2017 Japonya Grand Prix – Yarış Analizi #16

A) Haftasonuna Giriş

Şampiyonluk mücadelesi taraflarından Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un avantajını korumak ve Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in zararlarını en aza indirmek amacıyla yarıştığı Malezya Grand Prix’inin hemen ardından, Tokyo üzerinden Japonya’ya geçildi. Ancak pistimiz Tokyo yakınlarında, Fuji dağının gölgesinde uzanan Toyota sahipli Fuji International Speedway değildi.

1976, 1977, 2007 ve 2008 Japonya Grand Prix’lerine ev sahipliği yapmış Fuji International Speedway, Fuji dağının gölgesinde bulunuyor. Fotoğraf Snaplap’ten alıntı.

Bu sebeple, aile babası kimliğini oğlu Sacha’nın çizdiği resmi yanında taşımasıyla anladığımız Romain Grosjean’ın twitter hesabından görüleceği gibi 2 – 7 Ekim 2017 hafta çoğunun geçirildiği Tokyo’dan, ülkenin nüfus olarak dördüncü büyük şehri Nagoya’ya Shinkansen ile uzandık. Mekanımız 32 (2017 ile 33) Japonya Grand Prix’nin 28’ine (2017 ile 29) ev sahipliği yapan, Honda sahipliğindeki Suzuka Circuit‘ti.

Nagoya’ya karayolu ile 65 km uzaklıktaki Suzuka Grand Prix Circuit’ten, Suzuka yerleşim birimi olduğu kadar Nagoya’nın da baktığı Ise Körfezi görülebiliyor. Fotoğraf Panasonic’in sitesinden alıntı.

Belçika Grand Prix’inde antrenman turlarında, İtalya Grand Prix’inde antrenman turlarının küçük bir bölümü ve sıralama turlarında, Singapur Grand Prix’i antrenman turlarının küçük bölümü ve yarışın yarısında, Malezya Grand Prix’i antrenman turlarında yağmur damlaları bizi selamlamıştı. Sezonun on 7.si ve sonbahar yarışlarının 5.si olan Japonya Grand Prix’inde benzer çizginin devam etmesi bekleniyordu. Halihazırda 2004 ve 2010 Japonya Grand Prix’lerinde sıralamanın yağmur nedeniyle pazar gününe ertelenmesi ile 2014 Formula 1 Grand Prix’inde yarış esnasında Jules Bianchi’nin ölümüne sebep zincirleme reaksiyonu başlatan Phanfone Tayfunu sebebiyle Suzuka’nın kötü hava sicilinin kabarık olması, olaylı bir hafta sonu ihtimalini güçlendirmekteydi.

Bianchi’nin kazasının olduğu 7. viraja (Dunlop virajı) bırakılan anı çiçekleri, Haas’tan Kevin Magnussen’in doğum günü kutlamaları, ilkokul çocuklarının padok alanını basması ve taraftarların yoğun ilgisi hafta sonu etkinlikleri öncesi kayda değer gelişmelerdi.

B) Antrenmanlar

Cuma antrenmanlarının ilki yağmursuz şekilde başlarken, beklenen yağmur kendisini antrenmanların son dakikasında gösterdi. Islanan pistten nasibini ise hafta sonuna 10 sıra MGU-H, 5 sıra içten yanmalı motor, 5 sıra turbo olmak üzere toplamda 20 sıra ceza ile başlayan Toro Rosso’dan Carlos Sainz Junior aldı. İspanyol pilot 11. viraj çıkışında ıslak kerb ve astroturfe bastıktan sonra kontrolü kaybedince kendisini sol tarafındaki duvarlarda buldu. Telsizden dinlenebileceği gibi hatası için özür dilemişti ama önemli olan iyi olmasıydı.

@carlosainz exits the hairpin and ? #JapaneseGP ?? #FP1 #Formula1 #F1

A post shared by FORMULA 1® (@f1) on

Sonrasında gelen yağmurdan kendimizi sıyırıp, ilk antrenmanlardaki güç dağılımına baktığımızda ise Malezya’da doğru düzgün tur atıldığı ilk an olan ikinci antrenmanlardaki gibi Vettel’in liderliğini görüyorduk. Kullanılmış süper yumuşakla 1:29.166’lık tur zamanı elde eden Alman pilotu, Hamilton taze süper yumuşakla 0.211 saniye geriden takip ediyordu. Red Bull’dan Daniel Ricciardo da en hızlı zamanını taze süper yumuşakla atmıştı ve 0.375 saniye geride üçüncüydü. Cuma günü, ilk antrenmanlarda planladıkları etkiyi yaratamayan göklerin tanrısı Zeus öncülüğündeki güçlerin yağmurun dozunu arttırması ile devam edecekti. Dolayısıyla Ricciardo, Grosjean, Magnussen, Toro Rosso’nun geçici pilotu Pierre Gasly, Red Bull’un diğer pilotu Max Verstappen, Mercedes’in diğer Valtteri Bottas’tan oluşan 6 pilot keşif turu atmayı bile denemediler. Ferrari’lerden Kimi Raikkönen ile Vettel, Renault’tan Nico Hülkenberg ile Jolyon Palmer, McLaren’den Stoffel Vandoorne ve Sainz 1’er tur pisti keşfetmeye çıktılar. McLaren’in diğer pilotu Fernando Alonso ve Sauber’den Marcus Ericsson 2 kere pisti keşfetti. Sauber’den Marcus Ericsson ise üç kere keşif turu atmasına rağmen, piste çıkıp da zaman turu atmayan pilot sayısını 9’a çıkardı. Hava koşullarının vehameti aşağıda Force India’dan Esteban Ocon’un araç üstü görüntülerinden de fark edilebiliyordu.

Ocon attığı üç turda zaman turunu da barındıran cesaretli altı isimden biriydi. Diğerleri üçer turlar takım arkadaşı Sergio Perez ve Williams’tan Felipe Massa’ydı. Hamilton’un attığı dört turun en hızlısı 1:48.719, seansın en iyisiydi ve en yakın Ocon’dan 0.799 saniye hızlıydı. Seansın sonuncusu ise attığı dört turun en iyisi Hamilton’dan 3.624 saniye yavaş kalan Williams’tan Lance Stroll’du. Aslında çaylak Kanadalı, o turu attığı için şanslı bile sayılabilirdi. Çünkü ilk virajda uçmasının ardından bariyere çarpmaktan son anda kendisini kurtardı.

Malezya Grand Prix’inde sıralama turu haricindeki hiç bir seansı lider bitirmemiş Mercedes, Japonya’da yağmurun da etkisiyle ikinci antrenmanları lider götürmüştü. Cumartesi kuru havada Mercedes’lerin tur zamanları merakla bekleniyordu. En yakın Red Bull, Hamilton’u 0.841 saniye geriden takip eden 4. Verstappen’di ve Ricciardo da Hamilton’un 0.949 saniye arkasındaydı. Liderimiz ise Hamilton’un 0.014 saniye önünde yer alan Bottas’tı. Kendisi harici ilk beş sıradaki pilot ortalama 17.25 tur atarken, 9’da kalması ise; 14. viraj (Spoon) çıkışında halen ıslak astroturflerin üzerinden geçtikten sonra duvara tokat atmasıydı. Her ne kadar Malezya’daki şahsi performansından daha iyi olduğunu kanıtlamış olsa da Bottas, söz konusu kaza vites kutusu değiştirmenin ardından sıralama turlarında 5 sıra grid cezası almasına sebep olacaktı.

Mercedes’in güçlü bir yarış lastiği olarak nitelendirdiğini başlıca Belçika’da gördüğümüz taze yumuşaklar ile ilk iki sırada yer alması, hafta sonunun devamı için kendilerini umutlandırmaktaydı. Ferrari’nin ise çalışacak derslerini gösteren, sadece en hızlı zamanını kullanılmış süper yumuşakla atmasına rağmen üçüncü olan Vettel değildi. 8. virajda (Degner) dışarı uçtuktan sonra tur sayısı 12 ile sınırlı kalan Raikkönen, antrenman turlarını sonuncu kapamıştı. Fin pilot, dışarı çıkması kadar; vites kutusu değişimi ile 5 sıra alması konusunda da hemşehrisi ile aynı kaderi paylaşacaktı.

