15 – Abu Dabi GP

İlk ve son sıranın sahibini bulduğu ancak ikincilik mücadelesinin kıyasıya sürdüğü kapanış yarışımızda seçim sırası şöyle:

1 2 3 total
çağrı # # # ####
oltan # # # ####
tunç # # # ####
hatice # # # ####
doğan # # # ####
hakan # # # ####
gene haas # # 0 ####
# ####

Çağrı için bu kez başka bir seçim sırası denediğimiz draftta seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
çağrı vettel 0 button 0 kvyat 0 0
oltan rosberg 0 bottas 0 stevens 0 0
tunç verstappen 0 massa 0 hulkenberg 0 0
hatice raikkonen 0 maldonado 0 merhi 0 0
doğan hamilton 0 ricciardo 0 perez 0 0
hakan grosjean 0 alonso 0 ericsson 0 0
gene haas sainz 0 nasr 0 0 0

 

 

Otodraft için bu kez bizim şampiyonamızda en iyi durumdaki pilotları seçtik Çağrı adına. Bu da ona doğal olarak ilk sıradan Vettel olarak döndü. İkinci turdaki Button seçimi biraz riskli olsa da bu yöntem ona son tur Kvyat’ı verdi. O sırada Çağrı’nın daha sık tercih ettiği pilotlardan Hulkenberg boştaydı oysa ki, ancak düşük puanlı olduğundan seçilmedi.

 

Oltan ise Rosberg’in üzerindeki baskı kalkınca ve Hamilton’ın da aklı yarış pisti değil dans pistinde olunca fırsatı kaçırmayarak ikinci sıradan Rosberg’i kaptı. İkinci turda ise gözden kaçan Bottas Oltan’dan kaçamadı ve Oltan kapanışı Stevens ile yaptı. İlk iki tur seçimleri çok sağlam olsa da Oltan’ın Stevens’in özellikle son dönemde Merhi’nin de gerisinde kalması son sıra için çok şey vaat etmiyor. Oltan’ın şansı kaldı mı peki, hayır. Ama yarış ruhu bu işte. Kendisini yılmadığı için tebrik ediyoruz.

 

Verstappen’in yasal olarak 18 olması demek bir çok yerde kankası Tunç ile içebilecek olması demek. Tunç yine de yanlarında bir büyük olması iyi olur diye Massa’yı da çağırmış, herhangi bir kavga ihtimali içinse gridin en iri adamı Hulkenberg’den başkasını seçemezdi. Bu seçimleri için Tunç’u gerçekten tebrik ediyorum. 3. sıra itibari ile özellikle Hulkenberg’in son tura kalmasını iyi değerlendirmiş. Bu yarışın favorisini Tunç olarak görüyorum bu yüzden, kendisi sezonun ikinci yarısı yaptığı atakla ikincilik için iyi bir aday an itibariyle.

 

Oltan için söylediğim şeylerin tersini Hatice için söylüyorum. “Second is the first of the losers” mentalitesini can-ı gönülden benimseyen katılımcımız ikinci olmamak için elinden geleni yapıyor. Son turdaki Merhi tercihine bu yüzden anlam veremedim, o ara dikkati dağılmış olmalı. Yoksa gridin en uzak durulması gereken iki pilotunu neden seçti anlamadım. Buradan de belirtiyorum, eğer olur da Hatice bu yarışı kazanırsa (napsam ki şimdi bilemedim) whatsapp’ta profil fotoğrafımı bir ay boyunca Maldonado yapacağım.

 

Doğan’ın bu yarıştaki ruh halini Hamilton’a benzetsem yanlış olmaz, Bottas’ı kaçırmasını başka türlü açıklayamıyorum çünkü. Hamilton sezon boyu Rosberg’e göz açtırmasa da Oltan için yaptığım yorumlarda belirttiğim sebeplerden ötürü son tura kalsa şaşırmazdım. Bunun dışındaki seçimleri de Ricciardo ve Perez  olarak geliyor ki onlarda da her şey olabilir diyebilirim. Cumartesi nasıl biterse muhtemelen Pazar da öyle bitecek Doğan için.

 

Bu yarışa gelene kadar şampiyonunuz olarak Raikkonen, Bottas ve Alonso’yu hiç seçmediğimi farketmiştim. Planım bu üçünü seçmekti, ancak Hatice trolleyince Raikkonen elimden kaçtı. Bottas o an uygundu ama birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olan şu günlerde Grosjean’ı yalnız bırakamadım. Grosjean görünce dayanamıyorum çünkü. Neyse ki ikinci turda Alonso boştaydı ve takımda taraf tutmamak için kaçındığım McLaren seçimimi yapmış oldum. Son sırada ise Sainz’i seçemiyordum, eğer Doğan “defolu mal” demese Nasr’ı seçerdim. Ama tercihim sarı fırtına Ericsson’dan yana oldu.

 

Sözlerimi bitirirken size keyifli bir yarış diliyor ve imza olarak şunu bırakıyorum:

 

 

Sezonun son yarışında puanlar şöyle oldu:

1 2 3 total
çağrı vettel 1 button 6 kvyat 0 7
oltan rosberg 6 bottas 3 stevens 7 16
tunç verstappen 1 massa 4 hulkenberg 0 5
hatice raikkonen 6 maldonado 2 merhi 0 8
doğan hamilton 1 ricciardo 7 perez 7 15
hakan grosjean 5 alonso 1 ericsson 4 10
gene haas sainz 6 nasr 3 0 9