2017-11-Macaristan GP

Evet, Fernando Alonso’nun doğum gününü geçirdiğimiz bu cumartesi günü yaz sezonu öncesi son yarış 2017 Macaristan’da sonuçlarımız şöyle.

1 2 3 4 5 total
hakan hamilton 0 alonso 0 grosjean 0 no 0 no 0 0
oltan massa 0 wehrlein 0 verstappen 0 no 0 no 0 0
çağrı vettel 0 sainz 0 magnussen 0 no 0 no 0 0
doğan ricciardo 0 ocon 0 raikkönen 0 no 0 no 0 0
tunç perez 0 bottas 0  ericsson #N/A no 0 no 0 #N/A
ron dennis  vandoorne #N/A  kvyat #N/A  stroll #N/A no 0 renault 7 #N/A

Üçüncü serbest antrenmanlar koşulurken yazdığım bu draft yorumunda ilk olarak söylemem gereken şey oyunun zevkini arttırmak için Renault’u seçtirmeye izin vermememdir. Hülkenberg oldukça ve duvara girmedikçe kesinlikle Palmer’i yener çünkü. Şimdi tercihleri yorumlayalım.

Benim ilk tercihim Perez oldu ancak 2017 Macaristan’da yeni takım tshirtlerine geçen (mavi pembe) takım Monaco zihniyetli bu değişik pistte araçtan memnun olmazken Perez geride seyrediyor FP2 ve an itibariyle 32 saniye kala FP3’te. O yüzden puan Ocon seçen Doğan’a gelebilir, Perez şapkasından tavşan çıkarmaz ise veya poposuna roket takıp şahane kalkış yapmaz ise. Yine Mercedes’lerin Ferrari’lerden ve yer yer Red Bull’lardan geride olduklarını söyleyebiliriz. Monaco’ya benzer bu güç dengesinde sırf zevk için Bottas seçtim. Yumuşak ve süper yumuşak lastiklerin yarış temposu puanı belirleyecek. Ben yarış tanrılarının Bottas’ı öne taşıyacağını ve Mercedes takım savaşlarında Hakan’ı yeneceğimi düşünüyorum. Yeni takım patronları, 2018’de garantiledikleri Ferrari motoru, güncellenmiş şasi ve soğutma sistemiyle Sauber’den Ericsson benim üçüncü tercihim olacak. Her ne kadar genel anlamda favorim de olsa, kendi hakkında yazı yazmış olsam da Wehrlein’in Bakü ve İngiltere’deki çarpışmalarda suçlu olduğunu düşündüğüm ve Kanada ile Rusya gibi hatalarını gördüğüm için; burada da Oltan’ı yeneceğim.

Red Bull’lar hiç şüphesiz Monaco’daki gibi güçlü durmaktalar. Ricciardo yükselişte ve dipte olsa bile yükselebildiğini gördük Avustralyalı’nın. Araba gelişmiş, Ricciardo çok rahat. Bu yüzden Doğan puanı kapacak ve Verstappen diyen Oltan’ı öpecektir. Ama bu cümleler yazılırken Ricciardo’nun elektronik sorunu ile pistte kalması “Hmm?” dedirmedi değil. Doğan’ın tercihinde Raikkönen gözüküyor. Fin pilotun psikolojisinin daha iyi olduğunu düşündüğümden, Çağrı’ya göre puan kazanmasının daha olası olduğunu söyleyeceğim.

İngiltere’de Magnussen yerine Giovinazzi direksiyon sallamıştı serbest antrenmanlarda. Sıralama turlarında halen araca alışamamış Magnussen geride kalmasına rağmen, yarışta kumar oynayarak kaybeden Grosjean’ın yerini aldı. Burada Danimarkalı pilot daha zorlu bir hedefle uğraşıyor çünkü Macaristan FP1’de Giovinazzi Magnussen’in aletini paramparça ederek pilotun FP2’de yeterli tur atmasını da engelledi. O yüzden Haas’larda Hakan puana daha yakın Grosjean tercihi ile. Çağrı’nın Sainz tercihinde ise bir yorumum yok. Toro Rosso’lar birbirine çarparlarsa şaşırmam ve Kvyat’ın hatası gibi gözüken durumlarda Bakü ve İngiltere’de Rus pilot bence suçsuzdu.

Oltan Massa demiş ancak cuma günü hastalanan Brezilyalı pilotun hafta sonu devamında yarışmama ihtimali var. An itibariyle Sky Sports F1’de antrenman yorumlayan Paul di Resta için pedallar ayarlanıyor. Daha önce 2014 Toro Rosso kullanmıştı İskoç pilot. Massa olmaz da di Resta kullanırsa, Stroll’u yenebilir mi? Massa yarışır da Stroll’u hastayken geçer mi? Benim oyum burada Stroll’a gelir.

Yorumlanacak tek pilot McLaren’lar kaldı. Burada arabalarının performansından çok memnun duran ikilide doğum günü çocuğu Alonso’yu sadece şanssızlık geride bırakabilir. Hakan puan alacaktır.

Tunç ARAS