C) Sıralama Turları

Malezya’nın tam tersine Suzuka’nın ilerleyen cumartesi saatlerinde de Mercedes’in rahatça önde olması durumu devam etti. Hamilton sıralama ilk seanslarında yumuşak lastikleriyle Raikkönen’den 0.116, Verstappen’den 0.134, Bottas’tan 0.285, Vettel’den 0.305, Ricciardo’dan 0.428 saniye hızlı olurken; bahsedilen pilotlardan sadece Vettel yumuşak lastiklerleydi.

Sıralama turları ilk bölümünde dikkat çeken detay güç dağılımı yerine bitime yaklaşık bir dakika kala, pist ilk viraj bitiminden sonra yere dökülmüş pudralarda aracını kaydıran Grosjean’ın yılan virajlarda aracını bariyere montelemesinden kaynaklı kırmızı bayrakların kaldırılmasıydı. Gasly, Stroll ve kaza yapan Grosjean potansiyel bir süre geliştirme yerine Sauber’ler beraber ilk bölümde elendiler. Ayrıca Michael Schumacher’in 2006 Japonya Grand Prix’i sıralama turları ikinci bölümündeki 1:28.954’lik Suzuka tur rekorunun ömrü bir kaç dakika daha uzamış oldu.

Sıralama turları ikinci bölümünde bitime daha 11 dakika kala Hamilton söz konusu tur zamanını süper yumuşak lastikleri sayesinde 1.135 saniye ileriye taşıdı. Zaman o kadar uçuktu ki attığı ikinci turda bunu geliştiremedi. Hamilton’a Vettel sadece 0.406 saniye, Bottas 0.724 saniye, Verstappen 0.928 saniye, Ricciardo 1.116 ve Raikkönen 1.260 saniye yaklaşabilmişti.

Sıralamanın üçüncü bölümü rekorun daha da gelişmesine sahne oldu. Hamilton ilk önce 1:27.345 ve ardından 1:27.319’a çıktı. Böylece her ne kadar 2007 ve 2008’de Fuji’de iki adet Japonya Grand Prix’i pole’üne sahip olmasına, daha önce 8 kere çıktığı Suzuka’dan 2 kez galibiyetle ayrılmasına rağmen ilk defa Suzuka’da pole sahibi oldu. İngilizin 71. pole kutlaması Japon ergeni misali zafer işaretleriyle kutlandı. Bottas takım arkadaşını 0.332 saniye fark ile takip ederek ikinciliğe yerleşti ve Mercedes’in üstünlüğünü pekiştirdi. Vettel 0.474, Ricciardo 0.987, Verstappen 1.013, Raikkönen 1.179 saniye gerideydiler. Ocon, Perez, Massa ve Alonso ilk 10’a giren diğer pilotlardı.

Ancak sıralama turları sonuçları, alışılmış grid gezaları ile kökünden değişecekti. Alonso değiştirdiği neredeyse komple motor ve parçaları ile 35 sıra ceza alınca sonuncu sıraya düştü. Cezası uygulanan Raikkönen 10.luğa ve Bottas 6.lığa indi. Sıralamada 11. olmasına rağmen 9.luğa terfi eden Vandoorne grid cezaları sonrası en karlı isimdi. Japonya’da sıralama dahil tur zamanları Mercedes’ler ve Vettel’den yavaş olmasına rağmen yarış performansları Malezya’da gördüğümüz üzere şahane olan Red Bull’dan Ricciardo podyum potasına girmişti. Vettel’in de ikinci sıraya çıkması şampiyonluk umutlarını sürdürmesi için faydalıydı. Suzuka’da Mercedes’in güçlü performansının sebebi takım danışmanı Niki Lauda tarafından cuma ve cumartesi günkü soğuk hava olarak açıklanırken, yarışın daha da sıcak sıcak havada gerçekleşme durumu; Mercedes kaçar ve diğerleri kovalanır. beklentisini ortaya çıkaracaktı.

Ç) Yarış

Türk saatiyle 08:00’da yarışı izlemek için kalktığımızda yarış için galibiyet kovalayacakları etkileyecek bir sürpriz bizleri bekliyordu. Malezya’da her iki araçta bozulan karbonfiber hortumlar sebebiyle Vettel’in son sırada başlaması ve Raikkönen’in ikinci sırada olmasına rağmen, yarış dışı kalması ile Singapur’dan sonra devam eden Ferrari şanssızlığı; Japonya’da gün ortasında kendisini yine göstermişti. Vettel’in aracında piste çıkış turunda bujinin bozulduğu tespit edildi. Grid’de motor kapağı açılsa da modern Formula 1 motorlarının karmaşık olduğu kadar, kompakt yapısı sebebiyle bujiyi değiştirecek zaman yoktu. Motor kapağı tekrar takılan pilotun, motor ayarları değiştirilerek yarışmasına karar verildi.

Don’t leave @maxverstappen1 a gap! ? ?? . #F1 #Formula1 #Japan #JapaneseGP #MaxVerstappen

A post shared by FORMULA 1® (@f1) on

Yarış başladığında Hamilton liderliğini rahatlıkla korumayı başardı. Red Bull’ların ilk virajdaki savaşında dışarıda kalan Ricciardo, takım arkadaşına geçilmenin yanında; kaybettiği momentum ile Ocon’a da geçildi. Sorunlarına rağmen ikinciliğini ilk virajda koruyabilen Vettel ise 11. viraja geldiğimizde Verstappen’e geçilecekti.

Verstappen geçişinden sonra Vettel’in düşüşü sert oldu. Birinci tur bitiminde Ocon ve Ricciardo kovalamacası esnasında iki pilot, başlangıç düzlüğünde rakibini geçmeyi başardılar ve ardından Bottas da ilk viraja gelmeden atağını gerçekleştirdi. İkinci tur başlarında altıncı sırada gitmesinin ardından, dördüncü tur ortalarında Perez ve Massa’nın da gerisinde yer alarak; sekizinciliğe geriledi. Düşüşü daha da devam edeceği için, yarışmasına gerek yoktu ve motoru daha fazla zarar görmesin diye aracı garaja getirmesi söylendi.

Beşinci tura pit yolunda giren Vettel için Japonya’da şampiyonadaki puan farkını kapama hayalleri sona ermişti. Biz de sabahın erken saatlerinde yaşayabileceğimiz olası bir üçlü zafer mücadelesini kaçırdık. Vettel’in yarış dışı kalması ardından, gelişmelerinden biri 11. turda Ricciardo’nun Ocon’u geçişiydi. Sky Sports F1 spikerleri muhabbet ederken Christian Horner, atağı seyrederken Aferim oğlum. Sağlam hareket. yorumunu yaparken, Martin Brundle’ın Ona zam yapın. teklifine de Zaten ciddi maaş veriyoruz ona. cevabını verdi.

Bir tur sonrasında Bottas da Ocon’u geçmeyi başardı. Yarışa yumuşakla başlayan Fin pilot, geç pitstop taktiği ile 25. turda liderliğe yükseldi. Ancak kendisi de pite girince olağan yeri 4. tekrar düştü. Yarış ikinci turlar bölümünde süper yumuşaklı Bottas, Ricciardo’dan daha hızlıydı. Ama tur bindirmeler ve yarış sonlarında ortaya çıkan sanal güvenlik aracı, podyumun son basamağının Ricciardo’da kalmasını sağladı.

Bahsedilen mücadele engelleyicileri, Verstappen ve Hamilton’un liderlik mücadelesinde de etkiliydi. Son iki turun içinde 10.luk savaşındaki Massa ve Alonso, kendilerini liderlerin arasında buldu. Hamilton sondan bir önceki turda Alonso’ya U virajda ve son turda Massa’ya ilk virajda kayıpsız bir şekilde tur bindirdi. Ancak Verstappen Alonso’yu Spoon girişinde ve Massa’yı S virajları bitince aşabildi. Böylece Hamilton liderliğini korurken, Verstappen ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Tur bindirmeler ve liderlerin araya dalmasının bir getirisi de Massa’nın 10.lukta tutunmayı başarmasıydı. Brezilyalı pilot, zaten 40’lı turların başında açabildiği devasa delik sayesinde ilk önce Magnussen ve hemen sonrasında Grosjean’a geçilmişti ve bir puan kazanması iyi teselliydi. Haas’lar da yarışlarını, önlerindeki Force India’lara yetişemeyerek 8 ve 9. sırada tamamladılar.

