13 – Meksika GP

Tıpkı Kanada gibi bir seçim günü akşamı koşulacak yarışta seçim sırası şöyle olacak:

1 2 3 total
çağrı # # # ####
doğan # # # ####
oltan # # # ####
hatice # # # ####
hakan # # # ####
tunç # # # ####
gene haas # # 0 ####

Alt sıralar birbirini yerken Çağrı’nın almanlıktan aldığı keyfi katladığı ve Gene Haas’a Kvyat piyangosunun vurduğu yarışta seçimler şöyle:

 

1 2 3 total
çağrı vettel 0 hulkenberg 0 rosberg 0 0
doğan bottas 0 alonso 0 raikkonen 0 0
oltan grosjean 0 massa 0 stevens 0 0
hatice hamilton 0 button 0 nasr 0 0
hakan verstappen 0 ericsson 0 ricciardo 0 0
tunç perez 0 rossi 0 sainz 0 0
gene haas maldonado 0 kvyat 0 0 0

 

————————————————————-

Şampiyonumuzun Lewis Hamilton olarak belirlendiği Amerika GP’sinden sonra birazcık daha güneye Meksika GP’sine indiğimiz haftasonundan herkese merhabalar. İlk önce yüksek irtifa nedeniyle (aşağı yukarı Hakkari ile aynı yüksekte yarışacaklar) motorların zorlanacağı, taze olduğu kadar ıslak zeminde arabaların güzelce kayacağı, Hamilton’un şampiyonluğunun ardından Vettel ve Rosberg’in en iyi ikinci olmak için mücadele edeceği bir yarışın draft yorumunda sizlerleyim.

Amerika Grand Prix’inde sonucu olduğu için seçme hakkını ilk kullanan Çağrı’dan Alman milli takımı görmekteyiz. Sebastian Vettel tercihi oturaklı bir seçenek gibi gözükse de uzun sürüşlerin yapıldığı ikinci serbest antrenmanlarda her iki pilot ardı ardına ve oldukça yakın olarak sıralanıyordu ve geçen hafta kendi girdiği duvardan kendisi çıkan Kimi Raikkönen iyi gününde Vettel’i alt edebilir. Amerika’da pozisyon mücadeleleri nedeniyle yarış dışı kalan Hülkenberg üstüne Force India takım arkadaşı Sergio Perez’in ev sahibi moraliyle mücadele edecek ama FP2’de takım arkadaşından önde olması kendisine güç verebilir. Takımlarda ve pilotlarda şampiyonluğu elde eden Mercedes, Nico Rosberg’i 2. yapmak için takım emirleri uygular mı? Uygularsa Çağrı için havadan puan geliyor demektir ve umarım Rosberg’den bu sefer puan alamazsam ağlarım diyen Çağrı çıkacak sonuca ağlamaz.

Seçme sırasında ikinci olan Doğan ilk hakkını #inadınaBottas ile ilan etmiş durumda. Williams takımı Amerika’da her 2 pilotunun da süspansiyon arızası nedeniyle yarış dışı kalırken, Massa son kenarıya çeken olduğu için puan getirmişti. Serbest antrenmanların her ikisinde de Bottas Massa’nın ilerisinde olması ve zemin hakkında Massa’nın daha kötümser davranması Doğan lehine gelişme sağlayabilir. İkinci tercih Alonso Doğan’ın acaba neler olacak diye hop oturup hop kalkmasına neden olacaktır, çünkü Amerika’da sağlam giderken sensör arızası nedeniyle puan potası dışına fırlayan Alonso Meksika’da yine motor değiştirecek. Doğan’ın favori pilotu Kimi Raikkönen hakkında önceki paragrafta söylediğim geçerli iyi günündeyse yarışı bile kazanır.

Aslında bu haftaki draftlarda herkes birbirinden adam çaldı ve savaşın başlangıcı Oltan’ın Romain Grosjean tercihi ile Hakan’ı taciz etmesiydi. Ancak Lotus serbest antrenmanların ilkinde programını 2’ye bölmek zorunda kaldı. 2016’da İngiliz takımda yarışacak Jolyon Palmer kendisini geliştirmek için Grosjean’in arabasını kullanırken, Pastor Maldonado ise aerodinami çalışmalarına konsantre olmuştu. İkinci antrenmanda ise vites kutusu arızası nedeniyle aracını kenara çeken Grosjean’in Oltan’a puan kazandırması zor olsa da pistte çok az tur atmasıyla; arabayı kenarı çekene kadar Maldonado’dan hızlı olması azıcık umut vermeli. Oltan’ın seçtiği Massa’nın biraz umutsuz konuştuğunu belirtmiştik bakalım yarış ve sıralama turlarında dağılacak mı umutsuzluk. Son hakkı Will Stevens ile Oltan tercihlerime rakip oluyor ama takım arkadaşı Alexander Rossi’nin her iki antrenmanda gayet gerisindeydi Stevens.

