17 – Japonya GP

Sondan 5. yaris olan Japonya’da secimler soyle oldu:

1 2 3 total
doğan ricciardo 0 alonso 0 raikkonen 0 0
tunç magnussen 0 rosberg 0 gutierrez 0 0
oltan hamilton 0 perez 0 ocon 0 0
hatice bottas 0 wehrlein 0 hulkenberg 0 0
hakan sainz 0 verstappen 0 palmer 0 0
çağrı grosjean 0 vettel 0 #N/A #N/A
flavio briatore #N/A #N/A sauber 7 #N/A

 

 

Merhabalar sevgili petrolheadler.

Senna “S” iyle 130R’ıyla yine klasik bir Japonya Gp. si geldi çattı ve biz de seçimlerimizi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz haftanın sürpriz lideri olarak draft yazısı görevi bana düştü efenim.

 

Şunu belirteyim seçimler bu hafta çok ilginç olduğundan bir favorim yok. İncelemeye ise Doğan’dan başlarsak geçmişten gelen Kimi hayranlığının (ki bende de var) hala devam ettiği görülmekte. Bununla birlikte ikinci seçimi ve rüzgarı arkasına almış olan Ricciardo ile garanti puanlar hedeflenmiş olup son olarak piste yeni araçla çıkacak olan Alonso ile de tercihlerinin tamamlandığını görüyoruz.

Hatice’ye geldiğimizde ise Bottas ve Wehrlein ile garanti puanlar hedeflenmiş olup son tercih olarak kötünün iyisi Hülkenbergin alınmış olduğunu görüyoruz. En az 8 puan alacağını tahmin ediyorum. Benim seçimlerim ise biraz garip oldu. Grosjean’ın tercih edilmemiş olduğunu görmem ve söylemem bir oldu. Grosjean uzun yarışlar devam eden istikrarını benim seçimimle bozmuştu. Umarım yine aynı şeyi tekrarlamaz. İkinci seçimim ise garanti puan getirir diye umduğum Vettel oldu. Zira geçtiğimiz yarış ilk virajda harcanan Vettel bakalım bu yarış neler yapacak. Son olarak da belki bir umut diye Kvyatı seçtim. Ancak Sainz karşısında pek birşey yapabileceğini düşünmüyorum. Hakan’a baktığımızda gençlere oynadığını Verstappen Palmer ve Sainz tercihleri ile görmekteyiz. Verstappenin şu an griddeki en yetenekli pilot olduğunu düşünüyorum. Sainz ise daha büyük takımlarda en az Verstappen kadar parlayacaktır. Ama Palmer hala soru işareti. Japonya ise zor bir pist özellikle daha az tecrübesi olanlar için.

Tunç’un seçimlerinin çok riskli olduğunu düşünüyorum.Tercihi Rosberg son yarışlarda iyi puanlar alsa da şu an galibiyeti en az kendisi kadar isteyen bir takım arkadaşı var. Acaba ilk viraj Senna-Prost çarpışması gibi bir görüntüye sahne olur mu demeden edemiyorum. Magnussen puan getirir ama Gutierrez tam bir soru işareti. Son olarak Oltan’ın tercihlerine bakacak olursak Rosberg’i geçmek için yanıp tutuşan bir Hamilton, bu sezon tercih edene bol bol puanlar getiren Perez ve çaylak Ocon’u görüyoruz.

Kim ne derse desin Suzuka bir motorsporları mabedi. Kendi adıma belki 2016 sezonunu izliyorum ve çok sıkılıyorum ama yine  Suzukayı F1’in mabedlerinden biri yapan F2001li Schumacheri, Mp4-16’lı Hakkinen’i, 130R’ı çığılık atarak dönen Senna’nın V10 mp4-4’ünü düşünerek izleyeceğim bu haftasonu şölenini.

Çağrı.

 

GP2 engine aaargh seslerini duyamasak da sonuçlar şöyle oldu:

 

1 2 3 total
doğan ricciardo 1 alonso 6 raikkonen 2 9
tunç magnussen 0 rosberg 6 gutierrez 0 6
oltan hamilton 1 perez 7 ocon 6 14
hatice bottas 2 wehrlein 1 hulkenberg 0 3
hakan sainz 0 verstappen 6 palmer 7 13
çağrı grosjean 7 vettel 5 kvyat 7 19
flavio briatore massa 5 button 1 sauber 7 13
77