Yarış başında üçüncülüğü yakalayan Ocon ise yerini koruyamadı ve yedinciliğe kadar düştü. Fransız pilotun temposundan, arkadaki takım arkadaşı memnun değildi ve takımdan saldırmak için izin istedi. Force India da Kanada’dan beri süre gelen takım içi savaşlarda puan kaybettiklerinden, savaşmaya bu sefer izin vermedi. Önlerindeki Hülkenberg’in DRS arızası sebebiyle yarış dışı kalmasını fırsat bulmalarıyla, yarışı 6 ve 7. sırada bitirdiler.

Damalı bayraklar sallandığında puan potasında yer alan isimlerden son sayacağımız kişi de Raikkönen’di. Yarışa 10. başladıktan sonra, hemen arkasındaki Hülkenberg’e geçildi ve yerini ilk turda Spoon’da geri almaya çalışırken dışarı uçtu. Bu hata kendisini 15. sıraya düşürse de öndeki pite girenler ve yaptığı ataklarla hatasını telafi edince, yarışı beşinci sırada bitirdi. Şimdi takım analizleri ile detaya inelim.

Mercedes 

Mercedes’in soğuk havada turlarının daha iyi olduğunu ama sıcak havada tehditlere açık olduğunu ve normal şartlar altında üç kişilik bir galibiyet mücadelesi beklendiğini analizimizin başında anlatmıştık. Tüm bunlara rağmen Hamilton, Verstappen’in baskılarına göğüs germeyi başardı ve Vettel’in de yarış dışı kalmasının etkisiyle, bitime 4 yarış kala puan farkını 59’a çıkardı.

Kiyashi Ota’nın objektifi Hamilton ile Verstappen’in dip dibe geldiği anları gösteriyor. Hamilton’un farkı açmasında sanal güvenlik aracı işe yaradı.

Japonya’da Hamilton zaferinin bir çok sağlayıcısı vardı. Lider başlamanın avantajını kullanarak 53 turun 32’sinde rakibine üstünlük sağladı.Verstappen pite girdiğinde 5.043 saniye olan fark, Hamilton piti ardından 1.867 saniyeye düştü. Son sanal güvenlik aracı periyodu gelmeden 3 saniye civarlarına tekrar çıkarıldı. Sanal güvenlik aracı altındaki 48 ve 49. turlarda arada 4-5 saniyeler arasında dolanılıyordu. 31. turdan başlayarak Hamilton’a 14’e 9 üstünlük kuran Verstappen’in geçmesi bu sebeple zorlaştı. Yarış sonunda Red Bull danışmanı Helmut Marko bu anları Hamilton tecrübeli ve güvenlik araçlarında Verstappen’den daha kısa yollar kullanıyor. cümlesiyle anlatacaktı. Hamilton’un liderliğini sürdürmesini sağlayan bir unsurun da tur bindirmeler olduğunu anlatmıştık. Ancak Hamilton’un 52. turda Verstappen’den 0.342 saniye yavaş ve 53. turda 0.403 saniye hızlı olması 0.061 saniye avantaj gösterdiği için etki olarak güvenlik araçlarından daha az olduğunu düşünebiliriz. Yumuşak lastiğinin eskimesi ve motorun pek hoşlanmadığı ayarlara geçiş yapmakla sebebi anlatılan titreşimleri yönetmesi ile mekanik sorun yaşamamış olması da zaferin sağlayıcısı olarak anlatılabilirdi. Son bir sebep de sadece kendisi için yarışmayan Bottas’tı.

Steve Etherington’un fotoğrafı Hamilton kaçarken, arkasındaki Verstappen’i bir süre engellemeyi başaran Bottas’ı gösteriyor.

Mercedes yönetimi cuma antrenmanları öncesinde Bottas’ın şanzımanının ömrünü doldurduğunu tespit etmiş, güvenli tarafta kalmak için değişim uygulamış ve Fin pilot bu sebeple daha hafta sonu başında 5 sıra ceza almıştı. Antrenmanlarda yaptığı kazanın, yeni şanzımana hasar vermemesi şansından kaynaklanıyordu. Mercedes’in hızını kullanarak sıralamada ikinci olması, cezasına rağmen altıncı başlamasını sağladı. Vettel’in sorunlarını ve Ocon’un yavaşlığında, 15. tura gelmeden Ricciardo’nun arkasına yerleşti. Yumuşak lastik kullanması ile uyguladığı geç pitstop taktiği kendisini iki tur liderliğe çıkardı ve ayrıca arkasına gelmiş Verstappen’i (2017 İspanya’da Vettel’e uyguladığı gibi) biraz olsun engelledi. Geç girdiği pitler, pitinden bitime kadar olan 22 turun turun 19’unda daha hızlı olduğu Ricciardo’ya yetişememesi ve 0.901 saniye farkla dördüncü olmasına sebep olsa da; Mercedes’ten takım oyunculuğu ile takdir almıştır. Ayrıca antrenman olayına rağmen yarışın en hızlı turunu atarak gösterdiği Suzuka temposu takımdan takdir almıştır.

@lewishamilton and#Indy500 bling? Cue the rumours ? . #LewisHamilton #F1 #Formula1 #JapaneseGP

A post shared by FORMULA 1® (@f1) on

Yarış içinde olanlar dışında dikkat çeken detaylardan başlıcası ise podyum röportajlarına katılan Honda adamı, eski Formula 1 pilotu (Mugen motorlu Jordan, Honda motorlu BAR – Honda fabrika takımı ve Super Aguri’de yarışmıştı) ve Honda motoruyla 2017 Indy 500’ü kazanmış Takuma Sato ile Hamilton’un yaptığı yüzük muhabbetiydi. Her ne kadar Mayıs ayında Indycar pilotlarının kalitesini sorgulamış olsa da zafer yüzüğünü beğenen ve deneyen Hamilton, belki de yeni maceralara yelken açmak isteyecektir.

Red Bull

2017 Japonya Grand Prix’i Red Bull’un sezondaki ikinci podyumuydu. Sezonun büyük bir bölümünde şanssızlığı, dayanıklılık problemi ve arabayla ön sevişme yapamaması‘ndan müzdarip Verstappen, sezondaki üçüncü podyumunu etti. Ayrıca Raikkönen’le puan farkını 34’e indirdi. Ricciardo ise sezondaki 9’uncu podyumunu kaptı. Bu rakam kendisinin tek bir Formula 1 sezonunda aldığı en fazla podyumdu şimdiye kadar ve Vettel’in 2017’deki değerinden şimdilik bir sayı azdı. Her ne kadar kapanması zor dursa da Ferrari ile takımlar şampiyonasında farkın 92’ye inmesi de Avusturyalı takım için önemliydi.

Yalnız her iki Red Bull’un yarışı ilk virajlar bütününde bitebilirdi de az kalsın. Takım arkadaşından bir sıra geride başlayan Verstappen, ilk virajda iç tarafı elinde bulunduruyordu. Ricciardo önde başlamanın avantajını kullanmak ve içe geçmek istedi ama dip dibe girdiği takım arkadaşını son anda görünce dışarıda kaldı (2017 kurallarına göre yapılan geniş araçların kör noktalarının fazla olması sürekli belirtiliyor). Böylece Ocon’a geçildi. 10 tur sonra takım arkadaşının arkasındaki yerini geri aldı.

Sonrasında hedefi Bottas’ın güçlü temposuna cevap vererek, üçüncülüğünü korumaktı. En iyi tur zamanı olarak rakibinden 0.550 saniye ve ideal tur zamanı olarak 0.464 saniye gerideydi ama heyecanlanmayarak, görevini başarıyla tamamladı. Williams analizimizde belirteceğimiz Stroll fırlamasında ise doğru zamanda doğru yerde olacak şansı vardı. Bunda Bottas’ın Verstappen’i engellerken, yavaş kalmasının da etkisinin olduğunu Mercedes yorumunda bahsetmiştik.