Hatice’nin kaçıncı Hamilton deyişi olduğunu bir incelemek lazım yazıdan sonra ancak kaybetmesinde tek engel, Mercedes’in Rosberg’i ikinci yapmak için takım emri verme ihtimali olacaktır Hamilton’a. McLaren’lerin neler döndüreceğinin belirsizliği Hatice için bir dezavantaj yaratacak ama Button’ın Amerika’da aldığı puanlar nedeniyle moralinin yüksek olduğunu da biliyoruz. Marcus Ericsson ardı ardına 2 yarış dışı kalırken, takım arkadaşı Felipe Nasr bir şekilde Amerika’da 400. yarışına çıkan Sauber takımını bir şekilde puan ile tanıştırmayı başarıyor ve Hatice’nin tercihini Brezilyalıdan kullanması oldukça mantıklı. Ancak belirtmek gerekir ki takım patronu Monisha Kaltenborn teyzemiz 2 pilotunun performansından hiç memnun değil (arkadaş özel bir yarışta ilk turda insan birbirine girer mi?).

Meksika GP’si draftında daimi puan sağlayıcım Verstappen’i seçemedim çünkü Hakan göstere göstere bana meydan okudu ve önce davranarak Hollandalı genç pilotu hemen cebine koydu. Cuma günü Hollandalı pilotun karışık geçti diyebiliriz ancak. İlk serbest antrenmanlarda seansa liderlik ederek daha önce Sauber direksiyonunda 2006 Türkiye’de rekoru elinde bulunduran Sebastian Vettel’i öpmüş olsa da Max Verstappen, ikinci antrenmanların başında ise kaygan zeminde kontrolü kaybederek duvarı öpecekti. Yeni pistte takım arkadaşı Carlos Sainz Junior’dan az tur atmasıyla umarım benden başkasına da yar olmamaya devam eder. Marcus Ericsson’u zaten gözden çıkardığım için onu seçmesini sorun etmediğimi de söylemem gerek. Hakan son tercihini Daniel Ricciardo olarak yaptı ama oldukça da şaşırıyordu kimsenin Avustralyalı pilotu seçmemiş olmasına. Red Bull’lar yine tutunması az olan bir pistte yere oturmayı başarıyorlar. Amerika’da sağlam başlayıp patır patır dökülmemeleri gerekir Ricciardo’dan puan kapması için Hakan’ın.

Alexander Rossi bu hafta başında yaptığı açıklamada Performansım üzerime olan dikkati arttırdı ve değerimi yükseltti açıklamasını yapıyordu. Will Stevens’e kurduğu üstünlük yüzünden olsa gerek. Seçimimi de sırf bu yüzden Rossi olarak yapmış bulundum ancak onun dışında yaptığım Sergio Perez ve Carlos Sainz’da herşeyin dönebileceğinin farkındayım ve açıkçası umudum yok.

Pazar günü seçim sonuç grafiklerini televizyondan seyrederken, yarışı da 22.00’da bilgisayardan seyretmek üzere diyorum.

Tunç ARAS

Cumartesi gecesi elimizde şu kadar puan var:

1 2 3 total
çağrı vettel 2 hulkenberg 0 rosberg 2 4
doğan bottas 2 alonso 2 raikkonen 0 4
oltan grosjean 2 massa 0 stevens 0 2
hatice hamilton 0 button 0 nasr 0 0
hakan verstappen 2 ericsson 2 ricciardo 0 4
tunç perez 2 rossi 2 sainz 0 4
gene haas maldonado 0 kvyat 2 0 2
# 20

Pazar gecesi de şöyle oldu puanlar:

1 2 3 total
çağrı vettel 7 hulkenberg 5 rosberg 7 19
doğan bottas 7 alonso 2 raikkonen 0 9
oltan grosjean 7 massa 0 stevens 0 7
hatice hamilton 0 button 5 nasr 0 5
hakan verstappen 6 ericsson 7 ricciardo 0 13
tunç perez 2 rossi 7 sainz 1 10
gene haas maldonado 0 kvyat 7 0 7
# 70