15 – Singapur GP

Singapur’da seçimler şöyle oldu:

1 2 3 total
çağrı hamilton 0 grosjean 0 hulkenberg 0 0
oltan bottas 0 wehrlein 0 button 0 0
tunç magnussen 0 perez 0 ocon 0 0
hatice sainz 0 ericsson 0 massa 0 0
doğan alonso 0 raikkonen 0 rosberg 0 0
hakan vettel 0 gutierrez 0 nasr 0 0
flavio briatore palmer 0 kvyat 0 red bull 7 7
7

 

Aylardır draft yorumu yapamadıktan sonra tekrar bu pozisyonda olmayı özlediğimi itiraf etmem gerek.

Çağrı ilk sıra seçiminde gününde olduğunda Rosberg’i yanına yaklaştırmayan Hamilton’ı seçti. Burada sorun şu ki, 2016 boyunca Hamilton için “gününde” diyebileceğimiz zaman çok fazla olmadı. Teknik sorunlar ya da start sorunları olmazsa buradan puanlar Çağrı’ya gidecektir. İkinci turda da bizim Grosjean’ı seçerek piyangoda büyük ödülü kazandı. Son tur seçimi Hulkenberg ise son tur için güzel görünüyor. Her pilottan puan alacağını tahmin ediyorum.

Oltan’ın ilk tur seçimi yarışmamızın gizli şampiyonu Bottas oldu. Artık Ege’de bir sahil kasabasında yer bakan Massa’nın aksine kendisi hala bir yerlere gelebilir. Wehrlein’i Tunç’tan kaparken bir yandan da sorun yaşamamasını umması gerekecek. Button seçimi de Bottas seçiminin tam tersi, ama son tur olduğundan mazur görebiliriz.

Magnussen seçimi Tunç’a garanti puan getirecektir, Perez seçimi ile de direkt Çağrı’nın rakibi oluyor. Yılların Wehrlein’cisi olarak da kendisinin Wehrlein’a bir göz dağı vermek için Ocon seçtiğini düşünüyorum. Üstelik, Ocon son iki yarışta 10 puan getirmişken.

Verstappen’den kurtulduktan sonra açılan Sainz ilk turda Hatice’ye gitti. Sürpriz olmazsa garanti puanlar gelecektir. Ericsson ve Massa’da ise gittikçe artan dozda kumar oynamış. Ericsson’un çuvallamasını bütün kalbimle istediğimi söylememe gerek yok herhalde. Massa’nın ise motivasyonu nerede bulacağını merak ediyorum.

Avrupa Şampiyonu Doğan bu başarısını ilk turda Alonso ile taçlandırdı. Yarı emekli Button’ın karşısında avantajlı olduğu düşünülebilir. Raikkonen’i de taraftarlık güdüleriyle seçtiğini düşünüyorum. Son turdaki Rosberg seçimi de aslında ilk turda da olabilecek bir seçim. Nasıl anlatsam bilemedim. Her şey olabilir.

İlk turda son Singapur galibi Vettel’i seçmemi çok açıklamaya gerek yok. İkinci tur seçimimle de Grosjean’a ufak bir gözdağı vermek istedim. Son sırada ise elime kala kala defolu mal Nasr kaldı.

Briatore’ye ise bu kez Red Bull verdik, ve artık alıştığı üzere Palmer ve Kvyat ile takılacak.

Hakan

Doğan’ın süper formunu sürdürdüğü yarışta puanlar şöyle oldu:

1 2 3 total
çağrı hamilton 1 grosjean 0 hulkenberg 2 3
oltan bottas 3 wehrlein 6 button 0 9
tunç magnussen 7 perez 5 ocon 1 13
hatice sainz 3 ericsson 3 massa 4 10
doğan alonso 7 raikkonen 6 rosberg 6 19
hakan vettel 1 gutierrez 7 nasr 4 12
flavio briatore palmer 0 kvyat 4 red bull 7 11