02 – Bahreyn GP

Sezonun ikinci yarışında seçimlerimizi aslında erken bitirdik de, sayfayı hazırlamak Cuma’ya kaldı. Seçimler şöyle:

1 2 3 total
oltan hamilton 0 verstappen 0 kvyat 0
hatice raikkonen 0 bottas 0 ericsson 0
doğan ricciardo 0 magnussen 0 button 0
çağrı rosberg 0 massa 0 palmer 0
tunç vettel 0 sainz 0 perez 0
hakan grosjean 0 hulkenberg 0 nasr 0
flavio briatore gutierrez 0 alonso 0 manor 7
0
notlar ve cezalar
1 manor briato
2 çağrı autodraft: rosberg, massa, palmer
3 alonso yerine vandoorne yarışıyor
4 hatice vandoorne yerine ericsson seçti

 

Önce belirtilmesi gereken şeyler Çağrı için yaptığımız otomatik seçimde elimizde başka bir kriter olmadığından piloylar şampiyonasındaki sıralamayı kullandık. Daha sonra Alonso’nun yarışmama durumu ortaya çıkınca Alonso seçen Hatice’ye de değişiklik hakkı verdik ve o da Ericsson’u seçti.

 

Bir önceki yarışın son seçimini yapan Oltan bu yarışın ilk seçimini yaptı ve gönlünden Hamilton geçtiğini söyledi. Avustralya’daki Rosberg zaferinden sonra, hele ki Rosberg bir süredir kazanıyorken, Hamilton’ın varını yoğunu ortaya koyacağını düşünmüş olacak ki, bence haklı. 2. turdaki Verstappen seçimi de kendisine ilk sıranın güzelliği oldu. Yine ateşlenen bir diğer takım içi rekabette Annie de öne çıkmak için ekstra efor sarfedecektir. Son tur seçimi olan Kvyat henüz sezona giriş yapamasa da 3. tur için güzel bir kumar olmuş.

 

Son seçimlerden sonra Hatice küçük çapta bir İskandinavya kurdu takımında. Raikkonen sevdasından bir türlü vazgeçemezken Doğan ile güven sorunları yaşayan Bottas’ı da alarak dünyada Fin nüfusunun en yoğun olduğu bölgeyi oluşturdu. Aradaki tarihi bağlardan olacak ki daha sonra Alonso yerine aldığı adam Ericsson oldu. Bu şekilde Hatice’nin alacağı puanı kestirmem güç olsa da, kartpostal yapılabilecek bir takımı var.

 

Doğan 3. sıradan yaptığı seçimlerle özellikle Alonso’nun yarışamaması durumuyla favori haline geldi. Ricciardo seçimi sağlam bir 1. tur seçimi, Magnussen Palmer’dan daha tecrübeli bir pilot (her ne kadar ilk yarışta puanları Palmer alsa da) ve 3. turdaki Button seçimi ile Doğan’a resmen piyango kondu. Bu dediklerimin tamamen tersi çıksa da şaşırmam, ancak ilk bakışta favori olarak Doğan’ı görüyorum.

 

Çağrı için tek kriterimiz pilotlar şampiyonası durumuydu ve dolayısıyla Avustralya’nın formda isimlerini aldı. Rosberg 2015 sonunda yakaladığı momentumu sürdürür, Massa ikinci baharına devam eder, Palmer da Grosjean’dan çaldığı test günlerinin hakkını verirse bir dahaki yarış yorumu Çağrı’dan dinleyebiliriz.

 

Telefonundaki autocorrect hatası nedeniyle Verstappen yerine Vettel seçen Tunç şimdiye kadar bir pişmanlık belirtisi göstermedi. İşin ilginci, battı balık yan gider diyerek 2. turda da Sainz’i almış olması. Belli ki Toro Rosso rekabetinde bu yarış için spesifik öngörüleri var. 3. tur için aldığı Perez ise güzel bir 3. tur seçimi yine, bu noktada rakibim ama düşününce fena yapmamış diyorum.

 

Şampiyon Hakan ilk turda kendine yakışanı yaptı ve Grosjean’la nikah tazeledi. Haas’tan çok büyük bir problem çıkmazsa Grosjean’ın yine beni kurtarmasını bekliyorum. İkinci turdaki Hulkenberg seçimim sürprizlere gebe olsa da, 12. sıra seçimi olduğunu hatırlatmak isterim. Son sıradan seçtiğim defolo mal Nasr’ı ise tamamen sizlerin gazına gelerek seçtim. En azından Doğan’ın bana kazık atmayacağını düşünüyorum, o kadar hukukumuz var.

 

Flavio Amca’ya da bu yarış manor pilotlarını, Alonso’yu (yani Vandoorne) ve Gutierrez’i verdik. 7 puanı doğal olarak garanti olsa da, gerisi için şansa ihtiyacı var görünüyor.

 

Hakan

Cumartesi sonrası puanlar şöyle dağıldı:

 

1 2 3 total
oltan hamilton 2 verstappen 2 kvyat 0 4
hatice raikkonen 0 bottas 2 ericsson 2 4
doğan ricciardo 2 magnussen 2 button 0 4
çağrı rosberg 0 massa 0 palmer 0 0
tunç vettel 2 sainz 0 perez 0 2
hakan grosjean 2 hulkenberg 2 nasr 0 4
flavio briatore gutierrez 0 alonso 2 manor 7 9

 

Defolu malın elimde patladığı Pazar günü sonrası yarış şöyle sonuçlandı:

 

1 2 3 total
oltan hamilton 2 verstappen 7 kvyat 1 10
hatice raikkonen 5 bottas 3 ericsson 6 14
doğan ricciardo 6 magnussen 7 button 0 13
çağrı rosberg 5 massa 4 palmer 0 9
tunç vettel 2 sainz 0 perez 4 6
hakan grosjean 7 hulkenberg 3 nasr 1 11
flavio briatore gutierrez 0 alonso 7 manor 7 14
77