2017-15 Malezya GP

Takvimde şimdilik son kez göreceğimiz yarışta seçimler şöyle oldu.

1 2 3 4 5 total
doğan hamilton 0 ricciardo 0 ocon 0 no 0 no 0 0
oltan vettel 0 verstappen 0 wehrlein 0 no 0 no 0 0
hakan hulkenberg 0 sainz 0 ericsson 0 no 0 no 0 0
çağrı massa 0 alonso 0 gasly 0 no 0 no 0 0
tunç perez 0 stroll 0 vandoorne 0 no 0 no 0 0
ron dennis bottas 0 palmer 0 raikkönen 0 no 0 haas 7 7

1999’dan beri aralıksız düzenlenen ancak 2017’de takvimde son kez göreceğimiz Malezya Grand Prix’inin seçim yorumundan günaydınlar diliyorum ve hemen kendi seçimlerimi yorumluyorum. Seçilemeyen takımlarda Mercedes, Ferrari, Williams, Renault ve Red Bull veremiyorduk ve ben de Grosjean’dan puan alamasınlar diye Haas seçtim. Ardından kendi tercihlerim arkadaşlarımın bana bulaşmaması sayesinde, Singapur’da seçerek tam puan aldığım Force India’dan Perez – Stroll – Vandoorne üçlüsüydü. Perez’in tecrübesi, Stroll yazdan beri girdiği form ve nedense Vandoorne’un 2017’de Alonso’dan daha şanslı olması tercihlerimin temelleri.

İlk tercihlerini bildiren Doğan’ın kadrosu yıldızlardan oluşturulmuş: Hamilton, Ricciardo ve geleceğin yıldızı Ocon. Hamilton şampiyonluk savaşının da verdiği gazla Bottas’ı yenecektir. Ricciardo ise arabaya ön sevişme uyguladığını bildiğimiz bir pilot olarak, yarış bitirmemesi muhtemel Verstappen’e karşın; yarışı kazanabilir. Force India’lar takım içi savaşında ise Perez’in Ocon’u yeneceğini düşünüyorum.

Oltan’ın tercihinin ikincisini zaten Red Bull’ları anlatırken yorumlamıştık. Arkadaşımız şampiyonlu mücadelesinin diğer bir pilotu Vettel’i tercih ederek seçimlerine başlamış. Kimsenin seçmediği Raikkönen’e karşın Vettel’in puan Oltan’a puan kazandıracağını düşünmek yanlış olmayacaktır. Sauber’lerde kimin puan kazandıracağını tahmin etmek ise takımın formsuzluğunu göz önüne aldığımızda çok zor. Yine değişik bir taktik belirleyeceklerdir. Ha Wehrlein daha iyi pilot mu? Evet.

Hakan tercihine puan garantisi olan Hülkenberg’i seçmiş ama koltuğunu kaybettikten sonra Formula 1’de kalmak amacıyla reklamını yapan Palmer, gaza gelip; Singapur’daki gibi takım arkadaşının önünde yer alabilir tekrar. Kvyat’ın varlığında Toro Rosso’ya puanlarının %80’ini kazandıran çılgın matador Hakan’ın ilk tercihi ve puan umudu. Güvenli bir tercih. Sauber ise hiç belli olmaz.

Çağrı Massa’yı seçerek başlamış ama Brezilyalı pilot son 2 yarıştır Stroll’a geçilmekte. Ben bu trendin devam edeceğini düşünüyorum. Alonso Vandoorne’dan daha iyi ama Vandoorne daha şanslı ve daha az yarış dışı kaldı. Bu sebeple Alonso Çağrı’ya puan vermeyebilir. Toro Rosso’nun yeni pilotu Gasly ise yarışmamızda ilk defa seçiliyor ve Çağrı, Fransız yıldızı merakla takip edecektir. Puan gelme ihtimali var.

Seçilmeyen pilotlarımız ise “ikinci pilot” Bottas, lanetli Palmer ve “dondurma adam” Raikkönen oldu.