Son turlardaki mücadelenin ardından ikilinin birbirini tebrik etmesini yakalayanlardan biri Will Taylor-Medhurst’tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamilton’un nasıl kazandığı veya Verstappen’in nasıl kaybettiğine dair fikri de Mercedes analizimizde anlatmıştık: Hamilton’un başlıca ilk turlar bütünündeki hızı, sanal güvenlik aracı altında zaman kazanması, tur bindirmeler ve Bottas’ın engellemesi. Red Bull takımının zaferi bırakmamak için elinden geleni yaptığını da Verstappen’in 22.620 saniye ile pitte en az zaman kaybeden pilot olmasından anlıyorduk. Hamilton ile birbirini sıcak bir şekilde tebrik ederek takdirimi kazanan genç Hollandalı’nın, yarış sonraki açıklamaları da olguncaydı. Bottas’ın kendisini engellemesine Bu bir takım oyunudur ve şampiyonluk için gereklidir. Bana emir verilseydi daha fazlasını yapardım. anlamında bir cümle kurdu. Verstappen’e göre Hamilton ile mücadelesindeki trafik kendisine bir dezavantaj yaratmaktan çok, avantaj yaratmıştı. Çünkü Mercedes önlerinden gelen kirli havaya daha çok duyarlıydı ve rakibine yaklaşabilmişti (2017 Avustralya Grand Prix’inden beri bahsettiğimiz bir konu.). Hamilton kadar kendisinin de lastiklerini korumaya çalıştığını ve her zaman sınırlarda olduğunu söylüyordu. İlk turlar bütününde lastiğinde baloncuk oluştuğu için erken pite girmişti ve ayrıca ikinci turlar bütününde Hamilton’a çok yaklaşarak, lastiklerine zarar vermemesi söylenmişti. Ferrari’nin 2 aracının lastik patlattığı ve Red Bull’un da önlem olarak Verstappen’i pite soktuğu 2017 İngiltere Grand Prix’i kaynaklı bu korkulara rağmen, Verstappen telsiz üzerinden Son turda Hamilton ile yarışmak için izin almayı ihmal de etmemişti. Ricciardo ile yakınlaşmasını da Oda arkadaşıyız. Daha da yaklaşabilirsin. tarzı bir esprili yorumla değerlendirdi.

Takımın iki garajının zafer (Gerçi sonra podyum tshirti yaptılar fosforluları) tshirti giydiği hafta sonunun genel yorumlamasını da Christian Horner yapmaktaydı. Suzuka normal şartlar altında Red Bull’un kalesiydi ve 2009 – 2014 arasındaki 6 yarışın 4’ünü kazanabilen takımın, burada eskisi kadar güçlü olamamasının temel sebebi Renault motoru kaynaklıydı. Mercedes ve Ferrari’nin sahip olduğu sıralama anında ekstra güç seçeneğinin Renault motorunda olmaması, Japonya’da cumartesi günü gerilerde takılmalarına sebep olmuştu ama Renault 2018’de bu durumu çözmeye gayret ediyordu. Ayrıca Mercedes ve Ferrari’nin yüksek motor güçleri virajlara daha hızlı girmelerini sağlarken, 2017 kuralları da 130R gibi virajlarda tam gaz yürümeyi sağlıyordu. Böylece aşağıdaki Bottas en hızlı tur videosunda görülebileceği gibi tam gaz viraj dönerken, tur bindirme tarzı çılgın aktivitelere de imkan oluşuyordu. Horner ayrıca Bottas’ın Verstappen’i engellemesini adil ve olması gereken olarak anlatmıştı. Ricciardo’yu Verstappen’i engellemek için kullanmamalarının sebebi de üçüncülüğü kaptırmamaktı. Suzuka’da Ricciardo ile düşük yere basma kuvveti ve Verstappen’le yüksek yere basma kuvveti kullanan takımın, eğer Ricciardo ilk virajı Verstappen önünde dönseydi; kazanma şansı da bulunuyordu kanımca.

2017 sezonu rüzgar tüneli ile pist arasındaki uyumun sağlanmaması ile başlayan takım, sorunlarını çözmüş ve düzenli podyumlar elde etmiş olsa da geri kalan 4 yarışta Ferrari ile puanları eşitlemek zor bir hedef olarak nitelendiriliyordu. Çünkü Horner, takımının bir kere daha iki arabayla motor ve parçaları değiştirmesini planlıyordu.

Ferrari

Ferrari’nin Singapur’dan itibaren yaşadığı şanssızlıklar Japonya’da da peşlerini bırakmadı. Bunlardan ilki Raikkönen’in vites kutusunu harcayan ve videosunu analizimizde paylaştığımız üçüncü antrenman kazasıydı. 2 saat içinde Ferrari mekanikerleri, aracı sıralama turlarına yetiştirmeyi başardı. Takım patronu Maurizio Arrivabene’nin yerdeki civataları masaya koymak gibi işlerde yardım etmesi de bir hayli ilginçti. Vettel’in Malezya sıralamasında tur atamayarak sonuncu olması yerine Raikkönen’in ceza ile beraber 10.luğu en azından takım için bir teselliydi.

Raikkönen’in Hülkenberg’i geçmeye çalışırken Spoon’da dışarı uçmasıyla geriye düştüğünü de analizimizin başında gösterdik. İlk turu 15. sırada geçmenin 16 tur ardından, pite girene kadar 4.lüğe yükselmeyi başardı ve pitten sonra sahip olduğu 5.liği yarış sonuna kadar korumayı başardı. Yarış sonunda Bottas’tan 22.042 saniye geride ve Ocon’dan 35.166 saniye önde olması Raikkönen’in Suzuka’daki yalnızlığını gösteriyordu. Buna rağmen yükselmesini ilk turlar bütününde giriştiği başarılı saldırı çalışmalarına borçluydu. Yarışın en hızlı zamanını elde eden Bottas’tan 0.038 saniye daha hızlı ideal zamanıyla, alanı hakkında lider olan Raikkönen, bunu araç dengesinden çok da memnun olmadığı bir yarışta sağlamıştı. Aslında Ferrari’nin galibiyet için savaşabileceğini de gösteriyordu bu durum.

Vettel ile Ferrari galibiyet için savaşmak yerine bir hezimet yaşadı. Kaderin bir cilvesi olarak merkezi, Suzuka’ya arabayla 65.8 kilometre mesafede bulunan NGK bujileri yarış günü iptal oldu. Yarışı sadece dört tur süren Alman pilot, arabasını garaja çektikten üzerini değiştirdi. Arrivabene ile sarıldılar ve ardından Vettel trübünlere selam vermeyi ihmal etmedi. Yarış sonrası açıklamalarında Alman pilot özetle Şampiyoda geride olduğumuz için istediğimiz gibi kontrol edemiyoruz. Pist üstünde sonucu gösteremesek de çok geliştik ve son yarışlara asılacağız. demekteydi.

How the nightmare unfolded for Seb ? . #JapaneseGP #F1 #Formula1 #Suzuka #Vettel #ScuderiaFerrari

A post shared by FORMULA 1® (@f1) on

Öte yandan Vettel’in yarış günü yaşadığı sorunlar sadece bujiyle ilgili değildi. Sportif kuralların 19.4 maddesinde dendiği gibi Yarış dışı kalan her pilot, basınla konuşmalıydı. Basın genelinin haberdar edilmesi gereken bu röportaj ise mutlaka güvenli bir alanda yapılmalıydı. Buna rağmen Ferrari, Vettel’in garaj arkasında konuşmasını uygun gördü ve sadece sınırlı kanalların katılması tepki çekti. Alman pilotun bir sıkıntısı da aracının problemlerini seyretmeyi, ulusal marşta zamanında bulunmaktan önde tutmasıydı. Böylece aynı maddede yazan Formasyon turu başlamadan 14 dakika önce her pilot ulusal marşta grid önünde bulunmalıdır. kuralını 2017 Çin’de Ricciardo ve Perez’in yaptığı gibi ihlal ettiği için kınama cezası aldı. Daha önce Monaco 2017 sıralamaları üçüncü aşamasında pit çıkış çizgisini geçtiği için kınanmıştı ve bu sezondaki ikinci kınanmasıydı. Bu rakam, Aynı sezonda üç kere kınama cezası alan pilot, hemen ardındaki yarışta 10 sıra grid cezası alır. Bu kınamanın en az ikisi sürüş sebebiyle olmalıdır. diyen sportif kuralların 18.2 maddesinden anlaşılacağı gibi kendisini geri kalan dört yarışta riske düşürmüştü. Ulusal marşa istediği kadar geç gidebilirdi ama eğer bir daha Monaco’daki gibi sürüş sebebiyle kınanırsa, ceza kendisine gelirdi.

