iyi bir kumar oldu.

 

Son yarışın galibi ve bu yorumu yazmakla yükümlü olan Çağrı seçimlerini kendi yapamadığından onun sırası geldiğinde pilotlar şampiyonasında en üst durumdaki en uygun adamı kendisine atadık. Bu ilk turda ona Hamilton olarak döndü. İkinci ve üçüncü turlarda ise… Raikkonen ve Maldonado seçimleri için açıklama yazmaya gerek yok bence.

 

Giancarlo FISICHELLA

2003 Brezilya GP Galibi

Yarış sonucu şöyle oldu:

 

1 2 3 total
hatice massa 0 button 7 nasr 6 13
oltan grosjean 7 ricciardo 1 alonso 0 8
doğan bottas 7 hulkenberg 6 rossi 3 16
tunç verstappen 7 perez 1 ericsson 1 9
hakan vettel 7 kvyat 6 rosberg 6 19
çağrı hamilton 1 raikkonen 0 maldonado 0 1
gene haas sainz 0 stevens 4 0 4