2017-03 Bahreyn GP

Sezonun ilk erken kaldırmayan yarışında seçimler şöyle oldu:

1 2 3 4 5 total
hakan hamilton 0 massa 0 grosjean 0 #N/A #N/A #N/A
tunç perez 0 sainz 0 magnussen 0 #N/A #N/A #N/A
çağrı alonso 0 raikkonen 0 bottas 0 #N/A #N/A #N/A
doğan ricciardo 0 hulkenberg 0 stroll 0 #N/A #N/A #N/A
oltan vettel 0 verstappen 0 ocon 0 #N/A #N/A #N/A
ron dennis vandoorne 0 kvyat 0 palmer 0 #N/A sauber 7 #N/A

Formula 1 yavaş yavaş Avrupa’ya doğru yaklaşırken sıradaki durak Bahreyn olacak. Geçen haftanın kazananı olarak Ron Dennis’e Sauber’i vererek başladım ve Wehrlein yarışacak mı yarışmayacak mı onun yerine kim yarısacak sorununa çözüm bulmaya çalıştım ama benim seçimimden hemen sonra Sauber Wehrlein’in dönüşünü açıkladı. Kvyat ve geçen yarışta 15sn ceza alan takım arkadaşının gerisinde kalarak eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza atan Palmer de Ron’un tarafında yer alacak.

Draftta Vettel, Verstappen ve Ocon seçimlerimle biraz riske girsem de en azından Vettel’den güzel puanlar almayı umuyorum. Eğer Raikkonen çölde yolunu bulabilirse, belki Vettel’e karşı mücadele edebilir. Verstappen’in Çin’deki performansını sürdürmesini umuyorum. Ocon ise süpriz yatırım.

Hakan Hamilton Massa ve Grojean seçimleriyle haftanın açık favorisi konumunda. Bottas ve Stroll henüz takım arkadaşlarına karşı sağlam performanslar sergileyemediler. Grojean ise normal şartlarda takım arkadaşına karşı favori konumunda olacaktır ve Hakan’ı üzmeyecektir.

Tunç ise Perez, Sainz ve Magnussen ile puan kovalayacak. Perez Ocon’a karşı favori dursa da genç Fransız pilot FP2’de Perez’in önünde bulunmayı başardı. Sainz kağıt üzerinde takım arkadaşına karşı favori duruyor. Geçen yarışta güçlü bir performans ortaya koyan Magnussen, Tunç’un son seçimi. En merak ettiğim performanslardan bir Mag olacak. Çin bir yarışlık mıydı yoksa istikrarını koruyabilecek mi?

Çağrı Alonso, Raikkonen ve Bottas seçimleriyle Fin pilotlara yatırım yaptı. Bu Monaco GP yerine Indy 500’de yarışmayı tercih eden Alonso sıralama turlarında çaylak takım arkadaşının önünde yer alacaktır. Fakat yarış için kimin daha önce yarış dışı kalacağı Çağrı’nın puanlarını belirleyecek. Raikkonen ve Bottas ise pek umut vermiyor.

Doğan ise ilk tur hakkını beklendiği gibi Ricciardo’dan yana kullandı. Çin’de açıkça takım arkadaşından yavaş görünen Ric, Bahreyn’de bir geri dönüş kovalayacaktır. Doğan’ın Hulkenberg’den güzel puanlar almasını bekliyoruz. Stroll seçimi de (formaliteden) üçüncü pilot seçimini tamamlıyor. Massa’nın başına bir şey gelmezse çaylak pilottan pek umudumuz yok.

Oltan