Yarıştan hemen sonra Ferrari yönetim kademesinden gelen açıklamalardan biri, yarıştan sonra hemen Mercedes takım patronu Toto Wolff’un geçmiş olsun dileğinde bulunduğu Arrivabene’dendi ve özetle son yarışın son virajına kadar savaşacaklarını anlatıyordu. Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne ise araçlarını Mercedes’le aynı performansta gördüğünü anlatmanın ardından, Ferrari’nin kalite kontrole önem vermediğini belirtti. Sonrasında fizik lisans, bilgisayar mühendisliği yüksek lisans eğitimli, metal döküm kalitesi uzmanı ve son görevinde FIAT’ın tedarikçi kalite şefi Maria Mendoza’nın Ferrari için çalışacağı duyuruldu. Bunun dışında Ferrari’de sorunlarla geçen Singapur – Malezya – Japonya üçlüsünün psikolojik yaralarını sarma çalışmaları ABD Grand Prix’i öncesi devam ediyordu. Sebastian Vettel DTM son etkinliği Hockenheim’de Mercedes garajında ve Audi TTCup destek serisinde yarışan kardeşi Fabian Vettel’i desteklerken görüldü. Ayrıca kendisini Formula 1’e kazandıranlardan, eski BMW Motorsporları şefi Mario Theissen’le beraber BMW garajında yarış izlemişliği de vardı. Bu kaçamaklardan sonra, geçen sorunlu günleri geride bıraktığını düşünebiliriz.

Analizimizi yazdığımız anlarda Kimi Raikkönen de 38’ine basmıştı ve başlıca Ferrari olmak üzere eski takımı Sauber ve McLaren tarafından da bu önemli gün kutlandı. Ferrari fotoğrafında Arrivabene başta olmak üzere Formula 1 projesi yönetim kademesi ve Maranello ekibinin hepsi hazırdı.

Neşeli anlar Ferrari’nin üçlü felaketi geride bırakmasını sağlama olasılığına sahip olsa da takımın durumunun oldukça kritik olduğunun altını çizerek Ferrari analizimizi tamamlayalım. Vettel’in 59 puan önünde yer alan Hamilton;

  • ABD’de zafer kazandığı takdirde, Vettel 6.lık veya daha kötü derece elde ettiğinde
  • İkinci bitirdiğinde, Vettel 9 veya daha kötü derece elde ettiğinde ve Bottas yarışı kazanamadığında

şampiyonluğu garantiliyor. Ayrıca Mercedes’in takımlar şampiyonasını garantilemesi için ABD’de Ferrari’nin Mercedes’ten 17 puan fazla alması gerekiyor.

Force India

Ocon ve Perez sıralama turlarında 5 ve 6. sırada yer almışlardı. Ancak Raikkönen ve Bottas’ın cezaları uygulandığında, Force India’lar birbirlerinden ayrıldılar. Yarışlarının kaderini de bu değiştirdi. Ocon’un sağlam kalkışıyla 4.lüğe yükselmesi ve Vettel’i geçmesiyle 3.lüğe çıkması o kadar ektiliydi ki, kökeni Mercedes tarafından övüldü.

10 tur boyunca kendisinden hızlı arabaları arkasında tutması lastiklerini eskitti ve düşüşünü başlattı. 11. turda Ricciardo’ya geçilmesiyle 4.lüğe, 12. turda Bottas’a geçilmesiyle 5.liğe ve pitine girmeden önce Raikkönen’e geçilmesiyle 6.lığa düştü. Pitiyle 11. sıraya düştü ama Hülkenberg haricinde önündekilerin pite girmesi 7.liğe çıktı. Hemen arkasına da 25. turda Perez yerleşti. Bundan sonrasında Force India’da 2017 Kanada Grand Prix’i takım emirleri senaryosunun tam tersi yaşandı. Perez takım arkadaşının temposunu yavaş buluyor, ikili önündeki Hülkenberg’i geçmek istiyordu. Takımdan geçiş için izin istedi ama takımın cevabı Hayır, biz sana gerekli emirleri söyleyeceğiz. oldu. Ocon’un yavaş olduğu için beceremediği, Perez’in de takım izin vermediği bir sıra atlama anı ise Hülkenberg’in 37. turda yarış dışı kalmasıyla geldi. Artık takım emri de gereksizleşmişti. Force India’ların arasında 3.636, Perez ile Magnussen arasında 17.529 ve Ocon ile Raikkönen arasında 35.166 saniye farkla yarış tamamlandı.

Her ne kadar yarış sonlarındaki güvenlik aracı periyodunda bile Perez şikayetlerini sürdürse de yarış sonunda iki pilotun açıklamalarının ortak yönü Takım emirlerinin adil olduğu, takım için olumlu bir yarış olduğu ve önemli puanların alınmasıydı. Sezonda 13. defa çifte puan aldılar ve 15/16 yapan Mercedes’ten sonra en iyi ikinci takım oldular. Ocon çaylaklıktan beri 25 yarışta damalı bayrağı görerek Max Chilton’un 2014 Kanada Grand Prix’ine kadarki çaylaklıkta aralıksız yarış bitirme rekoruna ortak oldu. Perez ise 2015 Macaristan Grand Prix’inden sonra çıktığı 47 yarışta, 2017 Azerbaycan Grand Prix’i harici 46’sında damalı bayrağı gördü. Böylece ardı ardına iki sezonda geri kalanların en iyisi konumunda bulunan takım, herkese istikrar dersi verdi. Sonuçlar sayesinde takım üst düzey yöneticilerinden Otmar Szafnauer’in Ön sıradaki takımlar 200 milyon pound bütçe ile yarışırken, biz onların yarısıyla yarışıyoruz. Verimlilik konusunda en iyi takımız. Ticari haklar sahiplerinin verdiği fazladan para olmasa, öndeki takımları da geçebiliriz. açıklaması da hayalci bir yaklaşım değildi. Ayrıca takım patronu Bob Fernley ile Szafnauer’in yaptığı açıklamalarda takımlara 150 milyon pound bütçe sınırı koyulması, Force India’nın 2017’de rahat bir şekilde dördüncü sırada olmasıyla 2018 gelişimine odaklanabilmesi ve 2017’de sürekli gelişim göstermeleri sayesinde bu konumda olmaları satır aralarında geçen önemli kavramlardı.

Suzuka’da Perez’in Meksika depreminde zarar görenlere bağış kampanyası devam etti. Yarış öncesinde tüm pilotlar Meksika bayrakları ve  Yaşasın Meksika yazıları önünde poz verdiler. Fotoğrafta Hülkenberg’in yeni takım arkadaşı Sainz ve eski takım arkadaşı Perez’e samimi sarılışı, Alonso’nun Massa ve Sainz’in yakınlarında durması, Gasly – Ocon – Stroll’un gençler kadrosu olarak durması, Ricciardo ile Ericsson’un koyu muhabbeti, Wehrlein ile Bottas’ın herkesten uzakta kendi hallerinde takılması (Yalnız çok şık çıkmış Bottas), Hamilton’un imza atmasına rağmen podyumda olmaması ama Vettel’in podyumda yer alması göze çarpan detaylardı.

Alınan sonuçlara rağmen Japonya’da Force India için herşey tospembe değildi. Takımın gece bekçisi Robert’in görev esnasında hayatını kaybetmesi takımı derinden sarstı. Resmi twitter hesabından, Ocon’un hesabından ve Perez’in hesabından yoğun taziye mesajları aktı.

Haas

Magnussen’in doğum günü sayesinde Suzuka’ya neşeli bir başlangıç yapan Haas’ın cumartesi günü, olumlu havayı dağıtacak cinstendi. Magnussen sıralama turları ikinci bölümüne ucundan girip, 13. olarak tamamlamış ve Alonso cezasıyla 12.likte başlama hakkı elde etmişti. Fakat Grosjean sıralama turları ilk bölümü son saniyelerinde S virajlardan önce piste sürülmüş çimento tozundan kaydı ve duvara yapıştı. Görüntüler ise bizlere 1987’de aynı yerde kaza yapan Nigel Mansell’i hatırlattı.

