14 – İtalya GP

Serhan Acar’ın “Hız tapınağı” deyişini özlediğimiz İtalya’da seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
hatice hamilton 0 perez 0 massa 0 0
hakan wehrlein 0 sainz 0 ericsson 0 0
oltan bottas 0 hulkenberg 0 nasr 0 0
tunç grosjean 0 magnussen 0 kvyat 0 0
doğan ricciardo 0 alonso 0 gutierrez 0 0
çağrı verstappen 0 rosberg 0 button 0 0
flavio briatore palmer 0 ocon 0 ferrari 7 7
7

 

Evet takvimin en eğlenceli pistlerinden biri olan Spa Francorchamps’te düzenlenen Belçika GP’sinin hemen ardından, 24 saniye tam gaz geçilen yapısıyla başka bir efsane pist olan Monza’daki İtalya GP’sinin seçim yazısına hoş geldiniz.  Geçtiğimiz yarışın galibi Çağrı arkadaşımızın Ferrari’yi seçemiyoruz beyler demesiyle başlayan draftımız Hatice’nin Lewis Hamilton tercihi ile devam etti.

Mercedes’in motor gücü ve aerodinamik verimi sayesinde galibiyet için sadece kendisiyle savaşacağını düşündüğüm yarışın ilk serbest antrenman turlarında Nico Rosberg takım arkadaşı Lewis’ten 0.2 saniye daha hızlı olsa da şampiyonluk yolunda 2’linin mücadelesinde Kesin bu kazanır. demek zor. Force India cephesinde ise Hatice, benim favorilerimden olan Sergio Perez’i seçti ancak Meksikalı pilot takım arkadaşı Nico Hülkenberg’in bir kez daha gerisinde kaldı (ardı ardına 3) ve 2017’de yarışacağı takım henüz açıklanmadığı için kafası rahat olmadığı gibi bu durum arkadaşımızın Perez’den puan almasını engelleyecektir de. Ve son tercihi Massa: emekliliğini ve dolayısıyla 2017 sezonunda olmayacağını açıklayan Felipe Massa gaza basmalı ki hem 5 yarıştır gerisinde kaldığı takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın önünde bu sefer tamamlayabilsin hem de Hatice’ye puan getirsin. Brezilyalı pilot seneye olmamanın verdiği kafa rahatlığıyla kendisi için yarışıp Bottas’ı geçebilir.

Geçen hafta Manor’un yeni pilotu Esteban Ocon’un kalitesinin, Pascal Wehrlein’in garanti puanlarını engelleyeceğinden dem vurmuşken; yarış esnasında Wehrlein’in Jenson Button ile çarpışması tüm puanları Ocon’a geçirdi. Bu yarışta Wehrlein Hakan tarafından ilk turda seçilmiş olsa da Ocon’un Alman pilotun ensesinde olup puanları seçilmeyen kişileri toplayan Flavio Briatore’ye verebilir. Carlos Sainz Junior dün (perşembe) doğum gününü mutluca kutladı Monza’da. Serbest antrenmanların ilkinde takım arkadaşı Daniil Kvyat’ın 0.1 saniye önünde tamamlayan İspanyol pilot normal şartlar altında Hakan’a puan kazandıracaktır. Ancak Spa’da zemindeki kalıntıların lastiğini patlatması nedeniyle yarış dışı kalması gibi olaylar gerçekleşirse Kvyat’ımla sırtlan gibi bekliyor olacağım. İşin ilginci Hakan haberi olmadan Monza’da doğum günü kutlayan diğer bir pilotu da seçmiş: Marcus Ericsson. Gridin dibinden hala kurtulamayan İsviçreli Sauber’in İsveçli pilotu Ericsson Belçika’da teknik arızalara maruz kalmıştı ancak Monza’da takım arkadaşından daha hızlı gözüküyor serbest antrenmanlarda ve Hakan’a puanlar vereceğini düşünüyorum.

Oltan’ın seçimleri kısacık yorumlanabilir. İlk iki tercihleri Valtteri Bottas ve Nico Hülkenberg arkadaşımıza kesin puanlar verecektir. Ancak Felipe Nasr bugünlerde KTM motorla tur atan arkadaşımızın tam puan almasını engelleyebilir.

Haas takımının bir numaralı ismi olarak garanti puan kazandırıcılık görevini üstleniyordu sezon başında ancak son 4 yarıştır Esteban Gutierrez’in gerisinde yer alıyor. Eski performansına döneceği ve Meksikalı’yı geçeceğini düşündüğüm için ilk tercihime yazdım kendisini. Eau Rogue’daki lastik bariyerlere girip arabadan topallayarak çıkarak yüreğimizi hoplatan Kevin Magnussen’i yarışamama riskini göze alarak seçtim çünkü yine Renault’tan takım arkadaşı Jolyon Palmer’in önünde yer alacağını düşünüyorum. Kvyat’ı ise son seçimimde hiç düşünmeden yazdım aklıma ilk gelen isim olması sebebiyle kalanlanlardan. Daha önce dediğim gibi Sainz’in sorun yaşamasını 4 göze bekliyorum.

Red Bull pilotları hem Doğan, hem de Çağrı’nın ilk tercihlerini kaplamış durumda. Doğan önceliğini tecrübe tarafı Daniel Ricciardo tarafından kullanırken, Çağrı genç ve maceracı ruh Max Verstappen’i tercih etmiş. 3 yarıştır Ricciardo Verstappen’in önünde olsa da takımın genç tarafı hatasızlığında tecrübeyi geçebileceğini göstermişti ve o yüzden arkadaşımızın puan mücadelesinin yarış sonuna kadar süreceğini tahmin etmekteyim. Doğan’ın ikinci tercihi Fernando Alonso ben bu metinleri yazarken serbest antrenmanların ikinci bölümünde 6 tur attıktan sonra debriyaj sorunu nedeniyle arabasını kenarıya çekti. McLaren cephesinde Doğan’ın seçtiği Alonso tarafının değil, Çağrı’nın seçtiği Jenson Button tarafının önde olacağını hissediyorum. Son seçiminde Gutierrez’i öne süren Doğan’ın normal şartlarda benden ve dolayısıyla Grosjean’dan puan çalmasının zor olduğunu daha önce belirttiğim gibi, Rosberg – Hamilton şampiyonluk mücadelesinde de belirsizliklere hazır olmalıyız başta Çağrı olmak üzere hepimiz.

Tunç ARAS

Avrupa sezonunu kapattığımız bu yarışta puanlar şöyle oldu:

 

1 2 3 total
hatice hamilton 3 perez 7 massa 1 11
hakan wehrlein 2 sainz 7 ericsson 5 14
oltan bottas 6 hulkenberg 0 nasr 2 8
tunç grosjean 4 magnussen 5 kvyat 0 9
doğan ricciardo 7 alonso 3 gutierrez 3 13
çağrı verstappen 0 rosberg 4 button 4 8
flavio briatore palmer 2 ocon 5 ferrari 7 14
77