11 – Macaristan GP

Bizi böyle bir oyun oynamaya yönelten yarışların başında gelen Macaristan GP’de seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
hatice hamilton 0 alonso 0 raikkonen 0 0
hakan grosjean 0 sainz 0 rosberg 0 0
oltan wehrlein 0 ericsson 0 kvyat 0 0
çağrı vettel 0 bottas 0 nasr 0 0
doğan ricciardo 0 hulkenberg 0 massa 0 0
tunç verstappen 0 perez 0 button 0 0
flavio briatore gutierrez 0 haryanto 0 renault 7 7

 

Pist sınırlarından geçerek avantaj kazanmaların, yağmurla başlamaların, İngiliz toprağında İngiliz pilotun kazandığı İngiltere Grand Prix’inin 2 hafta sonrasında genel anlamda sıkıcı geçse de 2015 Macaristan GP’si gibi olağanüstü geçmesi umudunu koruduğumuz Budapeşte yarışı draft yorumundan merhabalar.

Draftımız blogumuz kraliçesinin Mercedes ikilisinin İspanya ilk tur kazasının ardından şampiyonluk mücadelesine yapışan tarafı Lewis Hamilton’u seçmesiyle başlıyor. İngiliz pilot sadece 1 puan ile Nico Rosberg’i ikinci sırada takip ederken, Hamilton’un dengeli yükseliş moraline karşılık Rosberg’in takımla yeni sözleşme motivasyonu bulunuyor. Her ne kadar Hamilton 2. serbest antrenmanlarda lastik bariyerlere girmenin ardından atılacak değerli ayar turlarından mahrum kalsa da; takımın iki pilotu son tura kadar yine mücadele edeceklerdir. O yüzden şu an Hamilton – Rosberg arasında kazananı tahmin etmek güç. Hatice’nin seçtiği ikinci pilot Fernando Alonso da ne kadar ilginçtir ki serbest antrenmanlarda sıkıntı yaşayan başka bir pilottu ve Silverstone’da bir tam yarış geçirmiş Honda motorunda sıradışı veriler tespit edildiği için daha önce 2 yarış görmüş motor ile değişiklik yaptılar. Ancak buna rağmen Alonso sıralamalarda Q3’e kalacaklarından emin ve takım arkadaşı Jenson Button’dan tırnak ucu kadar önce 2 antrenman seansının ardından. İkili arasında bir tahminde bulunacak olursam, her ne kadar sıralamada da İspanyol pilot Button’ın 1 puan önünde olsa da dengenin Button lehine değişeceğini düşünmekteyim, tabi İngiliz pilotun tutunma sorunlarını halledeceğini de hesaba katıyorum. Bir Raikkönen aşığı olan kraliçemiz son tercihini Fin pilot lehine kullandı ki bence daha önce de seçebilirdi kendisini çünkü Red Bull’ların Ferrari’ler önünde yer almasının beklendiği Macaristan’da şahlanan atın üzerindeki şövalyeler kendi aralarında kapışıp; olumlu enerjisi üstüne olan Raikkönen Sebastian Vettel önünde yer alacak yarışta.

Hakan doğal olarak kendisine hem geçtiğimiz sene, hem içinde bulunduğumuz sezonda bol puan getiren Romain Grosjean’ı öne atarak başladı seçimine. Ancak Fransız pilot serbest antrenman ikinci bölümünde özellikle tek tur denemelerinden şikayet ederken, eğer ayar tutturamazsa sezon genelinde takım arkadaşının gölgesinde kalan Esteban Gutierrez’e puanlarını kaptırabilir. Silverstone’da babası Carlos Sainz’den ralli teknikleriyle araç kurtarma dersi aldığını kanıtlayan yavru matador, İspanya GP’sinden beri Daniil Kvyat’ın önünde bitiriyor yarışlarını (ikisinin yarış dışı kaldığı Azerbaycan hariç) ve tercihinin Hakan’a puan kazandıracağını düşünüyorum. Mercedes’lere ise Hatice’nin draftını yorumlarken değinmiştim.

Seçimini MotoGP testlerinin padoklarında tırlar arasında başlatan Oltan sezonun yıldızı Pascal Wehrlein’i seçti ve 2 Manor’un da pıt pıt yarış dışı kaldığı İngiltere veya bir anda kendisini su birikintisi yüzünden ana tribün duvarında bulduğu Malezya’da Alman pilot arkadaşımıza aradığını verecek; ta ki Endonezya’dan gelen kaynaklar kuruyana kadar. Her ne kadar Oltan garanti bir seçim yapsa da ilk turunda, 3 yarış ardı ardına takım arkadaşı Felipe Nasr’a karşı seçicisine puan veremeyen Marcus Ericsson ve Kvyat seçimleri pek de iç açıcı değil.

Çağrı sezon içinde lastik patlamalar, arkadan girenler, rakiplerini dışarı atmaya teşebbüsler ile alıştığımız parlak sezonlarından uzakta olan Sebastian Vettel’i seçti ancak ibrenin Ferrari’nin diğer pilotu Raikkönen’de olduğunu belirtmiştim. İngiltere GP’sinin ardından SkySportsF1’in 2 gönderilecekleri söylentisini yaydığı Wiliams’lardan “Kovalainenleşme” sendromunu yaşayan tarafı Valtteri Bottas’ı tercih eden Çağrı’nın puanı tehlikede diye düşünüyorum. Çünkü Felipe Massa antrenmanlarda geride olsa da dümdüz “Güzel puanlar kazanacağız” modunda konuşarak gücünü belli etmiş. Felipe Nasr ise arkadaşımıza tam bu anda İsviçre’den el uzatacak.

Hiç farketmeden Doğan arkadaşımızla ardı ardına seçimlerimizde birbirimize rakip olmuşuz ve daha yeni farkettim seçim yazısında tablolara bakarken. Onun tercihi Daniel Ricciardo ile benim tercihim Max Verstappen arasında tecrübeyi seçti ama gözünü şampiyonada üçüncülüğe diken Hollandalı pilot, Ricciardo’ya karşı psikolojik üstünlüğe sahip ve bizlere şahane mücadele seyrettirecek. Force India pilotları yine serbest antrenmanlarında kopyala yapıştır modunda gitmekteler ve kimin şansı yaver giderse anlık olarak; sahibine puan getirecek ancak halen Perez takımdaki ağırlığa sahip. Doğan’ın son tercihi avantajlı olarak gördüğüm Massa iken, ben de Jenson Button’ın Alonso’nun önünde yarışı bitireceğini savunmaktayım. Pilotların elektronik kontrollü pist sınırlarını aşmadan, tur zamanlarını kaybetmeden tamamladığı sıralama turları ve geçen sene kamoflajla fazla mesai anında seyrettiğim 2015 yarışından daha da zevkli bir yarış umarım.

Tunç ARAS

 

Kırkpınar haftasına denk gelen yarışta başpehlivanlık Çağrı’ya gitti:

 

1 2 3 total
hatice hamilton 4 alonso 7 raikkonen 1 12
hakan grosjean 2 sainz 6 rosberg 3 11
oltan wehrlein 7 ericsson 1 kvyat 1 9
çağrı vettel 6 bottas 7 nasr 6 19
doğan ricciardo 7 hulkenberg 6 massa 0 13
tunç verstappen 0 perez 1 button 0 1
flavio briatore gutierrez 5 haryanto 0 renault 7 12