Kaza ile kendi mekanikerlerine Malezya’nın ardından bir fazla mesai daha yaptırdı. Neyseki Fransız pilotta yine bir fiziki hasar yoktu ve adamları da pilotlarına Neyse kardeşim, boşver, sağlık olsun. dercesine omuz vuruşu yaptılar. Herşeye rağmen Palmer, Alonso ve Sainz’ın cezası Grosjean’ı, hemen Magnussen’in arkasında 13. başlatacaktı.

Yarış günü geldiğinde Haas pilotları ilk dört tur ve birbirleri arasında 3 tur bulunan pitler dışında tek araba mantığında yarıştılar. Massa’nın kendilerinden erken pite girmesi ve lastiklerini eskitmesi, Haas lokomotifi Magnussen’in hırçınlığı ile birleşince 44. turda 8 ve 9.luğa eriştiler.

Böylece dalgalı Suzuka performanslarını 2017 Monaco Grand Prix’inden sonra ilk defa iki arabayla puan alarak, zirvede tamamladılar. İdeal zamalarda 13 ve 15. olmaları ile en hızlı tur zamanlarının 13 ve 14. olmalarına rağmen aldıkları bu sonuç, statejileri ve ilk 6’ya girdikleri pit zaman kayıplarıyla gelmişti. Ayrıca ikinci serbest antrenmanlarda piste çıkmak yerine tekne yapan takımlardan biri Haas’ın Grosjean’ında pist üzerinde geçirilen kısıtlı zamana karşın fren problemleri yaşanmaması, mekanikerlerin kaza ardından Grosjean’ın aracını yarışa mis gibi yetiştirmesi ve puan aldırtması takdire şayandı. Bu sebeple yukarıdaki video’da Grosjean’a son dokunan mekaniker Reece Smith’i birebir tebrik ettim. Karşılığını da aldım.

Çifte puanları ile Renault’un bir puan önünde takımlar sıralamasında 7.liğe yükselen ve sürücü değişimleri sebebiyle puanları sekteye uğrama ihtimalleri olan Toro Rosso ile farkı 9 puana indiren takımda sevinç üst düzeydeydi. Takım patronu Günther Steiner, daha önce Grosjean’ın telsizden şikayetlerini ve Magnussen’in agresif sürüşünü desteklediğini belirtmişti. Japonya’da da başlıca gündem maddesi Motorsporları böyle olmalı. şeklinde övdüğü Danimarkalı pilotu başarılı atağıydı. Renault ve Toro Rosso’nun 2018’de değişen kadrolarına karşın Haas’ın 2018’de Ferrari genç pilotları Antonio Giovinazzi veya Charles Leclerc yerine kendi 2017 kadrolarında devam edecek olmaları, hem mevcut pilotlarına güvenliklerini; hem de takım içi sürekliliğe verdikleri önemi gösteriyordu.

Williams

Japonya Grand Prix’i Williams için adeta bipolar durumu simgeliyordu. İtalya Grand Prix’i dahil üç yarışta puan alan ve bunların Singapur ile Malezya’dakilerini kötü bir sıralama sonucuyla başaran Stroll’un hafta sonu, analizimizin başında belirttiğimiz üzere ikinci antrenmanlarda dışarı uçmasıyla başladı. Bir daha da toparlanmadı. Yukarıda görüldüğü gibi önündeki Perez’in sıralama birinci bölümünde kendisini son şikanda (Casio üçgeni) engellemesinden şikayet etti. Tur zamanları düşük kaldı. En sonunda Grosjean’ın kazası ardından kalkan kırmızı bayraklar, tur zamanını geliştirmesini engelledi ve böylece ancak 18. olarak sıralanabildi. Önündekilerin grid cezaları kendisini 15. sıraya çıkardı. Şahane bir ilk turla 11. sıraya yükseldi. Ancak dördüncü turda dışarı uçunca önlem olarak lastik değiştirmek için pite gelmesi Kanadalı’yı 18.liğe düşürdü. Süper yumuşak taktığı ve yükselmeyi planladığı ikinci piti sonrasında 14. olarak yarışı götürüyordu. Bitime 8 tur kala S virajların tam ortasında lastiği ani şekilde patladı ve yarış dışı kaldı. Burada Stroll’un takdir edilmesi gereken eylemi kendisine tur bindirmek üzere olan Ricciardo’ya aracının kontrolünü sağlayarak vurmaması ile ağır hasar alan aracına rağmen Garaja getirmeye çalışacağım aracı. telsiz konuşmasıyla belirttiği isteğiydi.

Massa ise takımın felaket sıralama turları istatistiklerini Japonya’da silmeyi başardı. Üçüncü bölüme kadar ilerlemesi kendisine 9.luk getirdi ve Raikkönen’in cezası ile sekizinci sırada başlamaya hak kazandı. Vettel’in yarış dışı kalması ile 7.liğe yükseldi. Raikkönen tarafından geçilerek tekrar 8.liğe düştü. 17. turda girdiği pitinden 14. sırada ayrıldı. Sonrasında önündeki Gasly, Vandoorne, Palmer ve Haas’ların pite girmesi ile yarış dışı kalacak Hülkenberg sayesinde yine 8. sıraya çıktı.

Sonrasında Magnussen fırsatını bularak Massa’yı avladı ve peşinden de Grosjean geldi. Brezilyalı pilot yarışın son turlarında Alonso’nun tehditlerine maruz kalmış olsa da tur bindirmeler ve sanal güvenlik araçlarıyla nefes almayı başararak, yarıştan bir puan koparmayı başardı. Açıklamalarında iki lastik setiyle de aşınma problemi olduğunu belirtiyordu. Magnussen’in sert geçişinden ise şikayet etmiyordu. Çünkü Haas’lar kendisinden hızlıydı ve turun ilerleyen safhalarında yine geçebilirlerdi. Toro Rosso ve Renault’un yarıştan puansız ayrılması takımı sevindiriyordu. Böylece Toro Rosso’dan 14 puan önde takımlar şampiyonasını 5. sırada sürdürmeye devam ettiler. Ayrıca Massa Suzuka’daki sıralama turları sonucunu, yenilenen arka kanada bağlıyordu. Aracın kronik problemlerini tespit etmiş ve düzeltmeyi başarmışlardı.

Williams’ın geleceğini etkileyecek bir gelişme de analizimizi kaleme alırken yaşandı. Yılın ilk yarısını Renault desteğiyle GP3, 2012 model Renault Formula 1 arabası ve 2017 Renault Formula 1 arabasıyla geçiren Robert Kubica Williams ile geri dönme testlerinde ilk önce 11 Ekim 2017’de Silverstone’da 2014 Williams arabası direksiyonuna geçti. Sonrasında 17 Ekim 2017’de aynı arabayla, bu sefer Temmuz sezon içi testlerinde gezdiği Hungaroring’e döndü. An itibariyle de takımla Macaristan Grand Prix’ine katılmış Paul di Resta test yapıyor. Williams’ın iki pilotun araçtaki gelişimini detaylıca takip etmek amacıyla yaptığı bu testler, 2018 yarış koltuğunu veya yedek pilotluk koltuğunu kimin kapacağını belirlemek amacıyla önem taşıyor. Ayrıca hafta içinde Kubica’nın arkasında, ralli kariyerini de desteklemiş olan Polonya’lı petrokimya Groupa Lotos’un olduğu belirtildi.

Geçen sene emekli olmak isteyen ancak takıma 2017 için tekrar çağırılan Felipe Massa’nın açıklamalarındaki Aynı pilotlarla devam etmez ise Williams kötüleşir. cümlesi, Brezilya’lı pilotun tedirginliğini gösteriyor.

