08 – Avrupa GP

Bu kez Azerbaycan’da düzenlenen Avrupa GP’de seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
hakan grosjean 0 sainz 0 rosberg 0 0
oltan hamilton 0 perez 0 button 0 0
tunç wehrlein 0 kvyat 0 hulkenberg 0 0
doğan ricciardo 0 bottas 0 raikkonen 0 0
hatice magnussen 0 massa 0 verstappen 0 0
çağrı vettel 0 alonso 0 gutierrez 0 0
flavio briatore palmer 0 haryanto 0 sauber 7 7

 

 

Bir imkansızın gerçekleştiği ve bendeniz Çağrı’nın lider olarak bitirdiği bir hafta sonunun ardından herkese merhabalar. Öncelikle geçen haftanın galibi olarak seçimlerde sona kalmanın hüznü içinde olsam da sorumluluk gereği bu yazıyı yazma görevi bana düştü.

Öncelikle yakın geçmişte doğum günü olan Doğan’ın tercihleri ile başlamak isterim. Monacodaki hayal kırıklığı ve Kanada’da Verstappen’e geçilmesinin ardından çok hırslı olacağını düşündüğüm Ricciardo tercihini bir nevi garanti bir tercih olan Bottas ile perçinlemiş olduğunu görüyoruz. Geriye kalanlar arasındaki en iyi tercih olan Kimi Raikkonen seçimi ise aynı zamanda geçmiş yıllardaki Kimi taraftarlığını yeniden anımsatacak şekilde.

Oltan’ın seçimlerine baktığımızda ise (bence)bir miktar risk aldığını görüyorum. Hamilton yarış öncesi bu pisti sevmediğini belirtmişti Hakkinen gibi soğukkanlı olmadığını düşünürsek bir hata olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum. Oltanın ikinci seçeneği ise istikrarlı şekilde bu sezon Hülkenberge üstünlük sağlayan Perez gözüküyor. Son olarak ise eski güzel günleri yad ederek Button tercihini görüyoruz. Pist dar Alonso’nun başına her an her şey gelebilir J.

Hatice’nin Magnussen seçimi puan getirir gibi gözükse de Massa’nın Bottas karşısında yapacakları şüpheli. Son olarak Verstappen seçimi bence yerinde bir seçim gibi gözüküyor. Ricciardonun baskı altında olması ve Verstappen’in Redbull koltuğuna geçmesinden sonraki rahatlığı onun iyi bir seçenek olmasını sağlıyor.

Hakan ise Grosjean seçimi elindeki en kuvvetli silahı olarak göze çarpıyor. Sainz’ında takıma yeni katılan Kvyat karşısında güzel puanlar getireceğini düşünüyorum. Son seçimi olarak ve benim bu yarış için favorim olan Rosberg pisti sevmeyen Hamilton karşısında iyi işler çıkarabilir. Benim düşüncem Hakanın bu yarışın galibi olacağı yönünde.

Tunç ise garanti puanlarını wehrlein ile alacak gibi gözüküyor. Ancak Kvyat tercihi biraz şüpheli. Force India’da rüzgar bu aralar Perez yönünden esiyor olsa da saf yetenek düşünüldüğünde Hülkenbergin daha iyi bir pilot olduğunu düşünüyorum tercih güzel ama puan getirir mi bilinmez.

Son olarak garanti puan için Vetteli. Kaza yapmaz ümidiyle Alonso’yu ve mecbur kalmam sebebiylede Gutierrezi seçtim.

 

Kurmay Er Çağrı ERKOÇ

İlk defa bir draft yorumunun tuttuğunu gördüğümüz yarışta paunlar şöyle dağıldı:

1 2 3 total
hakan grosjean 6 sainz 5 rosberg 7 18
oltan hamilton 0 perez 7 button 5 12
tunç wehrlein 1 kvyat 2 hulkenberg 0 3
doğan ricciardo 6 bottas 5 raikkonen 0 11
hatice magnussen 6 massa 2 verstappen 1 9
çağrı vettel 7 alonso 2 gutierrez 1 10
flavio briatore palmer 1 haryanto 6 sauber 7 14
77