McLaren

Honda’nın sahip olduğunu belirttiğimiz Suzuka, arkasındaki motor sayesinde McLaren’in evi konumundaydı. Ancak haberlerde Çok utandık. şeklinde nitelendirilen Honda problemleri Suzuka’da da devam ediyordu. Cuma antrenmanları ardından Alonso’nun motorunda hidrolik sızıntısı tespit edilmişt. Takımın motoru sökerek, problemin ne olduğunu anlama ve tamir etmesine yeterli zaman yoktu. Sonucunda motoru değiştirme kararı alındı ve McLaren sınırlı gece çalışma haklarından birini kullandı. Alonso turbo yüzünden 10, MGU-H yüzünden 5, motor yüzünden 5, MGU-K yüzünden 5, batarya yüzünden 5 ve elektronik kontrol ünitesi sebebiyle 5 olmak üzere toplamda 35 sıra ceza aldı. Sıralama turlarındaki 10.luğundan bağımsız olarak sonuncu başlaması anlamına geliyordu bu. Yarış öncesi Sky Sports programında yardıracağını belirten Alonso sözünde de durdu ve süper yumuşak lastiklerini Ricciardo ile beraber en uzun süre (25 tur) boyunca dayandırarak, pite girene kadar puan potasına girdi. Sonrasında 16.lığa düşmüş olsa da takım arkadaşı Vandoorne’u, pite giren Stroll’u ve Galsy’i, yarış dışı kalan Hülkenberg’i ve en sonunda Palmer’i geçerek 11.liğe fırladı. Haas’lara geçilmiş ve aşınma problemi yaşadığını söyleyen Massa’yı hırpalayarak geçmek, amacıydı.

Ancak sanal güvenlik araçları ve tur bindirmeler esnasında Brezilyalı’yı ve 1 puanı kaçırdı. Bu mücadele aynı zamanda Alonso’ya kınama ve iki puan süper lisans cezasyla sonuçlandı. Çünkü hakemler Alonso’nun 51. turda Spoon ve 130R civarlarında sallanan mavi bayrakları takmadığını ve Hamilton’u engellediğini belirtiyordu. Konu hakkında Alonso’nun yorumu Ben sonucu değiştirmedim. Hamilton kazandı ve Verstappen ikinci oldu. Sıkıntı yok. şeklinde nitelendirilmişti ve Verstappen de ayrietten engellendiğini düşünmüyordu.

Vandoorne’un ilk virajlar bütününde dışarı uçmasını fotoğraflayanlardan biri de Charles Coates’ti.

Takımın ikinci pilotu Vandoorne ise sıralama turlarında 11. olarak yer almasının ardından Alonso ve Raikkönen’in cezaları ile dokuzunculuğa terfi etti. Hollandalı pilot damalı bayraklar sallandığında Raikkönen’in gerisine düşmüştü ve sonrasında ikinci virajda (birinci virajın diğer eğrisi) Raikkönen ile çarpıştı .Dışarı uçması kendisini 18.liğe düşürdü ve sonrasında çift pitstop taktiği ile yarışmasının ardından, yarış dışı kalanlar sayesinde 14. sırada bitiş çizgisini geçti. Buna rağmen çaylak Hollandalı’nın Temmuz 2017’den sonraki performansı takım patronu Eric Boullier tarafından takdir ediliyordu.

Renault

İngiltere Grand Prix’inde Sainz ile Palmer’in Macaristan’dan itibaren yer değiştireceği, İtalya Grand Prix’inde Honda – Torro Rosso – Renault – McLaren ilişkilerinin kurulacağı ve Malezya’dan itibaren Sainz’in Toro Rosso yerine Renault’ta yarışacağı söylentileri bulunmaktaydı. Singapur’da Toro Rosso’nun Honda motoru ve McLaren’in Renault motoru kullanacağı açıklanmasının yanında, Renault’un 2018 kadrosunda Sainz’in bulunacağı doğrulanmıştı. Japonya Grand Prix’inde Renault’un temposunun önüne geçen ise sıralama turları ardından Palmer’in Renault ile son yarışına çıkacağını açıklaması ve Sainz’in yerine Japonya’dan itibaren geçecek olmasıydı. Bu gelişmeler çerçevesinde Palmer’e antrenmanlar günü yeni turbo, yeni MGU-H, yeni motor takılması ve pilotun toplamda 20 sıra cezaya maruz kalmasının sebebinin; pilotu yeni Sainz’e kurban etmek olduğu anlaşılıyordu. Böylece Sainz önümüzdeki yarışlarda mümkün mertebe grid cezası almayacak ve puanlar peşinde koşabilecekti, takıma alışmasının yanında.

Pist üstüne geçtiğimizde Renault’un ortak probleminin sıralamalardaki denge problemi olduğu gözüküyordu. Hülkenberg özellikle pistin ilk bölümünde önden kayıyordu. Bu sebeple 0.130 saniye ile üçüncü bölümü kaçırdı ve 12. sırada sıralandı. Başlangıç pozisyonu olan 11. sırayı, geç pitstop taktiği ile 30. turun hemen sonunda 5.liğe kadar yükseltti. Bundan sonrasında Hülkenberg için düşüş başladı. Arka kanadındaki DRS mekanizması kırılmıştı ve kanadını kapatamıyordu.

Arkalarındaki Force India’lar, Massa ve Haas’lara bir bir geçilen Alman pilot, kanadını tamir ettirmek için pite girdi. Mekanikerler DRS’yi tarihi yöntem olan yumrukla kapatmaya çalıştılar ve başarılı oldular da. Fakat arka kanat, yarışı çıkaramayacak kadar hasarlıydı. Olay aklımıza 2013 Bahreyn Grand Prix’inde Alonso’nun DRS’sinin patlaması sebebiyle iki kere uzun süre pitte kalmasını getirdi. İspanyol pilotun şampiyonluğu devasa puanla kaybetmesinde bu durum da etkiliydi. Başına geleni Bu bok oldu. diye nitelendiren Hülkenberg’in 8.liği mümkündü.

Palmer’in ise sıralama turlarında aldığı 14.lük boşa gitti grid cezaları yüzünden. 18. başlayan pilota, takım arkadaşı gibi uzun pitstop stratejisi uygulandı. Böylece 8.liğe kadar yükselen İngiliz pilot, piti ardından 13.lüğe indi. Bu esnada Hülkenberg’in yarış dışı kalması kendisine 12.liği verdi. Palmer açıklamalarında bir tur daha olsa puan alacağını anlatıyordu. Haklıydı da çünkü Massa’dan 1.495 saniye geride yarışı bitirmişti.

Palmer son yarışı ardından Renault twitter sayfasındaki video’sundan ve Instagram’ından biri Lotus test pilotluğu olmak üzere üç sene geçirdiği Enstone’daki tüm çalışanlara teşekkür ediyordu. Saydıkları arasında vurup kırdığı arabaları tamir eden mekanikerler ve yakından çalıştığı mühendisler vardı. Sezonun büyük bölümünde şanssızlık ve çeşitli sorunlarla pist üstüne yansıtamamıştı performansını. Gelecek kararını önümüzdeki aylarda verecekti ama o ana kadar kafa dinleyeceğini belirtti. Takım patronu Cyril Abiteboul da Palmer’e sadakati ve profesyonelliği için teşekkür ediyordu. Daha önce de beyefendiliğini övdüğüm Palmer kariyerinin devamında Renault, pilotlarına yine destek olacaktı. Bakalım Hülkenberg ve Sainz ikilisi ile girilen ABD Grand Prix’i Fransız takıma neler getirecek?

Toro Rosso

Pist üstü performanstan çok takımdaki olası pilot kadrosu değişikliklerine odaklanmış takımlardan ikincisi de Toro Rosso’ydu. Red Bull’un B takımı Malezya’dan bir hafta sonra Gasly ile devam etmekteydi. Ancak halihazırda 0.5 puan farkla 2. sırada seyrettiği Japonya’nın Super Formula şampiyonası’nda şampiyonluk mücadelesinde bulunma ihtimali olduğu için bir sonraki yarış Austin’e katılamama durumu vardı. Sainz’in ise Singapur’dan beri ne zaman takımdan ayrılacağı merak konusuydu. Singapur’daki 4.lüğüne rağmen, çok sağlam sürdüğü Malezya’da mekanik problemler ile yarış dışı kalmıştı ve Japonya’da da kafasının dağınık olduğunu yarış analizimizin başındaki kazasıyla anlattık. 3. antrenmanlarda kırmızı ışıklarda geçmesinin, halen kafasının dağınık olmasına yorumlanabileceği Sainz; bu durumdan da aracın vitesini boşa takıp, frene bastığı ama aracın kendi kendisine 1. vitese geçtiği ve bunu farkedince yine durduğu gerekçesiyle cezadan sıyrıldı. Hafta sonu hemen başında  zaten 10’ar sıra MGU-H, 5’er sıra içten yanmalı motor, 5’er sıra Turbo değişiminden olmak üzere toplamda 20 sıra ceza aldığı için, sıralama turundaki 15.lik de önemli değildi. Çünkü her şartta 19. başlayacaktı. Bundan sonra Sainz’in Toro Rosso’da 56. ve son yarışına çıkacağı açıklandı. Toro Rosso’da olduğu süreçte hep yanında olan basın danışmanı Tabatha Valls’in Sainz’in gidişine tepkisi Anı olmadan, anın doğru değerini bilemezsin. ve acı biberlerle süslü bir tweet’ti.

Sainz ile samimiyeti dillere destan olan yarış mühendisi Marco Matassa da Rüzgar her zaman sırtında ve güneş her zaman yüzünde olsun. Kaderin kanatları seni havaya kaldırıp, yıldızlarla dans ettirsin. tweer’ini paylaşacaktı son kez yönettiği pilotuna.

Toro Rosso’da çıktığı ilk yarış olan 2015 Avustralya GP’sinde puan almasının ardından, her iki yarıştan birinde puanla dönme istatistiğine sahip ve şampiyonada bulunduğu en yüksek derece şu anki 9.luk olan pilota mühendisleri de veda etmişti.

Ancak pazar günü Sainz umduğu son yarış performansına sahip olmayacaktı. Kalkışta Alonso’nun önünde ve Sauber’den Pascal Wehrlein’in arkasında yarışını sürdürdüğü sırada, S virajların sonlarında kirli tarafı kullanınca yoldan çıktı ve kendisini bariyerlerde buldu. Telsizden Singapur’daki gibi sevinç çığlıkları yerine Özür dilerim.’ler ile böyle bitmesi kötü oldu ama Her şey için teşekkürler. sözleri duyuldu.

Gasly ise Japonya tecrübesinden dolayı ezbere bildiği pitte ne yazık ki sıralama turlarındaki ilk hızlı turunda hata yaptı ve aracı zorlamadı. İkinci defa tur atacaktı ki Grosjean’ın neden olduğu kırmızı bayraklar, turunu geliştirmesini engelledi. Fransız pilot 17. olarak elendiği ilk seans ardından yarışa 14. başladı ve rutin bir şekilde sürerek, 13. sırada bitirdi. Arkasındaki Vandoorne ile arasında 13.233 ve önündeki Palmer ile arasında 2.599 saniye vardı. Belki de yarışın ortalarına gelmeden, sert freniyle lastiklerini yakmasından kaynaklı iki piti olmasaydı; daha üstlerde olabilirdi. Yarıştan sonraki ilk hafta sonu Gasly’nin Super Formula’ya geçeceği duyurulunca Fransız pilotun şimdilik iki yarışlık Formula 1 kariyeri bitti. Ancak 2018 koltuğu için bahsedilen pilotlardan biri olduğu kesin. Super Formula’yı kazanırsa, büyük etki yapacaktır.

Japonya Grand Prix’i ardından düzenlenecek ABD Grand Prix’inde Toro Rosso tamamen iki farklı pilot kadrosuyla yarışacak. Pilotlardan biri Malezya ve Japonya Grand Prix’inde koltuğunu denenmesi için Gasly’e bırakacak Daniil Kvyat olacak. Rus pilotun 2 yarış ortalıkta gözükmemesinin ikinci bir sebebi hali hazırda Macaristan’dan itibaren süper lisans ceza puanıyla uzaklaştırılmasına sadece iki puan kalmış olmasıydı ve ABD’de bir bölümü silinecek puanlarıyla, rahat nefes alacak. Malezya’da yarışsaydı ve ceza alsaydı Japonya’ya pilot bulamayacak Toro Rosso da biraz rahat nefes alacak. Sevgilisi Kelly Piquet ile instagram ortamlarında pozlarına, yarış kariyeri gibi devam eden pilot aslında Gasly yerine geçmeyecek. Sainz’in garajında, Sainz’in eski ekibini kullanacak.

???♥️

A post shared by Kelly Piquet (@kellypiquet) on

Kvyat yerine gelen Gasly yerine kimin geleceği de merak konusuydu Austin öncesinde. Super Aguri iptal olduktan sonra 2008 sezon içinde Toro Rosso ile denenen Takuma Sato, Renault test pilotu Sergey Sirotkin, Renault genç pilotu Oliver Rowland, halen Red Bull ile ilişkisini test pilotluğu seviyesinde sürdüren ve eskiden Toro Rosso’da yarışmış Sebastien Buemi, yine Formula E’de yarışan ve eski Red Bull pilotu António Félix da Costa düşünülen pilotlardandı. Red Bull ise geçmişte daha iyi performansta olan Daniel Ricciardo uğruna kovduğu eski Red Bull genç pilotu ve 2017 24 Saat LeMans galibi Brendon Hartley ile anlaştığını duyurdu. Mark Thackwell’den 33 sene sonra yarışan ilk Yeni Zelandalı olacak pilotun yaptığı açıklamalar, Porsche LMP1 ekibini kapatacağını duyurduğu an hemen Helmut Marko’yu arayıp; Dayı, boş koltuk varsa beni düşünür müsün? demesinden 3 ay sonra Toro Rosso’nun kendisini çağırdığını ortaya koyuyordu. İlk ismini duyduğum dönemlerde uzun saçı sebebiyle kendisini kadın zannettiğim arkadaşımızın ne yapacağını merakla bekliyorum.

Yup, that's my ugly mug above the @officialtororosso garage ?

A post shared by Brendon Hartley (@brendon_hartley) on

Bu arada yeni takımı Renault’ta Austin’den itibaren yarışacak Sainz’in de takımla beraber, kendisini de yenilediğini görüyoruz. Siyah ağırlıklı kaskını kullanacak. Alıştığımız mavi ağırlıklı kıyafetleri yerine sarı ve siyah hakimiyetinde giyinecek. Bir de yavru matadorun dağınık saçlarını ve sakallarını Renault’a girince toparladığı gözlerden kaçmadı. İlginç…

Sauber

İsviçreli takımın son yarışlardaki durumu, ikinci serbest antrenmanlarda yağmurun dinmesini beklerken yapılan gemi yüzdürme şenliklerinde simgelendi.

Sauber zaten sonunculuğu beklenen bir takımdı ama en azından Marcus Ericsson, takım arkadaşı Pascal Wehrlein’i geçmeyi başarmıştı. 3 pilotun cezasıyla Ericsson 16. başladığı yarışı 14. götürdüğü anlarda 8. turda, 9. virajda dışarıya uçtu ve yarış dışı kaldı.

Wehrlein ise arabasının dengesinden hiç memnun değildi. 2 ve 3. turlarda pite girmeler arasında kullandığı süper yumuşaklar dışında, tüm yarışı yumuşak lastiklerle götürdü. Muhtemelen Vandoorne’un dışarı uçtuğu zamanlarda darbe almış olması olasıydı. Sauber’in Artık bitsin ya! dediği bu sezon ardından takımda kimlerin yarışacağı da henüz belli değil. Wehrlein’in Williams koltuğuna oturması için Toto Wolff’un çalıştığı senaryolar arasında. Ayrıca Ferrari genç pilotu ve 2017 F2 şampiyonu Charles Leclerc’in yarış koltuğuna oturtulması ve bu arada yeni Ferrari genç pilotlarından Callum Ilott’un Leclerc’in takımı Prema Powerteam’e geçmesi mümkün. Yeri geldiğinde Wehrlein’le boy ölçülebilen Ericsson ise ne yapar, hiç belli olmaz.

Japonya analizimizi cuma günü yapılan teknelerden en güzelini paylaşarak bitirelim. Bir sonraki yarışımız ABD Grand Prix’i 20-22 Ekim hafta sonunda koşulacak. Sıralamalar cumartesiyi pazara bağlayan gece 00:00-01:00 arasında. Yarış da 22:00’da düzenlenecek. Değişik bir program kesinlikle. Hemen ardından da 28-29 Ekim hafta sonu Meksika’ya geçeceğiz. Burada belki saat dilimleri değişebilir ancak şu an itibariyle sıralama ve yarış 21:00’da gözüküyor. 23-24 Ekim civarlarında Ankara’da ve ondan öncesinde de yolda olacağım için, analizler birbiriyle çakışabilir. Bunu da belirtmek isterim.

Tunç ARAS

Leave a Reply